Reklama

Myśl na tydzień - abp Grzegorz Ryś

2017-10-27 13:47

www.diecezja.radom.pl

17.06.2019 – 24.06.2019 Bóg jest waszym Ojcem, a Kościół jest waszą matką. Kościół jest wam matką o tyle, o ile patrzy na Maryję i się od Niej wszystkiego uczy. Jeżeli Kościół patrzy na Maryję i się od Niej uczy macierzyństwa, to wtedy jest rzeczywiście matką dla swoich dzieci.

10.06.2019 – 17.06.2019 Kiedy przestajemy kochać, stajemy się wyschniętymi kośćmi, ale Duch Święty jest Tym, który nas uruchamia do miłości, bo On jest Miłością. Kiedy wszystko przestało być miłością – On jest Miłością. Kiedy nie mam ochoty kochać – On jest Miłością.

03.05.2019 – 10.06.2019 Nie wystarczy prawdy poznać, ale trzeba jeszcze prawdę unieść. Jest taka prawda, którą bardzo ciężko unieść. A Jezus mówi, że nie da jej się unieść bez Ducha Świętego. Dopiero jak Duch Święty zstępuje na człowieka i działa w jego życiu, to człowiek może dopiero taką prawdę unieść.

27.05.2019 – 03.06.2019 Życzę wam takiej wiary, że przyjedzie taki moment, gdy cała ta droga się rozjaśni, bo Duch na końcu pokaże, dlaczego było tak, a nie inaczej. Niekiedy Boga rozpoznaje się po czasie.

20.05.2019 – 27.05.2019 Człowiek grzeszny może mieć poczucie, że jest kochany przez Maryję. Tego możemy się spodziewać po Kościele – że nas zrozumie w naszej słabości; nie oznacza to, że godzi się z ludzkim grzechem; właśnie się nie godzi – w imię miłości do człowieka.

13.05.2019 – 20.05.2019 Uczniostwo się nigdy nie kończy. W dniu, w którym przestalibyście być uczniami, przestaniecie się nadawać na nauczycieli. Jezus mówił: idźcie, czyńcie uczniów. Uczniów czynią tylko uczniowie.

06.05.2019 – 13.05.2019 Władza na sposób Chrystusowy to władza, która nie szuka dla siebie najwyższego krzesła, tylko szuka ludzi, których trzeba dźwignąć.

29.04.2019 – 06.05.2019 Maryja patrzy na Jezusa i mówi: To jest nowy Józef! To jest ten, który was uratuje od głodu, ale nie inaczej jak z samego środka swego przebaczenia. Jezus ratuje od głodu swoje siostry i braci, którzy Go sprzedali, którzy Go zniszczyli, którzy Go poniżyli do niewolnictwa, którzy Go zabili!

23.04.2019 – 29.04.2019 Miłosierdzie jest skandalem. Chociaż sami byśmy go oczekiwali, nie dajemy do niego prawa innym ludziom. Dlaczego Bóg jest miłosierny wobec kogoś, kto sobie na to nie zasłużył? Nikt nie jest stracony. Miłość Boga jest silniejsza niż ludzki grzech. Bóg nie rozdaje cukierków grzecznym dzieciom, ale podnosi w górę tych, którzy dotknęli dna.

08.04.2019 – 15.04.2019 Jako Kościół uczymy się od Matki Bożej wszystkich sensownych w Kościele postaw. Kościół patrzy w Maryję jako w obraz samego siebie.

25.03.2019 – 01.04.2019 Krzyż jest porażającym znakiem miłości. Ma w sobie taka rangę świadectwa, ze każdemu zamyka usta.

18.03.2019 – 25.03.2019 Bóg kocha każdego człowieka i daje każdemu czas. Czas do zmiany, do nawrócenia. Ten czas nie jest tylko pustym oczekiwaniem przez Boga, ale w tym czasie Bóg kocha człowieka, obdarza także tego, który odwraca się do Niego plecami. Bóg jest ciągle wychylony do niego swoją miłością.

11.03.2019 – 18.03.2019 Miejsce święte jeszcze cię nie zabezpiecza przed pokusą. Zabezpiecza cię słowo Boga!

04.03.2019 – 11.03.2019 Jeśli nie dajemy ludziom doświadczenia wolności, bezinteresownej miłości – takiej władzy, która jest władzą ojca na dzieckiem, a nie satrapy nad niewolnikiem, przetrącamy człowiekowi możliwość wejścia do królestwa Bożego.

25.02.2019 – 04.03.2019 Temat rodziny jest tematem kluczowym, bo Bóg cierpi, jak widzi rozproszonych ludzi. Bóg cierpi, jak widzi rozbite małżeństwa. Bóg cierpi, jak widzi rozwalone rodziny, jak widzi dzieci w domach dziecka. Bóg cierpi, jak widzi rozbity Kościół, który jest rodzina: siostrami i braćmi, którzy są pozamykani w swoich wyznaniowych kółkach.

18.02.2019 – 25.02.2019 Pan Bóg działa przez najprostsze gesty, najprostsze działania, jak szklanka wody podana komuś, kto jest w łóżku, podanie reki, 10 minut spędzone przy chorym. To są rzeczy, które niosła ze sobą niesłychana moc Boga.

21.01.2019 – 28.01.2019 Ekumenizm jest wymiana duchowych darów. Chce zaczerpnąć, co Duch Święty dał moim braciom w innym Kościele. Jeśli tak, to staje w postawie ucznia! Nie ma tego, nie ma wiarygodnej misji!

08.01.2019 – 15.01.2019 W opiece hospicyjnej liczy się osoba, spotkanie osoby z osoba, w tym jest życie i to nie byle jakie, bo życie wieczne. Rzeczy są potrzebne, ale jak je zaczynamy traktować tak jak osobę, to one nas zabijają i zabijają to, co w relacjach międzyludzkich jest kluczowe.

08.01.2019 – 15.01.2019 Przyszedł Jezus do Betlejem w prostocie, ubóstwie, miłości radykalnej, otwartości na człowieka, że już się bardziej nie da, przyszedł taki – pokazuje: bądźcie tacy! A my myślimy – to jest niebezpieczne! To nam zagraża! Możemy o tym czytać i się nigdy nie ruszyć w tamtą stronę i będziemy takim Kościołem, który potrafi o Bogu wiele gadać, ale jak przychodzi się ku Niemu ruszyć, to wysyłamy innych. Sami zostaniemy w swoim bezpiecznym świecie, a wówczas wszystkie Boże obietnice przejdą nam koło nosa.

31.12.2018 – 07.01.2019 Królestwo Księcia Pokoju nigdy się nie skończy. Jest w ludziach, którzy się z Niego zrodzili. Bóg jest pełen niespodzianek. Działa zupełnie inaczej niż my. Ta noc jest po to, aby zafascynować się Bogiem, który nawet proroctwa wypełnia na swój własny sposób, nieprzewidywalny.

17.12.2018 – 31.12.2018 Święta są niesamowicie radosne, a ta radość ma bardzo głębokie uzasadnienie, bo Chrystus dotyka naszego problemu u samego korzenia: tam gdzie my jesteśmy grzesznikami, gdzie mielibyśmy poczucie, że tam Boga nawet wpuścić nie wypada, to On tam chce być i ten nasz świat, ten nasz żłób przemienia w miejsce swojej obecności, w świątynię. Bardzo wam tego życzę: to jest najlepsza Dobra Nowina świąt Bożego Narodzenia!

10.12.2018 – 17.12.2018 Miłość to nie jest naciąganie kogoś do swoich pragnień, do swoich oczekiwań. Miłość to jest przyjęcie osoby takiej, jaka jest. Jak kochasz kogoś naprawdę, to on w tym rośnie! Nie musisz mu mówić, że jest głupi, niedouczony, grzeszny itd. Kochaj taka osobę – taką, jaka ona jest, a nie swoje o niej marzenia.

03.12.2018 – 10.12.2018 Posługa w Kościele jest przekazem życia, jest rodzeniem ludzi do wiary, ale rodzeniem potomstwa Chrystusowego – nie twojego. Kto chce wejść w ewangelizacje i chce to zrobić po Bożemu, nie robi żadnego interesu, nic z tego nie ma. To są wszystko dzieci Chrystusowe.

26.11.2018 – 03.12.2018
Chcecie wiedzieć, czy Chrystus króluje na świecie, to nie patrzcie dookoła. Nie patrzcie na świat, ile w nim jest władzy Chrystusa, ale popatrzcie w siebie, czy jesteście z prawdy. Wtedy będziecie wiedzieć, czy w was jest królestwo Boże. To jest to, co Jezus mówi: Królestwo Boże nie jest tu, ani tam, Ono nie przychodzi dostrzegalnie. Ono jest w was, jeśli jesteście z prawdy.

19.11.2018 – 26.11.2018
Pomyślmy chwile o tych wszystkich relacjach w życiu, które straciliśmy, które sami zaprzepaściliśmy. Pomyślmy o wszystkich ludziach, których wyrzucaliśmy za drzwi. Pomyślmy o tych, którzy nas wyrzucili za drzwi. Pomyślcie, że Jezus jest w stanie zebrać nas z powrotem i mówi: Już stoję w drzwiach. Czy powiecie Mu: Wejdź?

05.11.2018 – 12.11.2018
Diecezja to są ludzie. To są ludzie, którzy nie tylko chodzą po naszych ulicach, i których spotykamy w naszych kościołach, ale to są także ci ludzie, którzy są już po drugiej stronie.

29.10.2018 – 05.11.2018
Młodym ludziom, którzy poważnie traktują swoje marzenie o miłości, małżeństwie i rodzinie, i niekoniecznie mają takie podejście, że chcą sobie załatwić kurs przedmałżeński w jeden weekend, można zaproponować – tak jak chce papież Franciszek – „katechumenat rodzinny”.

22.10.2018 – 29.10.2018 By Kościół był dla tych młodych, których nie ma w nim, jakimś znakiem zapytania, to musi być autentyczny, musi być ewangeliczny, musi się zmierzyć z takimi wymiarami samego siebie, w których jest antyświadectwem. Bez tego nie będzie spotkania.

15.10.2018 – 22.10.2018 Kościół Chrystusa to taki, który zna autorytet płynący z ubóstwa, a nie z układów. Taki, który zużywa się w miłosierdziu, a nie zabezpiecza się ciasno i doraźnie skrojoną sprawiedliwością.

08.10.2018 – 15.10.2018 Nigdy nie zrozumiemy Twojego Miłosierdzia Panie, nigdy go nie ogarniemy! Ale błogosławimy Cię Panie, za to Słowo, błogosławimy Cię za te godzinę. Błogosławimy Cię, za to, że potrafisz w taki sposób mówić o naszych grzechach w Godzinie Miłosierdzia. Że potrafisz mówić prawdziwie, szczerze, ale i z taką niesamowitą miłością. To jest nam tak bardzo potrzebne!

01.10.2018 – 08.10.2018 Kiedy można poznać po człowieku, że w nim jest godność Boża? Że on jest synem Najwyższego, że on może być nazwany bogiem – po czym to można poznać? Po tym, że się ujmuje za sierotą, za słabym; że ratuje ubogiego, nędzarza; że uwalnia biedaka, uciśnionego. Po miłosierdziu.

24.09.2018 – 01.10.2018 Choć przez swoją posługę kardynalską należysz do kleru rzymskiego, to wiedz, że ta katedra jest nadal twoim domem. To jest dom twojego powołania. Wracaj do tego domu, odkrywaj swoje powołanie, żyj nim, wypełnij je i osiągnij świętość (do kard. Krajewskiego).

17.09.2018 – 24.09.2018 Ważne, by w Łodzi nie mówić O dziedzictwie czterech kultur tylko w kategoriach historycznych – bo łatwo jest dziś powiedzieć, że przed wojna Łódź była wyjątkowym miastem. Ta historia musi wchodzić nam w pamięć przez dzień dzisiejszy.

10.09.2018 – 17.09.2018 Nie wystarczy przygotowywać do Pierwszej Komunii św. czy bierzmowania w szkole. Młody człowiek musi mieć doświadczenie spotkania z Bogiem. Musi klęknąć przed tabernakulum, musi wziąć do ręki słowo. Musi zobaczyć się we wspólnocie ludzi wierzących. Musi być doświadczenie wiary takie, które stawia go przed decyzją całkowitej nowości, a nie przyjmowania tylko wiedzy.

20.08.2018 - 27.08.2018
Miejsca maryjne są kluczowe, bo to od Niej uczymy się, co jest ważne w Kościele: życia z Bogiem blisko, zwyczajnie, prosto, a jednocześnie doświadczania Jego mocy.

13.08.2018 - 20.08.2018
Zdobądźcie się na trud rozeznania, co powinienem w moim Kościele podjąć, w jaki sposób mogę go współtworzyć? Nie tylko do kościoła chodzić, ale go w konkretny sposób budować, wziąć odpowiedzialność.

06.08.2018 - 13.08.2018
Nie ma świętych bezgrzesznych – każdy z tych ludzi stawał się świętym. Święty to jest ktoś, kto odkrywa, ze wiara to jest droga do Boga.

30.07.2018 - 06.08.2018
W spotkaniu z Bogiem, podobnie jak św. Paweł odzyskujemy siebie i odzyskujemy poczucie władzy nad sobą. Poczucie, ze trzymamy swoje życie w swoich rekach. To poczucie, to dar od Boga – to wolność.

16.07.2018 - 23.07.2018
Wypoczynek pokazuje nam, kim jest Jezus w naszym życiu. Wtedy, gdy pracujemy od rana do nocy, tłumaczymy się, że nie mamy czasu. Wakacje są po to, by hojnie dać ten czas Jezusowi – dać go sobie w spotkaniu z Nim. Wakacje mogą nam wiele powiedzieć o naszej wierze.

09.07.2018 - 16.07.2018
Pielgrzymka jest bardzo pięknym doświadczeniem Kościoła. Tego, czym Kościół jest. Kościół jest w drodze. Kościół na pielgrzymce jest bliżej siebie samego. Bliżej tego, że jest wspólnotą sióstr i braci, gdzie podstawowa godność wszystkich jest równa.

02.07.2018 - 09.07.2018
To zawsze Bóg zaczyna rozmowę z człowiekiem. I charakterystyczne jest to, że niemal zawsze stawia pytanie. Nie dlatego, że czegoś nie wie, ale dlatego, że jest ciekaw, jaka będzie odpowiedź człowieka. I to jest moment istotny. W dialogu chodzi o relację.

18.06.2018 - 25.06.2018
Nikt na świecie nie znalazł się niechcący. Każdy, kto jest na świecie, znalazł się na nim z pragnienia, z przewidzenia, z postanowienia Bożego. Nikt nie jest przypadkowy. Bóg chce każdego.

11.06.2018 - 18.06.2018
Wiara nie jest ideologią, nie jest światopoglądem, jest spotkaniem z osobowym Bogiem. To nie jest aktorstwo, wiary nie da się odegrać.

04.06.2018 - 11.06.2018
Jezus dziś mówi: Przestańcie być niewolnikami! Podejdźcie do tej Eucharystii! Wypijcie te Krew! Nie bądźcie niewolnikami, bądźcie wolni! Bądźcie królami!

28.05.2018 - 04.06.2018
Nam się wydaje, że Bóg przebacza nam nasze grzechy, dzięki temu, co my dobrego zrobimy. Natomiast Bóg wybacza nam grzechy, bo patrzy na krzyż swojego Syna.

21.05.2018 - 28.05.2018
Uczniem się jest w stosunku do nauczyciela, ale w języku Ewangelii uczniem się jest w stosunku do Mistrza. Można mieć w życiu wielu nauczycieli, ale Mistrza ma się tylko jednego. Mistrz to jest ktoś, z kim cię łączy jakaś szczególna emocja. Relacja, która jest nieprzekazywalna.

14.05.2018 - 21.05.2018
Kocham, więc jestem. Nie kocham, nie jestem – nie ma mnie. Niezależnie od tego, co inni na ten temat myślą. Jeśli odpadłeś od pierwszej miłości, to odpadłeś od pierwszego doświadczenia tego, że jesteś kochany!

07.05.2018 - 14.05.2018
Dzisiejszy człowiek poszukuje Boga w nadzwyczajnościach i to w nich chce odnaleźć Boże działanie. Maryja jest ta, która pokazuje, że można Go znaleźć, żyjąc z Nim pod jednym dachem 30 lat. Żyjąc z Nim dzień w dzień, noc w noc, w takiej zwyczajności, takiej szarości, takiej powszedniości.

30.04.2018 - 07.05.2018
Kościół ma – jak Maryja – przyjmować życie, które pochodzi od Boga i przekazywać je tym, którym przekazuje wiarę; a przekazywać wiarę znaczy przekazywać życie. To jest najważniejsze.

16.04.2018 - 23.04.2018
Istota wiary polega na tym, by poddać się działaniu Boga! Nie tylko zachwycić się, nie tylko się zdumieć, tylko poddać się Jego działaniu w tym, co najprostsze, co zwyczajne, co bliskie, co znajome, co juz słyszane, co juz widziane, co juz przeżyte.

09.04.2018 - 16.04.2018
Miłość objawiona w Jezusie Chrystusie nie tylko nie cieszy się z niesprawiedliwości, a współweseli się z prawdą. Ona się WSPÓŁWESELI Z MIŁOSIERDZIEM.

03.04.2018 - 10.04.2018
To niezwykłe działanie Ducha Świętego, który tak przemienił ludzkie serca, że te, które dotąd nie miały nawet pomysłu, by zwrócić się do Kościoła, teraz pytają o przesłanie skierowane do nich. Miłosierdzie jest pierwszym krokiem do ewangelizacji.

26.03.2018 - 02.04.2018
Post jest droga do Triduum Paschalnego, a wiec do przeżycia przez nas wydarzenia Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale także do odnowienia własnych przyrzeczeń chrzcielnych, które są zanurzeniem w tajemnicę paschalną. To jest główny cel postu. Gdybyśmy nie byli gotowi w Wigilie Paschalna na to, by potwierdzić swój chrzest i złożyć wpisane w ten chrzest z naszej strony przyrzeczenia, gdyby nas ta liturgia zaskoczyła, to niezależnie od tego, ile byśmy po drodze się modlili czy pościli, znaczyłoby to, że nie przeżyliśmy tego postu do końca po Bożemu i sensownie.

19.03.2018 - 26.03.2018
Jezus bierze na siebie grzech Barabasza. Po co? Żeby Barabasz wziął na siebie Jego godność Syna Bożego, żeby rzeczywiście był Jezusem, synem Ojca. I to jest to, co się dokonuje w dziele zbawienia: Jezus bierze na siebie wszystkie nasze grzechy, Jezus staje się każdym z naszych grzechów. Po co? Byśmy się stali dziećmi Bożymi.

12.03.2018 - 19.03.2018
Kiedy Jezus bierze moje grzechy na siebie i kiedy umiera, to mój grzech umiera razem z nim. To, co mnie zabija: moja pycha, moja chciwość, moja głupia ambicja, moja nieczystość, moje kłamstwo to jest najbardziej szokująca dobra nowina. Mogę widzieć mój grzech na Nim, wzięty przez Niego na siebie i widzę, jak umiera na krzyżu i mój grzech umiera razem z nim. Jeśli patrzę z wiarą.

05.03.2018 - 12.03.2018
Atlas Arena może stać się w czasie kilku godzin miejscem spotkania z Chrystusem żyjącym w swoim słowie, w Eucharystii i w sakramencie pokuty. Myślę, że to będzie jakieś zmaganie. Jestem absolutnie pewien, że podobnie jak w zapasach z Księgi Rodzaju (pomiędzy Bogiem i Jakubem) każdy z nas może wejść w te wydarzenia i okazać się zwycięzcą razem z Panem Bogiem.

26.02.2018 - 05.03.2018
Nie zrozumiemy siebie, jeśli odetniemy się od korzeni naszej wiary.

19.02.2018 - 26.02.2018
Nie daj sobie wmówić, że Bóg nie jest miłością, że Chrystus cię nie kocha. Nie daj się okraść z tego doświadczenia, że cię kocha. W taki sposób cię kocha, do zwariowania cię kocha, do swojej śmierci cię kocha!

12.02.2018 - 19.02.2018
Wiara rodzi się z tego, co się słyszy. A tym, co się słyszy jest słowo Boga. Nie ma wiec ewangelizacji, gdy nie ma osobistej wiary, osobistego spotkania z Bogiem w słowie Bożym.

05.02.2018 - 12.02.2018
Kim jesteś? Jaka jest najgłębsza prawda o tobie? Najgłębszą prawdą o tobie i o mnie jest to, że noszę w sobie obraz jedynego Syna Bożego. Muszę Go wnieść w moje życie. W to życie, w które On dawno wszedł w zamyśle stwórczym.

29.01.2018 - 05.02.2018
O jakiej rodzinie chcecie mówić? Tylko o tej cudownej, wzorowej, fantastycznej, sakramentalnej, nienagannej?! Pójdziemy za ludźmi, którzy żyją w rodzinie jak w pogaństwie? Pójdziemy do ludzi, którzy żyją w związkach cywilnych? Pójdziemy do ludzi, którzy żyją bez żadnych związków? Pójdziecie tam bez lęku?! Nie pójdziecie ze strachem, że nam się Kościół rozsypie?! Nie rozsypie. To jego misja.

22.01.2018 - 29.01.2018
Jezus przepowiada Królestwo Boga I tworzy Kościół – jako wspólnotę, w której Królestwo Boga jest juz obecne!

15.01.2018 - 22.01.2018
By pomagać jak św. Albert, potrzeba dwóch rzeczy. Po pierwsze, potrzeba nie mieć nic. Brat Albert pomagał z ubóstwa, a nie z bogactwa. Nie liczy się, ile masz, ale to, kim jesteś. Trzeba mieć tez wyczucie prostych rzeczy. Gdy brat Albert szedł do biskupa lub prezydenta Krakowa, to niósł ze sobą chleb. Bo dając chleb, dajesz obietnice, ze dasz drugiemu cos więcej.

08.01.2018 - 15.01.2018
Podstawowym elementem dialogu jest rozumienie własnej tożsamości. Bez tego nie będziemy widzieli odrębności. Różnice między nami i biorą się z podejścia do tego, czym jest ewangelizacja. Wszystko, czego człowiek doświadcza w życiu, a co wiąże się z Kościołem, ma wymiar ewangelizacyjny. Różnimy się w punkcie wyjścia, ale to nie jest przeszkoda do tego, żeby razem przepowiadać kerygmat, bo on jest wspólny we wszystkich Kościołach.

01.01.2018 - 08.01.2018
Ewangelia pokazuje, ze po pasterzach i mędrcach trzecia grupa, jaka Pan Jezus bardzo chciał widzieć, i która się na Nim poznała, byli ludzie starsi i chorzy. To był Symeon i prorokini Anna. To byli ludzie, którzy się na Panu Jezusie naprawdę poznali rozpoznali w Nim Mesjasza!

25.12.2017 - 01.01.2018
Życzę, byśmy uczyli się słuchać – zwłaszcza wtedy, kiedy zadajemy pytania. Byśmy nie udawali, ze słuchamy. Byśmy byli prawdziwi w tej rozmowie. Byśmy od Pana Boga zarazili się ta determinacja, by spotykać się z innymi. Byśmy byli pierwsi, którzy wychodzą do takiej rozmowy – tak jak Bóg. Byśmy nie przedłużali ludziom cichych dni. Byśmy mieli dość pokory, by w sytuacji, gdy ta druga strona jest winna, wyjść pierwsi ze słowem: Witaj, dobrze, ze jesteś, kocham cię!

11.12.2017 - 18.12.2017
Wszystko, co ludzi integruje w dobrym doświadczeniu miłości jest istotne. Panu Bogu zależy, byśmy byli jedno i ciągle nam daje szanse zebrania się do wspólnoty – wokół jakiegoś dobra, wokół pomocy dzieciom, ale przede wszystkim wokół Jego przyjścia na świat. Po to, by tych świąt Bożego Narodzenia nie wypruć z tego, co jest ich przekazem religijnym.

04.12.2017 - 11.12.2017
W chrześcijaństwie jest tylko jedno powołanie: do miłości. Wszystko inne to są drogi.

27.11.2017 - 04.12.2017
Wtedy, kiedy dotykam Jezusa, tak naprawdę przekazuje Mu cała swoja śmierć i cały swój grzech, i całe swoje dziadostwo, cały swój upływ krwi. Ja Jemu to przekazuje. I On to wszystko na siebie bierze.

20.11.2017 - 27.11.2017
Pan udziela nam „Oliwy miłosierdzia” – i udziela jej hojnie: nie na godzinę, i nie na jeden dzień w roku! Każdy, kto choć raz stał się jej szafarzem, musiał zobaczyć, jak jej przybywa, gdy ja rozdajemy! Jest niewyczerpalna – byle tylko człowiek zdecydował się nią dzielić!

13.11.2017 - 20.11.2017
Najważniejsze zwycięstwa Boga dokonują się w człowieku. Nawet gdy dookoła dzieją się rzeczy złe, gorszące, przedziwne, to w człowieku Bóg może wygrywać. Bo On ma siłę i moc objawić się w osobie, w każdym miejscu.

30.10.2017 - 06.11.2017
Tak mówił kiedyś św. Grzegorz Wielki, że dokąd nie pokochałem prawdy, to jej nie znam. Przetrwa to w nas, co kochamy. Przetrwa tylko to z tego miasta, z tego Kościoła, tak pięknego, tak dawnego, tak prawdziwego, tak świętego, przetrwa w nas tylko to, co kochamy.

Tagi:
abp Grzegorz Ryś Myśl na tydzień

Abp Ryś na rozesłaniu Oaz 2019: nie chodzi o to, co mówisz, chodzi o to jak żyjesz

2019-06-15 16:31

xpk / Łódź (KAI)

- Ten Jezus, w którym nie ma „tak” i „nie” mówi dziś do nas: to jest zasada, która was obowiązuje - żyjcie: tak-tak, nie-nie. Nie chodzi tylko o to, co mówimy, ale o to, jak żyjemy – mówił do oazowiczów abp Grzegorz Ryś. Dziś przed południem w parafii p.w. N.M.P. Królowej Polski w Łodzi metropolita łódzki przewodniczył Mszy świętej, która zgromadziła moderatorów i animatorów Oaz z archidiecezji, które w czasie tegorocznych wakacji odbywać się będą na terenie całej Polski.

youtube.com

Odwołując się dzisiejszej ewangelii abp Ryś zauważył: "w języku Biblii prawda jest cechą osoby. Człowiek jest prawdziwy, albo jest fałszywy. Kiedy człowiek jest prawdziwy? Wtedy, kiedy tak znaczy tak, a nie znaczy nie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mego głosu - mówi Jezus. Nie mówi, każdy kto mówi prawdę – słucha mego głosu, ale każdy, kto jest z prawdy! (…) Prawda wyklucza w nas jakąś połowiczność. Wyklucza z nas jakieś podwójne życie".

- Kiedy przezywamy rekolekcje, staje przed naszymi oczami to, w których miejscach swojego życia, swojego człowieczeństwa, nie jesteśmy spójni, gdzie nie ma w nas prawdy. Gdzie postępujemy inaczej, niż by oznaczały nasze deklaracje. Przeżywamy rekolekcje modląc się do Ducha Świętego, aby zebrał nas jakoś w całość, by przywrócił nam wewnętrzną jedność, byśmy byli wewnątrz scaleni, byśmy byli tak-tak, nie-nie. Byśmy nie tylko mówili w ten sposób, ale byśmy tacy byli – podkreślił arcybiskup.

Metropolita łódzki przypomniał także o przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, której założycielem jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. – Krucjata Wyzwolenia Człowieka, to jest niezwykły dar dla Kościoła w Polsce. Wiecie, że Blachnicki za ten dar płacił całym sobą. Kiedy został wsadzony do więzienia, to jako powód podano, że jest to odwet za jego akcję teźwościową. Kiedy zaczynał ruch trzeźwościowy na Śląsku – mówią o tym historycy – to był jedyny moment w powojennej Polsce, kiedy spożycie alkoholu realnie spadło. Spadło na tyle znacząco, że Blachnickiego uznano za niebezpiecznego dla skarbu państwa i wsadzono go do więzienia. On nie mówił, ale płacił samym sobą – zauważył kaznodzieja.

Kończąc homilię, abp Ryś życzył wszystkim: "aby te wakacyjne rekolekcje uczyniły was prawdziwymi. Byście trwali w tej prawdzie, która was wyzwoli. Życzę byście byli siewcami wolności dookoła siebie. Byście przekazywali to, co sami przeżyliście. To potrzebne jest wam, ale tego też potrzebuje łódzki Kościół" – zakończył.

Przed błogosławieństwem arcybiskup wręczył każdej z ekip oazowych zapaloną świecę, która będzie towarzyszyła uczestnikom tegorocznych rekolekcji wakacyjnych. Następnie metropolita łódzki odmówił nad wszystkimi organizatorami tegorocznych Oaz modlitwę posłania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmiany proboszczów w archidiecezji warszawskiej

2019-06-17 17:17

Artur Stelmasiak

Jedenaście parafii w archidiecezji warszawskiej 30 czerwca powita swoich nowych proboszczów. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podziękował także zasłużonym kapłanom, którzy przechodzą na emeryturę.

Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza, złożyli przysięgę proboszczowską i wyznanie wiary w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę po wielu latach pracy w duszpasterstwie podkreślił jednocześnie, że „kapłaństwo nie zna pojęcia emerytura, bo księdzem się jest, nawet jeżeli nie jest się już proboszczem”. Podkreślił, że kapłan do ostatnich dni będzie sprawował sakramenty, odprawiał Mszę św., modlił się i spowiadał.

Księża proboszczowie, którzy w 2019 r. odchodzą na emeryturę

1. Ks. prałat Eugeniusz Dziedzic, dotychczasowy proboszcz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

2. Ks. prałat Jan Kozub, dotychczasowy proboszcz parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinoskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

3. Ks. prałat Wojciech Łagowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

4. Ks. prałat Władysław Michalczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

5. Ks. prałat Franciszek Ordak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

Artur Stelmasiak

Nominacje na urząd proboszcza

1. Ks. Adam Bednarek, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany proboszczem parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinowskim.

2. Ks. Dariusz Gal, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim, mianowany proboszczem parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim.

3. Ks. Andrzej Juńczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim.

4. Ks. Ronald Kasowski, dotychczasowy prefekt w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

5. Ks. Tomasz Kądzik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jozafata w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim.

6. Ks. Jarosław Kuśmierczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany z dniem 1 września 2019 r. proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Ruścu, w dekanacie raszyńskim.

7. Ks. Sławomir Paszowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim.

8. Ks. Wojciech Piórko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, mianowany proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim.

9. Ks. Marek Przybylski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, diecezjalny wizytator nauczania religii, mianowany proboszczem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim

10. Ks. Zbigniew Stefaniak, dotychczasowy kapelan w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim.

11. Ks. Zbigniew Suchecki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Fala nienawiści wobec chrześcijan po próbie zamordowania księdza. Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę

2019-06-19 14:49

Fotolia.com

Po brutalnym ataku na księdza we Wrocławiu, w Internecie pojawiło się wiele komentarzy pochwalających to przestępstwo i nawołujących do nienawiści ze względu na wyznanie. Nie spotkały się one z żadną reakcją administracji stron, na których zostały zamieszczone, m.in. portali „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej” oraz Facebooka i Twittera. Instytut Ordo Iuris zawiadomił w tej sprawie Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu.

Ks. dr Ireneusz Bakalarczyk został ugodzony nożem rano 10 czerwca w drodze na Mszę w kościele na wrocławskim Piasku. Po tym wydarzeniu na portalach internetowych „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej”, a także na Facebooku i Twitterze pojawiły się komentarze naruszające prawo, w tym pochwalające popełnioną zbrodnię, co stanowi przestępstwo z art. 255 § 3 Kodeksu karnego. Mowa m.in. o agresywnych komentarzach takich jak: „szkoda ze ten klecha nie zdechl”, „jak padnie to pójdzie do bozi, więc i społeczeństwo wygrywa i koleś w sukience”, „klecha, tłusty pasożyt dostał kosą” oraz „Dobry s... to martwy s…” (pisownia oryginalna).

Pojawiły się również inne komentarze nawołujące do nienawiści ze względu na wyznawaną religię katolicką, co wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 256 K.k. We wpisach znieważano także chrześcijan. Stanowi to przestępstwo z art. 257 k.k. Ponadto komentujący dopuszczali się wielokrotnej obrazy uczuć religijnych zakazanej w świetle art. 196 k.k. Istotne jest, że łamiące prawo wpisy pojawiły się na portalach, gdzie istnieje nadzór ze strony administratora.

Komentarze pochwalające czyny zabronione i nawołujące do nich nie wpisują się w zakres wypowiedzi chronionych wolnością wyrażania poglądów. W ramach europejskiego systemu praw człowieka, art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz orzekający na jego podstawie Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznają zakres ochrony wolności wypowiedzi, który nie może naruszać godności osoby ludzkiej oraz innych gwarantowanych w prawie międzynarodowych wolności, w tym wolności sumienia i wyznania. W podobny sposób granice wolności wyrażania poglądów określił również polski Trybunał Konstytucyjny, m.in. w wyroku z 6 października 2015 r.

„Komentarze po ataku na księdza to przykłady przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan. W ostatnim czasie w Polsce odnotowaliśmy wiele tego typu przypadków, a liczba zgłoszeń od osób pokrzywdzonych do Instytutu systematycznie wzrasta. Jesteśmy przekonani, że zdecydowana reakcja prokuratury oraz Policji pozwoli ustalić i ukarać sprawców tych niedopuszczalnych wpisów umieszczonych w Internecie z nienawiści” – skomentował adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.