Reklama

Wszystkim pozostawiłem moje serce...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku 2001, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Polacy przypominali sobie wielkie dziedzictwo wiary Prymasa Tysiąclecia, pragnąc kroczyć droga, którą sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński wyznaczył swoim życiem i nauczaniem. Kierując Kościołem w Polsce w najtrudniejszych latach, zawierzył Maryi Bogurodzicy własny los i sprawy Ojczyzny, szukając Jej pomocy w zmaganiach o wolność Kościoła i narodu. Kiedy władza komunistyczna w sposób bezwzględny zmierzała do zniszczenia Kościoła w Polsce, wypowiedział pełne heroicznej wiary słowa: „Wszystko postawiłem na Maryję!”. A później, kiedy został uwięziony, oddał się całkowicie w niewolę miłości Tej, która jest Królową Polski, „daną od Boga jako pomoc ku obronie Narodu Polskiego”. W Jej imię bronił wiary Chrystusowej jednocząc cały naród z Jasną Górą, skąd zawsze dla Polski przychodzi pomoc i zwycięstwo. Jakiej Polski pragnął Stefan Kardynał Wyszyński? Polski mocnej wiarą, oddanej Chrystusowi i Jego Matce, Polski trzeźwej, silnej moralnie, opartej na fundamencie rodzin szanujących życie. Pragnął Polski sprawiedliwej, kierującej się ładem społecznym, zbudowanym na fundamencie praw osoby ludzkiej. Polski, w której nie ma głodnych, bezdomnych i płaczących. Polski świadomej swojej tożsamości: historycznej, kulturowej i ekonomicznej, czuwającej nad ziemią ojczystą, a jednocześnie zdolnej do tolerancji, pewnej swojego miejsca w rodzinie narodów.
Jan Paweł II nazwał Prymasa Tysiąclecia nieustraszonym rzecznikiem człowieka oraz jego nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym. „Stał się zmarły Prymas szczególnym przykładem żywej miłości Ojczyzny i musi być policzony jako jeden z największych mężów w jej dziejach” - napisał Ojciec Święty w liście do Narodu Polskiego (Rzym, 7 lipca 1981r.). Szacunek dla człowieka - owoc żywej wiary i chrześcijańskiej kultury staje i dziś przed nami jako wielkie zadanie. Gdyby uszanowany był człowiek, nie dochodziłaby do głosu kultura śmierci, przemocy i bezlitosnej konkurencji. Nie byłoby plagi seksualizmu, która niszczy miłość. Nie byłoby tylu zagubionych młodych ludzi sięgających po alkohol i narkotyki. Nie byłoby eutanazji i odrzucania osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Jeżeli człowiek będzie uszanowany, jeżeli będzie kierował się sumieniem w rodzinie, w pracy, w życiu społecznym i państwowym - poprawi się nasz byt, wyjdziemy z zamętu, staniemy się jednością. Do tego jednak potrzeba wiary w bezwarunkową godność każdego człowieka, potrzeba nowego stylu myślenia, nowego wychowania, kształtowania świadomości młodych Polaków idących w nowe tysiąclecie. Nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego, którego Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Prymasem Tysiąclecia, stanowi trwałą wartość dla kultury i historii narodu polskiego. Aby upowszechnić i utrwalać to dziedzictwo w społeczeństwie, przy udziale Instytutu Prymasowskiego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie powołany został Krąg Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia (Statut zatwierdził kard. Józef Glemp 2 marca 2000 r.). Krąg łączy wszystkich, którym na sercu leży duchowe dziedzictwo pozostawione Polsce i Kościołowi przez Prymasa Tysiąclecia. Członkiem kręgu może zostać każdy, kto pragnie poznawać dziedzictwo nauczania Kardynała, kształtować życie w oparciu o duchowe wartości jakimi żył, wspierać jego dzieła przez modlitwę, życzliwość i pomoc materialną, modlić się o jego rychłą beatyfikację. Wkrótce pojawiła się inicjatywa tworzenia kół terenowych. Obok Warszawy, Lublina, Zamościa, Chicago w 2000 r. powstało Koło Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia przy parafii pw. św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach. Opiekunem koła jest o. Tobiasz Fiećko OFM, proboszcz, założycielką wyżej podpisana.
W ciągu ostatnich czterech lat koło podjęło wiele działań mających na celu popularyzację w środowisku postaci Prymasa Tysiąclecia. W roku 2001, podczas obchodów 100. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w miejscowym kościele zostało ufundowane epitafium z napisem: „2001 Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901 - 1981). Oby Kościół i naród pozostał mocny dziedzictwem Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Oby to dziedzictwo trwało w nas”. - Jan Paweł II. Obok szeregu artykułów ukazujących się na łamach pism franciszkańskich List do Parafian, czy Nasz Antoni zorganizowano w Roku Prymasa wiele imprez ewangelizacyjnych, m. in. sesję poświęconą Prymasowi, a w przedsionku świątyni ustawiono tablicę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Rokrocznie w okresie Wielkiego Postu odprawiana jest Droga krzyżowa z rozważaniami kard. Stefana Wyszyńskiego. W spotkaniach organizowanych po comiesięcznej Mszy św. uczestniczyli m. in. ks. prof. Piotr Nitecki - redaktor naczelny Nowego Życia, ks. dr Stanisław Pajor, prof. dr. hab. Mieczysław Pater. Dużym zainteresowaniem cieszyły się okolicznościowe homilie, rozważania przypominające posługę i nauczanie kardynała Wyszyńskiego, wygłaszane przez o. dr. Tadeusza Słotwińskiego OFM podczas Mszy św., odprawianych w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego (Msze św. odprawiane są każdego 28. dnia miesiąca - dnia śmierci Prymasa). Śmiało można powiedzieć, że w karłowickim kole i w parafii, duch kard. Stefana Wyszyńskiego jest stale obecny.
Spuścizna po Prymasie Wyszyńskim jest wielkim bogactwem Kościoła, rzuca światło na współczesność, na sprawy ogólnoludzkie, ma charakter uniwersalny. Dobrze więc, że w czasach, w których dokonuje się tyle zmian w Ojczyźnie, jak i Europie Środkowowschodniej, kiedy próbuje się pomniejszyć, a nawet zanegować znaczenie wartości chrześcijańskich, możemy powracać do nauczania Prymasa Tysiąclecia.
Koło Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia we Wrocławiu tą drogą apeluje do wszystkich proboszczów w Ojczyźnie i Polonii całego świata, aby 28. dnia każdego miesiąca była odprawiana Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Stefana. Prośmy Boga Wszechmogącego o łaskę nadziei, i o głęboką wiarę. Bierzmy naukę z życia Prymasa, a nauką tą jest zaufanie Bogu. „Samemu Bogu” - „Soli Deo”, jak mawiał Prymas.

Wszystkich pragnących zorganizować Koło Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia prosimy o kontakt z o. Tobiaszem Fiećko - proboszczem parafii św. Antoniego, 51-161 Wrocław al. Kasprowicza 26 z dopiskiem „Koło”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Roman Kneblewski

2024-03-27 09:35

[ TEMATY ]

Roman Kneblewski

YouTube/zrzut

Ks. Roman Kneblewski

Ks. Roman Kneblewski

Zmarł ks. dr Roman Adam Kneblewski, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej. Prosimy o modlitwę w Jego intencji - informację podała Diecezja Bydgoska.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

CZYTAJ DALEJ

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II spotkajmy się przy Franciszkańskiej 3

2024-03-27 11:37

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II — jak co roku — Archidiecezja Krakowska zaprasza do udziału w wydarzeniach, które organizowane są przy Franciszkańskiej 3. Towarzyszy im hasło „Wdzięczni”.

Wieczorne spotkania 2 kwietnia pod najsłynniejszym oknem w Krakowie na stałe wpisały się już w kalendarz Kościoła krakowskiego. Co roku wierni wraz ze swoimi duszpasterzami gromadzą się przy Franciszkańskiej 3, aby dziękować Bogu za dar życia Karola Wojtyły i pokazać, że — mimo upływu lat — pamiętają.

CZYTAJ DALEJ

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Msza Wieczerzy Pańskiej

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

procesja z darami

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

- Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii, bardzo związana z tym jak mocno stawiamy na liturgię i na edukację liturgiczną wszystkich wiernych – mówi Iwona Szablewska, wiceprzewodnicząca duszpasterskiej rady parafialnej i precentorka. - Jesteśmy bardzo małą parafią jak na realia Zielonej Góry, bo liczymy 3,5 tys. mieszkańców, a do kościoła w niedzielę na Mszę św. regularnie przychodzi 400 osób. W procesję z darami w tym roku zaangażowało się 250 osób. To ponad 70 rodzin, co daje nam 150 osób, i kolejne 100 osób, niepowtarzalnych, to ci, którzy są we wspólnotach. Zwyczaj jest taki, że w ciągu roku przyglądamy się, co jest tak naprawdę potrzebne jeszcze do sprawowania liturgii, a że jesteśmy młodą parafią „na dorobku” to wiele rzeczy nam brakowało, więc zawsze staramy się ustalać priorytety z proboszczem i służbą liturgiczną – podkreśla pani Iwona. Dodaje, że we wszystkim ważna jest też transparentność, by ofiarodawcy mieli świadomość, na co i w jaki sposób zostały rozdysponowane pieniądze. - W procesję z darami czynnie zaangażowało się 62,5% parafian. To wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej, dbania o jej piękno – to wszystko dla naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówi Iwona Szablewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję