Reklama

Ciekawe propozycje duszpasterstwa młodzieży w Polsce

2017-10-14 15:08

abd / Lublin

Ks. Waldemar Wesołowski

Do prowadzenia dziennika duchowego wspólnego wyjazdu do Rzymu w czasie Synodu Biskupów i udziału w rejsie do Panamy, zachęca Kościół młodych Polaków. O szczegółowych propozycjach Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, związanych z programem formacyjnym, przygotowaniem do Synodu Biskupów i do ŚDM w Panamie mówił podczas 377. Zebrania Plenarnego KEP bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Potrzeba ciągłej formacji duchowej młodzieży, przygotowania do Synodu Biskupów i do Światowych Dni Młodzieży w Panamie - to trzy tematy inspirujące działania duszpasterstwa młodzieży w Polsce. Inicjatywy i podejmowane w tych obszarach przedstawiał podczas trwającego w Lublinie 377. zebrania plenarnego KEP bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Bp Solarczyk zachęcił biskupów m.in. do zapoznania się z programem formacyjnym “Oto ja”, zaproponowanym przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM w Warszawie na okres od grudnia 2017 r. do czerwca 2019 r. Jak wyjaśnił hierarcha w rozmowie z KAI, program ten, przygotowany wspólnie z duszpasterzami, animatorami i przedstawicielami młodych ludzi, łączy się zarówno z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce, poświęconym Duchowi Świętemu, jak też przygotowaniom do ŚDM, które papież Franciszek zawierza Matce Bożej.

- “Oto ja” to hasło nawiązujące do słów Maryi, ale też zaproszenie, by każdy z nas stanął przed Bogiem i powiedział: oto jestem. Każdy miesiąc połączony jest z jedną z tajemnicy Maryi, a także rozważaniem jednego z Darów Ducha Świętego - wyjaśnia bp Solarczyk.

Reklama

Jak dodaje, sam program podzielony jest na cztery odcinki czasowe: pierwszy, do czerwca 2018 r. następnie do końca roku liturgicznego 2018 r. - a więc po Synodzie Biskupów, następnie do zakończenia ŚDM w Panamie w styczniu 2019 r. i wreszcie ostatni odcinek, który zakończy się w czerwcu 2019 r. dziękczynieniem na Polach Lednickich za ŚDM.

W formacji duchowej mają pomóc materiały przygotowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, m.in. dzienniki duchowe, do prowadzenia których zachęca młodzież papież Franciszek i które będą jednym z elementów programu “Oto ja”, a także “zdrapki” inspirujące do podejmowania wyzwań proponowanych przez Ojca Świętego. Materiały formacyjne będą przygotowywane i publikowane we współpracy z czasopismem dla młodzieży “Wzrastanie”.

Bp Solarczyk podkreśla, że oprócz medytacji nad darami Ducha Świętego i przykładem Maryi, program ma też zachęcić do refleksji nad przyszłorocznym Synodem Biskupów nt. “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Wyjaśnia, że będzie to kontynuacja tych etapów przygotowań synodalnych, które już trwają w Polsce.

“Inspirujący jest fakt, że już 5 tys. osób wypełniło ankietę synodalną przygotowaną przez Stolicę Apostolską, a kolejnych 10 tys. osób jest w trakcie udzielania odpowiedzi. Prosiłem księży biskupów by zachęcali kolejnych młodych, by się włączyli i wypowiedzieli. Głos młodzieży jest niesamowicie istotny” - podkreśla delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Kolejną z propozycji, także związaną z Synodem Biskupów, o której bp Solarczyk mówił podczas Zebrania Plenarnego KEP, jest ogólnopolskie spotkanie młodzieży, które w czasie trwania synodu planowane jest w Rzymie. Delegaci polskiej młodzieży zbiorą się wówczas w Domu Polskim przy via Cassia, gdzie będą modlić się w intencji ojców synodalnych, a także angażowali się w debaty, dzieła ewangelizacyjne i charytatywne na terenie Wiecznego Miasta.

Trzecim z dużych wydarzeń, do którego Kościół w Polsce chce przygotowywać się wspólnie z młodzieżą, są 34. Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” Bp Solarczyk przekazał polskim biskupom bieżące informacje organizacyjne. Zachęcił też hierarchów wstępnej deklaracji, czy planują towarzyszyć młodzieży w podróży do Panamy - w tym celu biskupi otrzymali specjalne formularze zgłoszeniowe.

Jak zapowiedział bp Solarczyk, jednym z wydarzeń towarzyszących przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży i samemu wydarzeniu, będzie Rejs Niepodległości fregatą “Dar Młodzieży”, którego ostatnim etapem będzie zawinięcie do portu w Panamie na czas spotkania młodych. W tym wydarzeniu, przygotowywanym wspólnie przez stronę rządową i kościelną, wezmą też udział delegaci polskiej młodzieży.

Biskupi zgromadzeni w Lublinie otrzymali też komplet informacji o projekcie “Bilet dla Brata 2.0”, służącym wsparciu polskiej młodzieży w zebraniu finansów do wyjazdu na ŚDM, a także dwie spośród cegiełek dystrybuowanych w ramach tego projektu: puszkę-skarbonkę i książkę “Misja Panama” - pierwsze wydanie wspomnień jedynego polskiego misjonarza pracującego w Panamie, ks. Leszka Gwoździa SVD.

Jak mówił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas konferencji prasowej poprzedzającej dwudniowe obrady biskupów, młodzież była głównym tematem refleksji polskich hierarchów, z uwagi na XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, zaplanowane na październik 2018 r. wokół tematu: “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołanie”. Kilka miesięcy później rozpocznie się kolejna edycja spotkania papieża, biskupów i młodzieży w ramach 34. ŚDM Panama 2019. Odbędą się one w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

Tagi:
młodzi duszpasterstwo

Sztuka Pomagania [#04] - Relacje

2019-06-26 21:21

Salve NET

Wolontariat jest naprawdę piękny pięknem relacji, które tworzą się pomiędzy wolontariuszami i ich podopiecznymi oraz pomiędzy samymi wolontariuszami. Zobaczcie czwarty odcinek serii #SztukaPomagania!

Ks. Łukasz Mikołajczyk FDP i Michalina Kiersnowska - koordynatorzy Drabiny Jakubowej - opowiadają, czym jest wolontariat na rzecz osób niepełnosprawnych oraz jakie są jego radości i wyzwania.

#DrabinaJakubowa to duszpasterstwo osób niepełnosprawnych i wolontariuszy zajmujące się organizacją rekolekcji, opieki, rehabilitacji oraz pomocy charytatywnej osobom niepełnosprawnym. W Drabinie Jakubowej podopieczni są jak aniołowie z biblijnej opowieści. Może to sekret ich cierpienia pozwala im przekroczyć granicę między ziemią i niebem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze

2019-08-24 18:26

it / Jasna Góra (KAI)

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. - Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło - wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. - Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.

BPJG

Kardynał zauważył jednak, że „chyba takie zwolnienie jest mu potrzebne”. - Żebym pomyślał, że nie można się ciągle z czymś ścigać. Myśleć- ile zrobiliśmy, ilu osobom pomogliśmy. Po prostu trzeba iść rytmem Ewangelii a tam nie ma wyścigów - powiedział.

Przeczytaj także: Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

Wytrawny pątnik, bo to kolejna piesza pielgrzymka papieskiego jałmużnika, podkreśla, że „pielgrzymowanie to nie jest przejście iluś kilometrów czy zmaganie się ze swoim ciałem”. - To wreszcie marsz w dobrym kierunku i chwila na zastanowienie czym jest Kościół, jakie jest moje miejsce w Kościele, bo pielgrzymka to wyznanie wiary – dodał kard. Krajewski.

Zapytany o Kościół w Polsce widziany z perspektywy Watykanu odpowiedział: „jakie by nie były burze, to Kościół jest zawsze Chrystusowy i to jest najważniejsze”.

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle wraz z pielgrzymami wkroczył w progi Kaplicy Matki Bożej. Nie uklęknął jednak tuż przed Cudownym Obrazem, w miejscu dla niego przygotowanym, a w przedsionku prezbiterium, tuż przy kracie.

W 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej przyszło ok. 2 tys. osób. Przyjechała też grupa rowerowa. W ciągu czterech dni pątnicy pokonali ponad 120 km. Hasłem rekolekcji było wołanie: „Stworzycielu Duchu przyjdź!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kaszak: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli

2019-08-25 22:24

jc / Częstochowa (KAI)

"Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to poprzez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków Jej wizerunku ‒ obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

M. Sztajner/Niedziela

Odnosząc się do niedawnych wydarzeń biskup podkreślał, że "jesteśmy świadkami podejmowania dalszych akcji przeciwko najukochańszej osobie, jaką Jezus miał na ziemi. Są to działania wyjątkowo haniebne i groźne, niosące ze sobą bardzo konkretne konsekwencje ‒ karę Bożą".

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

- W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej Ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na rożne sposoby musimy wyrażać swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby - podkreślał.

"Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą ukochaną Matką, którą bardzo szanujemy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie" - pytał bp Kaszak.

Nawiązując do orędzia Matki Bożej z Fatimy, wzywał do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Podkreślał, że w zaistniałej sytuacji katolikom nie wolno milczeć – muszą stanowczo przeciwstawiać się moralnie złym działaniom oraz brać w obronę tych, którzy w trosce o dobro Polski głoszą prawdę o zagrożeniach ideologii LGBT.

W tym kontekście przypomniał osobę abp. Marka Jędraszewskiego. Zachęcał też rodziców do podpisywania deklaracji sprzeciwiającej się wychowywaniu dzieci zgodnie z ideologią LGBT.

"Jasnogórska Pani, wspieraj nas, abyśmy byli w stanie naszymi modlitwami i ofiarami wynagrodzić Bogu bluźnierstwa, jakich doznaje On od ludzi. Pomóż nam uśmierzyć sprawiedliwy gniew Boży, do którego sami zmuszamy Stwórcę grzechem i nieposłuszeństwem, bo kiedy zapłonie jego ogień, nikt i nic się nie ostoi" – zakończył homilię bp Kaszak.

25 sierpnia w południe na Jasną Górę przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z Zagłębia Dąbrowskiego. To druga część diecezjalnej pielgrzymki – 13 sierpnia do Częstochowy weszło prawie 1500 osób z regionu olkuskiego. Obu pielgrzymkom towarzyszył na trasie biskup Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem