Reklama

Z wizytą w parafii

„Jesteśmy żywą cząstką płockiego Kościoła”

Tymi słowami powitał Biskupa Romana proboszcz parafii Trąbin ks. Krzysztof Kosewski podczas wizytacji kanonicznej 20 czerwca. Tego dnia swoje świadectwo duchowej żywotności parafianie mieli okazję złożyć poprzez udział w spotkaniach liturgicznych z Księdzem Biskupem i sprawozdania ze swej działalności duszpasterskiej.

Niedziela płocka 38/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Antoniego w Trąbinie

Patron parafii: św. Antoni
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: dobrzyński n. Drwęcą
Proboszcz: ks. Krzysztof Jerzy Kosewski
Miejscowości: Dobre, Gulbiny, Marianowo, Ruszkowo, Trąbin
Katechetka: Elżbieta Bułkowska
Pełniący funkcję organisty: Piotr Dec
Zakrystian: Franciszek Urbański
W parafii działają: Akcja Katolicka, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, koła Żywego Różańca, ministranci, rada gospodarcza
Współpraca z parafią: Szkoła Podstawowa w Trąbinie
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.30; od tego roku odprawiana jest także Msza św. dla kandydatów do sakramentu bierzmowania o godz. 15.00

Działania duszpasterskie

„Nasza parafia wpisuje się w dzieje diecezji ze zdrową nauką wiary, ale i w martyrologium duchowieństwa płockiego, poprzez proboszcza tutejszej parafii ks. Stanisława Sławińskiego, który został rozstrzelany przez hitlerowców w Lubawie” - podkreślił proboszcz ks. Krzysztof Jerzy Kosewski, witając Księdza Biskupa. Na dowód tego, że ta blisko półtoratysięczna wspólnota stanowi żywą cząstkę płockiego Kościoła, Ksiądz Proboszcz wskazał na najważniejsze dzieła duszpasterskie podjęte w okresie od ostatniej wizytacji w 1998 r.
Istotnym momentem w życiu parafii na przestrzeni tych 6 lat był Wielki Jubileusz w 2000 r. Parafianie trąbińscy włączali się w jego obchody poprzez jubileuszowe nabożeństwa, rekolekcje, uroczystą Pasterkę noworoczną i nocne czuwanie. W maju 2001 r. odbyły się misje św., przeprowadzone przez nieżyjącego już ks. Mariana Żuka, salezjanina. Misje zgromadziły ogółem 1010 osób. Znaczącym owocem tego duszpasterskiego wydarzenia było pojednanie zwaśnionego młodego małżeństwa” - zauważył ks. Kosewski. Dodał także: „W czasie Wielkiego Jubileuszu i misji św. zachęcałem do zawierania związków małżeńskich te osoby, które żyją w związkach niesakramentalnych. Jest ich w parafii 14, z czego 4 małżeństwa nie mają przeszkód kanonicznych”.
Rok później trąbińska wspólnota przeżywała odnowienie misji św., zakończone peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego, a w 2002 r. obchodziła 100-lecie konsekracji kościoła. Wówczas uroczystości przewodniczył bp Stanisław Wielgus, a uświetnili je swymi występami aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego.
Pięknym owocem Roku Różańca Świętego (2003) i rekolekcji przeprowadzonych w nim przez dominikanina o. Lucjana Puzonia było powstanie 2 nowych kół Żywego Różańca.

Charakterystyka parafii

Parafia Trąbin obejmuje swym zasięgiem 5 wsi. Liczący 100 lat neogotycki kościół położony jest w centrum parafii. Jej wierni, mieszkający najdalej od swojej świątyni, mają do pokonania 6 km. W życiu liturgicznym parafii bierze udział od 35 do 40% wiernych. Do niedzielnej Komunii św. przystępuje średnio od 160 do 180 osób. Ksiądz Proboszcz zauważył, że w okresie od 2000 do 2003 r. ilość komunikujących była wyższa.
Dużym zainteresowaniem cieszą się rekolekcje, zarówno adwentowe, jak i wielkopostne. Uczestniczą w nich, wraz z nauczycielami, dzieci uczęszczające do szkoły w Trąbinie. W tym czasie wielu parafian przystępuje do sakramentu pokuty. W tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych wzięła udział także grupa młodzieży z ośrodka dla narkomanów w Wólce Przybojewskiej.
Najmłodsi parafianie w sposób szczególny przygotowują się do święta patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki poprzez triduum. Wówczas to odbywają spowiedź na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego. W ub. r. na zakończenie triduum młodzi parafianie, w tym ministranci i schola, brali udział w pielgrzymce do Rostkowa.
Dzieci objęte są katechezą, którą obok Księdza Proboszcza prowadzi także Elżbieta Bułkowska. W dodatkowych spotkaniach katechetycznych uczestniczą także dzieci komunijne i kandydaci do sakramentu bierzmowania. Trzy uczennice z gimnazjum korzystają ze Stypendium im. Jana Pawła II, przydzielanego przez Fundację Nowego Tysiąclecia, czworo uczniów zaś korzysta z wypoczynku letniego organizowanego przez Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z grupami

W parafii Trąbin istnieje 5 kół różańcowych złożonych z osób dorosłych i 1 koło dziecięce. Obok wspólnej modlitwy różańcowej koła już w kwietniu zajmują się przygotowywaniem figur i przydrożnych krzyży na majowe nabożeństwa. Biorą także udział w uroczystościach i świętach maryjnych oraz rocznicach pontyfikatu Ojca Świętego. Także dziełem kół różańcowych było czuwanie nocne w roku Wielkiego Jubileuszu. W Roku Różańca zelatorki wzięły udział w specjalnych 3-dniowych rekolekcjach zorganizowanych przez Księdza Proboszcza. Składając sprawozdanie ze swej działalności, przedstawicielki kół wyraziły żal z powodu braku chętnych, którzy zastąpiliby zmarłe zelatorki.
W życie duszpasterskie i społeczne parafii włącza się tutejsze koło Akcji Katolickiej. Jej dziesięciu członków organizuje pomoc materialną dla osób potrzebujących, rozprowadza świece wigilijne i bierze udział w pielgrzymkach. W ramach koła działa także punkt poradnictwa rodzinnego, który organizuje spotkania dla narzeczonych dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa i ochrony życia od poczęcia. Porady przedmałżeńskie otrzymało tu 380 par z parafii i spoza niej.
Od 2001 r. istnieje w Trąbinie Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci - grupa licząca obecnie ponad 20 osób. Jej celem jest rozbudzanie w dzieciach wrażliwości misyjnej, co realizowane jest poprzez wspólne zabawy, inscenizacje, jasełka i lekcje. Raz w miesiącu jej młodzi członkowie biorą udział w spotkaniu formacyjnym. W ciągu roku biorą aktywny udział w przygotowaniu oprawy liturgicznej niedzielnej Mszy św.; uczestniczą też w konkursach o tematyce liturgicznej.
Swoje sprawozdanie złożyli także ministranci. W Trąbinie jest ich dwudziestu dwóch. Rozpiętość wiekowa jest dość duża: najstarszy ministrant ma 20 lat, zaś najmłodsi to uczniowie klas I i II szkoły podstawowej. Oprócz służby liturgicznej podczas Mszy św. włączają się w nabożeństwa październikowe i Drogi Krzyżowej; pomagają Księdzu Proboszczowi w rozprowadzaniu „Niedzieli”, zbierają pieniądze do puszek na cele charytatywne; pomagają również w pracach przykościelnych.
Z parafią owocnie współpracuje także rada pedagogiczna tutejszej szkoły. Wraz z Księdzem Proboszczem starają się prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą. Co roku w szkole obchodzony jest w październiku Dzień Papieski, w trakcie którego dzieci poszerzają swe wiadomości o Ojcu Świętym, oglądają filmy poświęcone jego osobie i przygotowują prace plastyczne. Przed Dniem Zadusznym uczniowie szkoły porządkują groby zmarłych; co roku także organizowana jest szkolna wigilia. Ponadto dzieci pod kierunkiem nauczycieli prezentują przedstawienia z okazji świąt kościelnych.

Reklama

Dzieła materialne

Na przestrzeni 6 lat od ostatniej wizytacji każdy rok przyniósł w parafii trąbińskiej nowe dzieła w zakresie jej zaplecza materialnego. Jak poinformowali przedstawiciele rady gospodarczej, w 1999 r. największą inwestycją było położenie ok. 1000 m2 polbruku wokół kościoła, a także odnowienie latarni wokół kościoła i kinkietów w samym kościele. W roku następnym zostały wykonane i zamontowane nowe drzwi wejściowe - Drzwi Jubileuszowe, a pod chórem zostało wstawione okno. Zakupiono także rzutnik do wyświetlania tekstów pieśni oraz ekran. Także w 2000 r. zagospodarowany został teren wokół kościoła, począwszy od usunięcia starych drzew, zagrażających bezpieczeństwu murów i gromadzących się w nich wiernych, po posadzenie na ich miejsce ozdobnych krzewów i kwiatów.
W 2001 r. na części kościoła i plebanii przerdzewiałe rynny z blachy ocynkowanej zastąpiono rynnami PCV. Przeprowadzono także prace na plebanii - wymieniono 11 spróchniałych okien i dokonano remontu jednego pokoju. Remont plebanii trwał jeszcze przez cały kolejny rok. Wymienione zostało centralne ogrzewanie, a piec węglowy zastąpiono piecem miałowym. Dokonano remontu kancelarii parafialnej i wyposażono ją w nowe meble. Wymienione też zostały drzwi wejściowe do kancelarii i kuchni. Podłączono instalację elektryczną do organistówki i częściowo wymieniono też instalację elektryczną na plebanii.
Z kolei w 2003 r. wymienione zostało nagłośnienie w kościele, założony alarm i zakupione nowe ławki do kościoła dla dzieci. W części nieużywanej już organistówki zorganizowano kaplicę pogrzebową. Tam położona została terakota, wymienione drzwi zewnętrzne, zainstalowane nagłośnienie i zakupione ławki. Wykonano także nagłośnienie na cmentarzu. Jednak najkosztowniejszą i zarazem najokazalszą inwestycją było postawienie ponad 400 m ogrodzenia żelbetonowego wokół plebanii. W tym roku natomiast wstawiono nowe okna do dzwonnicy, w zakrystii wykonano część nowych mebli, a także posadzono wokół plebanii 80 świerków, 40 sosen i 13 dębów oraz zainstalowano bramę wjazdową. Dziełem, które jeszcze nie zostało ukończone, jest witraż do kaplicy pogrzebowej.

Przebieg wizytacji

Spotkanie Biskupa Romana z parafianami w Trąbinie rozpoczęło się Mszą ingresową, odprawioną w południe. W jej trakcie Ksiądz Biskup zapoznał się z dokonaniami całej parafii, jak i poszczególnych działających w niej grup. Poświęcił także zamontowane w 2000 r. Drzwi Jubileuszowe w głównym wejściu do kościoła.
Ponadto tego dnia Biskup Roman nawiedził chorych parafian, modlił się wraz z wiernymi na cmentarzu, a także odprawił Mszę św. z udziałem młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania. Podczas wizytacji została również poświęcona kaplica pogrzebowa oraz główna część przygotowywanego wciąż witrażu, przedstawiająca Zmartwychwstałego Chrystusa.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Sobota, 20 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Ekspert wyjaśnia, że rząd Izraela – także ze względu na wewnętrzną presję – musiał zareagować na irański atak rakietowy w poprzedni weekend, ale ta reakcja była w rzeczywistości bardzo stonowana, co sugeruje, że Izrael nie chce eskalować sytuacji, lecz ją deeskalować. Bregman przypuszcza, że właśnie z powodu tej stonowanej reakcji Iran również nie będzie dążył do odwetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję