Reklama

Polska

Warszawa: sesja jubileuszowa w 500-lecie reformacji

Reformacja nadal trwa - przekonywał sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. Martin Junge podczas uroczystej sesji jubileuszowej na Zamku Królewskim w Warszawie, zorganizowanej w 500-lecie reformacji. Po raz pierwszy wręczono też Nagrodę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Otrzymał ją luterański Kościół Szwecji za pomoc humanitarną udzieloną Mazurom po II wojnie światowej.

[ TEMATY ]

sesja

reformacja

Jakub Szymczuk/KPRP/prezydent.pl

Witając zgromadzonych zwierzchnik polskich luteran bp Jerzy Samiec podkreślił, że reformacja to przede wszystkim „poszukiwanie Boga”. Marcin Luter szukał Boga, przed którym chciał zasłużyć na to, by być zbawionym. W Liście do Rzymian znalazł Boga łaskawego, który zbawia przez wiarę, a nie z uczynków, byśmy się nimi nie chlubili. To zmieniło jego życie i życie milionów innych ludzi.

Ewangelicy są częścią Rzeczypospolitej, jest ona także ich dziełem - zaznaczył patronujący sesji prezydent RP Andrzej Duda. Zapewnił, że Polska była, jest i będzie wspólnym domem wszystkich Polaków, wiernych wszystkich wyznań, bo jako naród stanowimy jedną rodzinę. Nazwał Polskę „Rzeczpospolitą przyjaciół”.

Przypomniał wkład ewangelików w odrodzenie wolnej Polski (np. generałów Józefa Sowińskiego i Wiktora Thommée, bp. Juliusza Bursche), w naukę i kulturę (m.in. Mikołaja Reja, Samuela Bogumiła Lindego, Stanisława Lorentza, wydawców Gebethnera i Wolffa), w rozwój gospodarczy (rodzin: Wedlów, Haberbuschów i Schiele’ów). Współcześnie bardzo znanymi ewangelikami są m.in. Jerzy Buzek, Adam Małysz i Jerzy Pilch. Wszyscy oni świadczą o nierozerwalnym związku luteran z dziejami Polski - wskazał prezydent.

Dwa główne referaty wygłosili: sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) ks. dr Martin Junge („Reformacja jako obywatelka świata”) oraz były premier Polski i przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek („Reformacja a jedność Europy”).

Ks. Junge przypomniał na wstępie, że reformacja rozprzestrzeniła się po całym świecie, daleko od swej kolebki w Wittenberdze. Obecnie dwa największe Kościoły luterańskie na świecie znajdują się w Afryce: w Etiopii i Tanzanii. Ale siłą Kościoła nie są liczby, jego siła pochodzi od Boga i ze świadectwa dawanego Ewangelii.

Sekretarz generalny ŚFL stwierdził, że Kościół musi kontekstualizować swój przekaz. Nigdy bowiem Kościół nie jest celem samym w sobie. Ma on wyrażać stosunek Boga do ludzi, dlatego uczestniczy w ich radościach i troskach w konkretnym kontekście ich życia, by zasypywać przepaść między człowiekiem a Bogiem.

Reklama

Zdaniem ks. Jungego, „skupienie na Chrystusie” jest wkładem Kościoła w przezwyciężenie podziałów w naszych trudnych czasach. Łączy ono nie tylko w łonie rodziny luterańskiej, ale w całym podzielonym Ciele Chrystusa.

Odnosząc się do relacji katolicko-luterańskich, sekretarz generalny ŚFL przyznał, że łatwo byłoby powrócić do konfliktów z 500-letniej przeszłości, ale dziś mamy już wspólne doświadczenia duchowe. Odwołał się do katolicko-luterańskiego dokumentu „Od konfliktu do komunii” z 2013 r., który wskazuje, że spoglądając na Chrystusa, możemy odwrócić się od przeszłości naznaczonej konfliktami, by patrzeć w przyszłość z nadzieją na ich przezwyciężenie.

Ks. Junge podkreślił też, że ubiegłoroczne wspólne, luterańsko-katolickie rozpoczęcie obchodów jubileuszu 500-lecia reformacji nie było „naiwnym i spontanicznym aktem entuzjastów jedności”, ale owocem 50 lat dialogu, wspieranego m.in. przez papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. Na tej podstawie papież Franciszek mógł wykonać kolejny, mocny krok: współprzewodniczył nabożeństwu upamiętniającemu reformację.

Sekretarz generalny ŚFL prosił luteran, by pamiętali, że ich historia nie zaczęła się w 1517 r., lecz 2000 lat temu, gdyż przedreformacyjny czas Kościoła jest także częścią ich dziejów. - Reformacja nadal trwa - stwierdził chilijski duchowny i wyraził nadzieję, że jubileusz jej 500-lecia stanie się „modlitwą o obecność Boga w historii”.

Z kolei prof. Buzek powiedział, że otwartość i różnorodność są życiodajnym płynem Europy, a reformacja jest ważnym elementem tak rozumianej europejskości. Przyznał, że reformacja doprowadziła do podziału Kościoła i Europy, a także do wojen. Zauważył przy tym, że osłabiła ona jedność Kościoła, który i tak już był wówczas podzielony - na Wchodzie istniał Kościół prawosławny, koptyjski itd. Wprawdzie Sobór Trydencki, który się zebrał po 28 latach od rozpoczęcia reformacji, dokonał zmian w Kościele, ale jedności już nie zdołał przywrócić. - Zróbmy pozytywny, dobry użytek z istniejącej różnorodności - zaapelował były premier.

Reklama

Wskazał, że reformacja nie była tylko kontestacją, ale także stała się zaczynem czegoś nowego i trwałego, nie tylko w Kościele. Z punktu widzenia edukacji i kultury była światłem, które zmieniło mentalność Europejczyków i dało początek nowoczesności. Reformatorzy umieli np. wykorzystać wynalazek druku. - Co by było, gdyby mieli do dyspozycji media społecznościowe? - pytał retorycznie Buzek.

Przypomniał, że u początku idei zjednoczonej Europy byli katoliccy chadecy z Niemiec i Francji, ale pierwszym przewodniczącym Zgromadzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali został belgijski protestant. Obecnie w Parlamencie Europejskim katoliccy i protestanccy posłowie spotykają się co roku na „śniadaniu modlitewnym”. - Nie tylko rynek i kapitał, ale też Biblia zjednoczyła Europę - podkreślił profesor, wskazując, że reformacja przyczyniła się do jedności Europy różnorodnej o mocnym fundamencie religijnym. Kościołowi zaś doświadczenie reformacji przyniosło przekonanie o potrzebie stałej reformy.

Podczas sesji po raz pierwszy wręczono Nagrodę im. Królewny Anny Wazówny. O jej ustanowieniu zdecydował Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, by uhonorować osoby i instytucje zasłużone dla Kościoła. Na czele kapituły nagrody stoi bp Samiec. Tegorocznym laureatem został luterański Kościół Szwecji za za pomoc humanitarną udzieloną Mazurom po II wojnie światowej. - Wybór był oczywisty - przyznał bp Samiec. Laudację odczytał prezes Synodu ks. Adam Malina, zaś nagrodę odebrała prymas Kościoła Szwecji abp Antje Jackélen.

W sesji jubileuszowej na Zamku Królewskim udział wzięli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu w Konferencji Episkopatu Polski bp Krzysztof Nitkiewicz. Obecni byli zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, w tym prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa, a także były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej bp Munib Younan. Nie zabrakło również przedstawicieli polskiego życia politycznego, m.in. prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

2017-10-27 19:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Pełnić wolę Twoją” – hołd dla śp. abp. Kazimierza Majdańskiego

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2016, str. 2

[ TEMATY ]

sesja

ks. Robert Gołębiowski

Każdy człowiek powołany jest do ubogacania świata swoją wrażliwością serca i głęboką wiarą oraz szlachetnym człowieczeństwem. Niektórzy ludzi przechodzą do historii świata, wpisując się w nią głębią swego życia. Pozostaje po nich dziedzictwo pracy, wypowiadane słowa, napisane dzieła, ale także świadectwo postaw moralnych, społecznych i patriotycznych. Niewątpliwie do pomnikowej postaci na Pomorzu Zachodnim należy zaliczyć śp. abp. Kazimierza Majdańskiego, którego rocznicę stulecia urodzin uczczono w archidiecezji 1 marca, a przede wszystkim na Wydziale Teologicznym US poprzez sesję naukową: „Facere Voluntatem Tuam – w 100. rocznicę urodzin Jego Ekscelencji śp. abp. Kazimierza Majdańskiego”.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję