Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski: porządek naszego ducha powinien być oddany Bogu

- Cały porządek naszego ducha, cała nasza głębia musi być oddana Bogu. Jeżeli tak jest to wszystko inne nabiera właściwych proporcji i kształtów - mówił do studentów i absolwentów związanych ze wspólnotą abp Marek Jędraszewski. W niedzielę wieczorem przewodniczył Mszy św. w kolegiacie św. Anny w Krakowie odprawiona, która zakończyła oficjalne obchody 90-lecia istnienia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny.

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakowska

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski rozważał jak prawidłowo rozumieć słowa Chrystusa: „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. Tłumaczył, że Jezusowi wcale nie chodziło o konflikt władzy duchowej z władzą świecką. - Nie tak należy rozumieć te słowa Pana Jezusa. Bo przecież On przeciwstawiał, a dokładniej - rozróżniał dwa porządki - jeden świecki, państwowy, reprezentowany przez cezara i drugi porządek Boski - zaznaczył.

www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakowska

Jak wyjaśnił porządek pochodzący od Boga powinien po pierwsze dotyczyć ducha człowieka. Wspomniał przy tym słowa św. Augustyna o tym, że jeśli Bóg jest na pierwszy miejscu to wszystko inne jest na właściwym miejscu. Zachęcił do patrzenia na rzeczywistość bez obaw, że coś w ten sposób się utraci. - Cały porządek świata będzie jak najbardziej harmonijnie poukładany, właśnie dlatego, że Bóg jest na pierwszym miejscu - podkreślił.

Hierarcha odniósł się do przeżywanego jubileuszu duszpasterstwa i ocenił, że ma ono wspaniałą historię, wynikającą między innymi z wybitnych osobowości, które przez lata kształtowały serca i umysły studentów. Opisał przy tym bp Jana Pietraszkę i abp Karola Wojtyłę, którzy współpracowali ze wspólnotą w trudnych, komunistycznych czasach. - Oni mówili o ludzkim duchu, o wolności, do której powołał nas Pan i która jest wtedy, kiedy jest na służbie prawdzie. I ludzie przychodzili ich słuchać i odkrywać dzięki ich przepowiadaniu i przykładowi życia, że nie można żyć według tej zasady, którą tak chce przyjmować ten świat - Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek - mówił duchowny.

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II oraz przypadającą w niedzielę 39. rocznicę inauguracji jego pontyfikatu na pl. św. Piotra w Rzymie, metropolita zachęcił także do ponownego zastanowienia się nad słowami papieża o tym, by otwierać na oścież drzwi Chrystusowi. - Jedynie On wie, co w swoim sercu kryje człowiek. On to serce zna i On kocha to ludzkie serce, często naznaczone upadkami i grzechami. Właśnie dlatego, że je kocha, zgodził się na to, żeby umrzeć na krzyżu, a swoje przenajświętsze serce dać przebić włócznią żołnierza, by wypłynęły z niego zdroje łask - podkreślał biskup.

Reklama

www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakowska

- Tylko w Nim. Wszystko inne to pozory, to ułudy, to wabiki, to kłamstwa. Serce człowieka, jego sumienie, nadzieje, porażki i dźwiganie się w górę - to wszystko nabiera sensu dzięki krzyżowi Pana Naszego Jezusa Chrystusa - uwrażliwiał zgromadzonych. Jak dodał, jeżeli tak rozumiemy Boga, który nas do końca umiłował i jeżeli rozumiemy, że z tej wielkiej Jego miłości do nas musi wynikać nasza pełna miłości odpowiedź, to wtedy wiemy, co znaczy oddać Bogu to, co się tylko Jemu należy.

Przez ostatni tydzień studenci i absolwenci związani ze wspólnotą z kolegiaty św. Anny wspominali i wymieniali między sobą doświadczenia. W ramach jubileuszu odbyły się m.in. gra miejska, czuwania modlitewne, sympozjum naukowe pt. "Czy Kościół jest nadzieją młodych?", ale także wielki bal.

W uroczystej Mszy św. kończącej świętowanie 90 lat od powstania Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny, uczestniczyły także inne krakowskie duszpasterstwa wraz ze swoimi kapłanami. Nie zabrakło również duchownych, którzy przez lata sprawowali opiekę nad młodzieżą z duszpasterstwa w kolegiacie - ks. Franciszka Płonki, ks. Zdzisława Balona oraz ks. Piotra Iwanka.

2017-10-23 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież w działaniu

W tej największej w diecezji kieleckiej parafii pw. św. Józefa Robotnika liczna grupy młodzieży szkolnej i studenckiej korzysta, a zarazem współtworzy bogatą ofertę duszpasterską. Księża wikariusze: ks. Grzegorz Dudek, ks. Karol Stawowczyk, ks. Tomasz Szczepanik obdarzeni zaufaniem i opieką ze strony ks. proboszcza Jana Iłczyka nie zaniedbują żadnego obszaru aktywności - realizowane są inicjatywy charytatywne i dobroczynne, rozwija się wolontariat i ewangelizacja przez teatr, śpiew, muzykę, trwa stała formacja.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję