Reklama

Polska

Częstochowa

Obchody jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

archikatedra

Bożena Sztajner/Niedziela

„Archikatedra to Dom Boga, który jest sercem Kościoła częstochowskiego” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 29 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z racji jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej.

Uroczystości jubileuszowe były połączone z pielgrzymką Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz z wprowadzeniem relikwii błogosławionych dziewic i męczennic Marii Stelli i Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu do kaplicy Pierwszych Męczenników Kościoła Częstochowskiego. Pośród Męczennic, które w 1943 r. oddały życie za ojców rodzin i księdza – 120 osób aresztowanych przez Niemców i przeznaczonych na rozstrzelanie - jest s. Maria Kanuta Chrobot pochodząca z parafii Raczyn w archidiecezji częstochowskiej.

Przed rozpoczęciem Mszy św. metropolita częstochowski dokonał odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej zmarłych i żyjących proboszczów archikatedry.

Na początku Mszy św., witając wszystkich zgromadzonych ks. prał. Stanisław Gębka, administrator parafii archikatedralnej przypomniał, że parafia to dzieje świątyni, ale także konkretnych osób duszpasterzy. Ks. Gębka podziękował abp. Wacławowi Depo za stałą troskę o archikatedrę.

- Ten jubileusz to nasze wspólne wyznanie wiary – mówił abp Depo rozpoczynając Eucharystię.

W homilii abp Depo podkreślił, że „stajemy z wiarą i pokornym sercem wobec konkretnego znaku jakim jest tajemnica Kościoła, jako znaku zespolenia się z Bogiem i osób pomiędzy sobą”.

- Kościół bierze swój początek z tajemnicy Jezusa Chrystusa, który jest jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi, kamieniem wybranym choć również odrzuconym przez ludzi. Każdy i każda z Was jest zaproszony, aby w tej tajemnicy odnaleźć swoje imię i swoje miejsce - mówił abp Depo.

- Odkrywać prawdę o sobie w planie miłości Boga, odkrywać prawdę o Kościele Chrystusa i odkrywać siebie jako Kościół to zadania, które stają przed nami w każdym czasie naszego życia i naszych doświadczeń. – kontynuował metropolita częstochowski i zaapelował do wiernych: „ Umiejmy być wdzięczni Bogu za łaskę bycia w Kościele, w tajemnicy Serca Jezusowego, w tajemnicy własnych powołań oraz bycia Kościołem Jezusa Chrystusa, Jedynego Odkupiciela człowieka”.

Reklama

Metropolita częstochowski odnosząc się do współczesnych czasów podkreślił, że „żyjemy w świecie mocnych nacisków i wyzwań, aby Kościół Jezusa Chrystusa, który posłany jest do wszystkich narodów i po krańce świata podporządkował się współczesnym programom, które decydują o koncepcji człowieka i jego życia poza Bogiem i wbrew Bogu”.

- W obecnym sporze o człowieka nie chodzi tylko o konflikt dwóch wizji konkurencyjnych, ale chodzi o obronę nas samych, naszych dzieci i przyszłych pokoleń przed demoniczną ideologią, która neguje naturę ludzką mężczyzny i kobiety, chcąc odciąć od Boga Stwórcy całe pokolenia – podkreślił arcybiskup.- Ideologia ta twierdzi, że dziecko nie potrzebuje już ojca i matki u swojego początku, rzekomo w imię tolerancji i obrony dzieci przed przemocą w rodzinie. Dlatego dąży się w imię owej tolerancji w tak zwanych kierunkach multikulti do zmiany nauczania Kościoła o małżeństwie i płciowości – kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował do zgromadzonych w częstochowskiej archikatedrze, że „trzeba z pomocą Ducha Świętego podjąć odważną walkę o rodzinę jako podstawową wspólnotę mężczyzny, kobiety i dzieci, by demaskować owych fałszywych proroków, hipokrytów i manipulatorów pojęć” i wskazał na powoływane, również w Polsce, organizacje świeckości i manifesty świeckości, które nie są nastawione na dialog i współpracę i tym samym współodpowiedzialność za Ojczyznę, ale na walkę z Kościołem.

Reklama

- Czy nie jesteśmy już w wolnej, suwerennej Ojczyźnie, tylko jako ostrzegał nas Juliusz Słowacki, papugą narodów ? – pytał abp Depo.

- Ten przykład świeckości idzie w ostatnich dniach z Francji, która poprzez wyrok sądu każe usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II, twierdząc że jest ostentacyjnym symbolem religijnym, łamiącym zasadę świeckości państwa. A inne znaki jakoś nie przeszkadzają – dodał abp Depo.

2017-10-29 18:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W archikatedrze częstochowskiej otwarta została wystawa jubileuszowa

Między innymi historyczne księgi liturgiczne, ornaty czy chorągwie można oglądać na wystawie jubileuszowej z okazji 100-lecia istnienia parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, którą otwarł 3 czerwca abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

Ekspozycja, która pokazuje również poszczególne etapy tworzenia i dzieje parafii archikatedralnej, znajduje się w kapitularzu, a zatem w pomieszczeniu dawniej przeznaczonym do obrad kapituły.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję