Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości w parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie

2017-10-24 08:51

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Zofia Białas

Dzień 19 października w parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie to czas wspaniałych wydarzeń, którym patronował św. Jan Paweł II. Do parafii przybył ks. bp Andrzej Przybylski by dokonać uroczystej instalacji Jego relikwii w tutejszym kościele i by udzielić sakramentu bierzmowania młodym mieszkańcom Dąbrowy.

Uroczyste wniesienie relikwii św. Jana Pawła II poprzedziły: Różaniec (tajemnice Światła z rozważaniami parafianki Krystyny Skoczylas z Litanią Loretańską, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz wzruszające widowisko oparte na historii objawień fatimskich.

Przekonująca gra dzieci, które zamieniły się w portugalskich pastuszków, i sugestywna postać Matki Bożej, Pięknej Pani, rozmawiającej z dziećmi o modlitwie różańcowej za grzeszników, powierzającej im trzy tajemnice, w tym o cierpieniu papieża - człowieka w bieli- wzruszyły wszystkich obecnych. Wrażenia dopełniła pieśń „ Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon”, na bazie, której rozgrywał się spektakl zakończony scenami spotkania Matki Bożej i papieża Jana Pawła II w Fatimie, kiedy ofiarował Jej kulę zamachowca i w niebie, gdzie z Jej rąk otrzymał laur świętości.

Reklama

Po przedstawieniu wierni wyszli na plac przed kościołem, gdzie na ołtarzu polowym oczekiwał wystawiony relikwiarz z relikwiami św. Jana Pawła II, dar jednej z rodzin parafii. W procesji, w której byli kapłani, kandydaci do bierzmowania, ks. biskup podszedł do ołtarza i wraz z wiernymi odmówił litanię do św. Jana Pawła II.

Po błogosławieństwie, w uroczystej procesji, wniósł relikwie do kościoła, gdzie oczekiwał wcześniej przygotowany ołtarz wystawienia.

Kolejna część uroczystości to Eucharystia z sakramentem bierzmowania. Sprawowali ją ks. biskup Andrzej Przybylski i ks. dziekan Mirosław Rapcia. Po przeczytanej Ewangelii, która idealnie dopasowała się do przeżywanych wydarzeń, każdy z uczestników mógł poczuć się św. Piotrem i tak jak On odpowiedzieć na pytanie Jezusa „Piotrze, czy ty Mnie kochasz?” Piotr odpowiedział: „Przecież Ty, Panie, wszystko wiesz, wiesz, że Cię miłuję” i usłyszał „Paś owce moje”.

Podobne pytanie niewątpliwie usłyszał kard. Karol Wojtyła. Jego tak, to zgoda na 27 lat przewodniczenia Kościołowi w trudnym XX wieku i początkach wieku XXI.

W słowie skierowanym głównie do przyjmujących sakrament bierzmowania ks. bp posłużył się biografią św. Jana Pawła II. Mówił o dylematach i rozterkach młodego Karola, o jego wyborach i dojrzewaniu do kapłaństwa, o codziennej modlitwie do Ducha Świętego, który w tych wyborach go umacniał. Bierzmowanie, sakrament, który dzisiaj przyjmiecie, mówił, to sakrament Ducha Świętego, sakrament kończący wasze chrześcijańskie dojrzewanie rozpoczęte chrztem świętym, komunią świętą.

Dziś do Ojca i Syna dołączy Duch Święty. Obyście nigdy nie zmarnowali Jego siedmiu darów, dodał. O przyjętym sakramencie bierzmowania będą wam przypominać wydarzenia, które go poprzedziły, a mianowicie Różaniec święty odmawiany przez przedstawicieli 300 rodzin waszej parafii, wprowadzenie do kościoła relikwii św. Jana Pawła II, spektakl o objawieniach fatimskich i Msza św. z sakramentem bierzmowania, wieńcząca przeżywane uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bierzmowanie u Sióstr Misjonarek Miłości

2020-01-04 17:33

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

bierzmowanie

Ks. Paweł Kłys

Sześciu podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości w Łodzi otrzymało z rąk księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia Sakrament Bierzmowania. Uroczystość odbyła się w sobotę 4 stycznia w domu sióstr pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Metropolita łódzki zwracając się do zebranych na liturgii zwrócił uwagę, że – Sakrament Bierzmowania nie jest jakąś metą w życiu – dobiegł do celu jakim jest bierzmowanie. Bierzmowanie nie jest celem, ale momentem przyjęciem nasienia w siebie. Co się w was urodzi z tego sakramentu? – to jest pytanie! Co się w was urodzi z tego działania Ducha Świętego? – pytał łódzki pasterz.Zauważył, że zmiana imienia, która dokonuje się w bierzmowaniu – związana jest z jakąś misją, którą się otrzymuje od Boga. Bóg spodziewa się, że podejmiemy jakąś funkcję w stosunku do innych. Zmiana imienia jaka się dokonuje w naszym życiu jest po to, byśmy zobaczyli, co możemy zrobić dla innych, w jakim sposób możemy innym pomóc? Nigdy nie ma tak, że nic nie możemy zrobić dla innych! – podkreślił arcybiskup.

Dopełnieniem uroczystej liturgii był obiad, który w jadłodajni prowadzonej przez Siostry Misjonarki Miłości, wydawany jest codziennie dla wielu potrzebujących.

Ks. Paweł Kłys

Misjonarki Miłości posługują w Łodzi od 2003 roku. Obecnie w domu Najświętszego Serca Jezusowego mieszka osiem sióstr, pochodzących z Kenii Indii, Niemiec i z Polski. Siostry opiekują się chorymi i bezdomnymi prowadząc dla nich: schronisko, jadłodajnię. Umożliwiają im kąpiel, a także służą wszelką pomocą i wsparciem, także duchowym.

CZYTAJ DALEJ

USA: Trump będzie pierwszym prezydentem który weźmie udział w Marszu dla życia

2020-01-23 15:37

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Wikimedia Commons

Jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii Donald Trump będzie osobiście uczestniczyć w "Marszu dla Życia" w Waszyngtonie. „Do zobaczenia w piątek”, napisał na Twitterze i podłączył link do strony wydarzenia.

Obecność prezydenta na jutrzejszym marszu potwierdziła Jeanne Monahan Mancini, główna organizatorka „March for Life” zaznaczając, że udział prezydenta w "Marszu dla życia” jest „wielkim zaszczytem”. Przypomniała, że w 2018 r. Donald Trump zwrócił się w przesłaniu wideo do uczestników 45. edycji Marszu w Waszyngtonie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy zwolenników życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Doroczne marsze organizowane są także między innymi w Chicago, Los Angeles, czy San Francisco. Wszystkie w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju, Wtedy to Sąd Najwyższy głosami siedmiu sędziów przeciwko dwóm przeforsował ustawę zezwalającą na przerywanie ciąży i obowiązującą w całym kraju.

"Marsz dla życia" ma poparcie biskupów katolickich USA i przywódców wielu innych grup wyznaniowych. Podobnie jak w latach ubiegłych w tym roku spodziewanych jest setki tysięcy uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski zachęca do uczczenia pamięci ofiar Holokaustu

2020-01-24 12:28

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Holocaust

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

W związku ze zbliżającymi się obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu abp Marek Jędraszewski zachęca wiernych Archidiecezji Krakowskiej do zapalenia świecy w oknie każdego domu 27 stycznia o godz. 18.00.

Akcja „Światło Pamięci” ma na celu uświadomienie zagrożeń związanych z nietolerancją religijną i etniczną. Jest ona adresowana do wszystkich tych, którym bliskie są podstawowe prawa człowieka – prawo do życia i wolności, bez względu na różnice rasowe i wyznaniowe.

Skierowana do wiernych Archidiecezji Krakowskiej zachęta, aby zapalić świecę w oknie każdego domu 27 stycznia o godz. 18.00, stanowi odpowiedź na apel wystosowany w tej sprawie przez Fundację Shalom.

27 stycznia, rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady Auschwitz, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję