Reklama

Po 15 latach

W klaretyńskiej parafii

Celina i Tadeusz Maćkowiakowie
Edycja łódzka 38/2004

Misjonarze Klaretyni przybyli do Łodzi w 1986 r. najpierw do parafii pw. Opatrzności Bożej, a następnie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Matki Bożej Jasnogórskiej. 1 września 1989 r. rozpoczął pracę duszpasterską w Łodzi o. Jan Opala, którego bp Władysław Ziółek mianował proboszczem parafii Misjonarzy Klaretynów, jedynej wtedy zakonnej wśród 21 parafii (13 w samej Łodzi) erygowanych od 1 października 1989 r.
Jednocześnie Ordynariusz Łódzki przekazał Klaretynom dom przy ul. Szczecińskiej 90/100. Msze św. dla nowej wspólnoty parafialnej były do 1990 r. sprawowane w parafii pw. Miłosierdzia Bożego (szczególną pomoc okazał proboszcz i dziekan ks. Tadeusz Bednarek) oraz w Domu Kultury „Lutnia”, zaś w sprawach administracyjnych korzystano z kancelarii w parafii Ojców Pasjonistów przy ul. Grabieniec.
Wkrótce wybudowano kaplicę wg projektu Zenona Nasterskiego z Wrocławia i Mariana Stefańskiego z Warszawy. Z kaplicą połączono dom mieszkalny dla parafialnych duszpasterzy, którzy mogli w nim zamieszkać od października 1991 r.
Wiosną 1993 r. rozpoczęto budowę świątyni, a 7 listopada tegoż roku abp Władysław Ziółek dokonał wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego, który został poświęcony 13 czerwca 1987 r. na Lublinku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Miejsce wmurowania kamienia węgielnego upamiętnia tablica mieszcząca się z prawej strony głównego wejścia do kościoła.
W 1998 r. ukończono świątynię w stanie surowym, a rok wcześniej Ksiądz Arcybiskup poświęcił pierwszy dzwon, nadając mu imię „Klaretyńskich Męczenników z Barbastro”. Wszystkie te dokonania nastąpiły w okresie pracy duszpasterskiej dwóch proboszczów: o. Jana Opali i o. Kazimierza Olesińskiego.
Dzieło budowy kościoła materialnego i żywego kontynuował do lipca 2000 r. proboszcz o. Tomasz Książkiewicz. Skoncentrowano się wtedy na wykończaniu wnętrza kościoła (powiększenie prezbiterium, malowanie ścian, ułożenie posadzki również na balkonach); ponadto zainstalowano nagłośnienie, elektrykę i drzwi wejściowe. Równocześnie w pobliżu kościoła wznoszono mury planowanego Seminarium Duchownego. Obecnie budynek ten zajmuje Wyższa Szkoła Marketingu i Biznesu, której Aula im. św. Antoniego Marii Klareta - to dawna tymczasowa kaplica.
Obecnie proboszczem parafii i kontynuatorem prac swoich poprzedników jest o. Wojciech Matuła. W latach 2001-03 ułożono kostkę brukową na zewnątrz, obłożono schody granitem, wykonano frontowe ogrodzenie, a wewnątrz zainstalowano ogrzewanie kościoła i zamontowano nowe tabernakulum. W bieżącym roku jest planowany montaż ołtarza, ambony i chrzcielnicy.
Na 15-lecie parafii wydano kolorowo ilustrowany folder, przedstawiający historię parafii i budowy kościoła oraz charakterystykę grup parafialnych, wśród których są dwie nie spotykane w innych parafiach: „Chemin Neuf” (Nowa Droga) to wspólnota pochodząca z Francji, która zaprasza małżeństwa i młodzież na modlitwy o pokój i jedność. Druga to wspólnota założona przez Jeana Vanier „Wiara i Światło” prowadząca duszpasterstwo wśród upośledzonych umysłowo i ich rodziców (czwartki godz. 17.00).
Sama świątynia - jak napisano we wspomnianym folderze - „jest obiektem jednokondygnacyjnym, 3-nawowym, o rzucie prostokątnym, z balkonem na wysokości 4,50 m i prezbiterium wzdłuż całej ściany czołowej. Ołtarz znajduje się na silnie nasłonecznionej ścianie południowej”. Przeszklona część tej ściany czeka na wypełnienie jej witrażem, przedstawiającym Patronów kościoła, ufundowanym przez parafian na 15-lecie parafii. Będzie on dodatkowo oświetlony podobnym przeszkleniem, znajdującym się w ścianie frontowej nad głównym wejściem, a to - jak napisano w folderze - „dla powiększenia efektu emocjonalnego u wiernych, wchodzących od strony krzyża i kierujących się do jasności skoncentrowanej na Chrystusie przy ołtarzu. (...) Duże płaszczyzny okienne w ścianach północnych i południowych mają również dzielić wnętrze na dwie części, symbolizujące dwoje Patronów kościoła. W tej sytuacji boczne ściany kościoła pozostają ukryte w cieniu z wąskimi pasami okien obejmującymi krzyże, ukształtowane z konstrukcyjnych słupów żelbetowych. Kameralność przestrzeni bocznych jest pogłębiona przez balkony i słupy pośrednie. W nawach tych znajdują się konfesjonały”.
Mówiąc o klaretyńskiej wspolnocie, trzeba pamiętać, że wśród łódzkich parafii wyróżnia ją praca misyjna. To stąd po krótkim pobycie wyruszają coraz to inni Ojcowie na misyje na Wybrzeże Kości Słoniowej, za wschodnią granicę Polski czy do pracy duszpasterskiej na terenie kraju. To tutaj są serdecznie przyjmowani Ojcowie Misjonarze Klaretyni, przybywający z terenów objętych misjami. We wspomnianym folderze wymieniono siedemnastu ojców, trzech braci i dwóch diakonów, którzy pracowali w tej parafii. Aktualnie z proboszczem o. Wojciechem Matułą trudy pracy duszpasterskiej dzielą misjonarze: o. Krystian Piechaczek, o. Telesfor Pomianowski, o. Mirosław Dobruk, o. Artur Grzesik i br. Tadeusz Lihs.
Z parafii pochodzą kapłani: ks. Marcin Targaszewski (święcenia w 1991r.), ks. Piotr May-Majewski (1991), o. Zbigniew Byczkowski (franciszkanin, 1992) i o. Jacek Nawalny (paulin, 1993).
Niech Bóg Wszechmogący nieustannie błogosławi Ojcom Klaretynom w ich dziele misyjnym i całej wspólnocie parafialnej w budowaniu świątyni.

Reklama

Dzień ze św. ojcem Pio w kinie!

2019-09-20 14:46

Materiał prasowy

23 września w kościele przypada wspomnienie św. Ojca Pio. Ten dzień jest wyjątkowy dla czcicieli jednego z napopularniejszych świętych w Polsce. Popularność świetego z Pietrelciny w Polsce jest fenomenem na skalę światową.

Materiał prasowy

Zapraszamy na specjalny seans z udziałem reżysera Jose Mario Zavali 23 września 2019 r., godz. 17:00 i 19:00. Seans odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3, Kraków, Aula Jana Pawła II)

Weź udział w dniu Dniu św. Ojca Pio w kinie!

Na film zaprasza reżyser „Tajemnicy ojca Pio” Jose Maria Zavala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: czterech Polaków weźmie udział w Synodzie dla Amazonii

2019-09-21 13:39

st (KAI) / Watykan

Czterech Polaków, w tym trzech biskupów, weźmie udział w rozpoczynającym się 6 października Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii – wynika z opublikowanej dziś listy jego uczestników.

Agnieszka Kutyła

W gronie 185 członków obok moderatorów Synodu, prefektów dykasterii Kurii Rzymskiej, wymieniono także nazwiska biskupów reprezentujących zainteresowane konferencje episkopatów, osoby mianowane przez Ojca Świętego, audytorów i autorki, przedstawicieli zakonów, delegatów bratnich Kościołów chrześcijańskich, a także współpracowników.

Jednym z delegatów episkopatu Boliwii jest biskup pomocniczy archidiecezji Santa Cruz de la Sierra, Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv. Natomiast wśród delegatów episkopatu Brazylii znaleźli się biskupi Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional oraz biskup Marian Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari. Jednym z asystentów w sekretariacie generalnym synodu będzie ks. Mirosław Juchno z diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem