Reklama

Aktualności

Nowa inicjatywa chce bronić papieża Franciszka

W internecie pojawiła się międzynarodowa grupa „Pro Pope Francis”, stawiająca sobie za zadanie obronę Franciszka przed krytykami ze strony katolików. Jej członkowie – przedstawiciele duchowieństwa katolickiego i życia publicznego – skierowali do papieża list, którym, jak zapewnili na stronie internetowej www.pro-pope-francis.com, „chcą wyrazić swoją wdzięczność za odważne i mocno uzasadnione teologicznie sprawowanie pontyfikatu”.

[ TEMATY ]

internet

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kultura duszpasterska” Franciszka opowiada się za takim stosunkiem do ludzi, w którym ostatnie słowo powinno mieć nie prawo, ale litość. ”Ojcze Święty, marzysz o «Kościele jako matce i pasterzu» i to Twoje marzenie podzielamy” – napisali autorzy listu.

Na stronie internetowej zamieszczono wykaz nazwisk 85 sygnatariuszy tego dokumentu (stan na 17 października) z co najmniej 13 krajów. Obok inicjatorów: teologów Paula Zulehnera z Wiednia i Tomáša Halíka z Pragi, list do papieża podpisali m.in. dwaj austriaccy biskupi seniorzy: Paul Iby z Eisenstadtu i Helmut Krätzl z Wiednia, arcyopat węgierskiej Pannonhalmy bp Ásztrik Várszegi, biskup pomocniczy w Pradze Václav Malý, biskup-senior z Aliwal (RPA) Fritz Lobinger i Christian Weisner z ruchu „Jesteśmy Kościołem” w Niemczech.

Autorzy listu proszą Franciszka, by nie schodził z wytyczonej przez siebie drogi i zapewniają go o swym wsparciu. Wyrażają uznanie, że w krótkim czasie udało mu się zreformować kulturę duszpasterską i że leżą mu na sercu „zranieni” ludzie, a także zraniona przyroda. Według nich papież „postrzega Kościół w skrajnych sytuacjach życiowych jako szpital polowy”.

Powodem obecnej inicjatywy stało się opublikowane pod koniec września „synowskie upomnienie”, w którym grupa konserwatywnych duchownych i teologów wezwała Franciszka, aby odciął się od „błędnego nauczania”. Sygnatariusze tego oświadczenia, że papież „w sposób bezpośredni lub pośredni” wspiera „heretyckie postawy w sprawach małżeństwa, moralności i nauki o sakramentach”. List ten podpisali m.in. niemiecki pisarz Martin Mosebach, były szef Banku Watykańskiego IOR – Ettore Gotti Tedeschi, były prezes włoskiej Rady Badawczej CNR – Roberto de Mattei oraz filozof i ks. Antonio Livi – były dziekan Uniwersytetu Laterańskiego. List ten podpisał także przełożony generalny tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X bp Bernard Fellay.

2017-10-18 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikacja zanurzona w miłosierdziu – rozmowa z ks. Józefem Klochem

[ TEMATY ]

wywiad

internet

Bożena Sztajner

- Nic tak dobrze nie udało się Kościołowi jak obecność w Internecie, i to na niezłą skalę, ale to wciąż za mało! Aktywność w sieci katolików jako katolików powinna być zintensyfikowana – powiedział KAI ks. prof. dr hab. Józef Kloch, były rzecznik KEP. W niedzielę 18 wrześmnia obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Pod hasłem „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie” już po raz 50. dzień ten jest obchodzony na całym świecie.

Media społecznościowe i w ogóle cała komunikacja w Sieci mogą stać się narzędziami autentycznej komunikacji. Trzeba nie tylko słuchać, ale wsłuchać się w to, co mówią inni użytkownicy Internetu. Sieć winna ułatwiać relacje i promować dobro. To jest papieska wizja internetu – przez miłosierdzie do komunikacji i komunikacja zanurzona w miłosierdziu. KAI: Ojciec Święty zaznaczył w swoim orędziu, jak wielką rolę pełni internet i social media. A jak to wygląda w Polsce? Wielu księży można posłuchać za pośrednictwem YouTube'a, niektórzy korzystają również z Facebooka i Twittera. Rośnie liczba witryn z treściami religijnymi przekazywanymi w sposób dostosowany do współczesnego odbiorcy. Czy takie działania powinny stawać się bardziej powszechne, by dotrzeć do większej liczby odbiorców? - Nic tak dobrze nie udało się Kościołowi jak obecność w Internecie, i to na niezłą skalę, ale to wciąż za mało! Moim zdaniem aktywność w sieci katolików jako katolików powinna być zintensyfikowana. Jest wiele ciekawych, dobrych inicjatyw, ale moim zdaniem powinny być one bardziej promowane, a przez to efektywne. Powinniśmy w Kościele bardziej współpracować między sobą. Ten potencjał Sieci jest zdecydowanie niewystarczająco wykorzystany, zwłaszcza w kontaktach z młodym człowiekiem. W Polsce jest 25 mln internautów, 100 procent młodzieży korzysta z Sieci. To trzeba wykorzystać! Ostatnio analizowałem "Langustę na palmie" o. Adam Szustaka, mamy tam naprawdę ogromną ofertę, ale to jest jedno z działań. Kapłani młodszego pokolenia jak jeden mąż powinni włączyć się w działania ewangelizacyjne w Internecie. By to potrafili robić, edukacja medialna w seminariach duchownych powinna być obowiązkowym przedmiotem. Zwłaszcza w dobie Sieci i przy tak pozytywnym nastawieniu do niej Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 24-30.

Czwartek, 9 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję