Reklama

Z wizytą w parafii

Bogactwem tej wspólnoty są ludzie

23 czerwca, w liturgiczną uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, wizytację kanoniczną przeżywała parafia pw. św. Mikołaja w Ciemniewku. Parafia ma swoją długą historię: erygował ją w 1378 r. bp Dobiesław, zaś w 1385 r. bp Ścibor wyznaczył jej teren i wtedy prawdopodobnie powstał kościół. Około połowy XVI w. wybudowano kolejny drewniany kościół. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1881-84 z fundacji Róży Mierzyńskiej. W 1929 r. wykonano w nim polichromię według projektu Bronisława Bryknera.

Niedziela płocka 38/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Mikołaja w Ciemniewku

Patron parafii: św. Mikołaj
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Mikołaja
Dekanat: ciechanowski wschodni
Miejscowości: Burkaty, Ciemniewko, Ciemniewo, Mężenin, Morawka, Morawy, Nasierowo Dolne, Nasierowo Dziurawieniec, Nasierowo Górne, Olszewka, Pękawka, Truszki
Proboszcz: ks. Wacław Michalski
Organista i zakrystian: Wacław Dobrzeniecki
W parafii działają: rada parafialna, asysta procesyjna, ministranci, lektorzy, koła Żywego Różańca, Akcja Katolicka
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00
Odpusty: św. Mikołaja (6 grudnia), Matki Bożej Szkaplerznej (niedziela po 16 lipca)

Charakterystyka parafii

Od 3 lat duszpasterzuje w Ciemniewku ks. Wacław Michalski. „Jest to parafia typowo rolnicza bez szkoły ani żadnej instytucji - poza Kościołem - mówił on w swoim wizytacyjnym sprawozdaniu. - Największym bogactwem tej wspólnoty są ludzie. Ich pracowitość i umiłowanie ziemi są dla mnie powodem do dumy, a ich zmysł organizacyjny i praktyka życiowa uczą mnie pokory”.
Parafia Ciemniewko liczy około 1200 osób, tj. 254 rodziny, w tym ponad 60 to tzw. rodziny niepełne. Jest tylko jeden związek niesakramentalny, gdzie nie ma przeszkody do zawarcia kanonicznego związku. W niedzielnych Mszach św. uczestniczy 37% ogółu parafian. „Mamy jednak także i problemy, które nie ominęły naszej małej ojczyzny. Są to: bezrobocie, brak perspektyw życia dla ludzi młodych i stąd częste migracje ze wsi do miast, alkoholizm, który niszczy część naszych rodzin, nieufność do przybywających z zewnątrz” - mówił ks. Michalski, i dodał: „bogactwem tej małej wspólnoty są ludzie - bardzo ofiarni. To dzięki tej ofiarności i pracowitości parafian można było w tak krótkim czasie wykonać wiele prac materialnych”.

Dokonania materialne

Mimo iż parafia jest niewielka, to dzięki ofiarności parafian i sponsorów spoza parafii udało się wiele dokonać. W kościele odnowiono, poddano konserwacji i wyzłocono ołtarz główny i chrzcielnicę oraz pozostałe ołtarze, ornamenty pod oknami w prezbiterium, ambonę, stacje drogi krzyżowej i chór. Odnowiono XIX-wieczną szafę na ornaty i wykonano nową szafę dla ministranckich strojów liturgicznych, zakupiono stolik jesionowy pod wzmacniacz i chodnik wzdłuż nawy głównej, wykonano docieplenie wszystkich ławek. Zakupiono nowe oświetlenie na chór, w prezbiterium i w zakrystii, 6 ławek dla dzieci, podest pod chrzcielnicę, świece olejowe przed ołtarzem, ekran i rzutnik do przezroczy, statywy i mikrofony, nagłośnienie do uroczystości parafialnych, obrusy i pokrowce na ołtarze, 3 ornaty, komże, kapę oraz pelerynki dla ministrantów. Odnowiono 20 lichtarzy, pozłocono monstrancję, 2 kielichy, puszkę i pacyfikał. Wokół świątyni wykonano nowy chodnik i wyłożono starobrukiem teren przed frontonem kościoła i chodniki do krzyża misyjnego, figury Jezusa Miłosiernego i ołtarzy Bożego Ciała. W kościele zainstalowano też alarm. Przeprowadzono generalny remont dzwonnicy, wykonano obróbki blacharskie na kościele, dzwonnicy i ołtarzach na Boże Ciało, położono nowy dach nad zakrystią, docieplono sufit na kościele, wykonano nowe schody i naprawiono bramę główną oraz parkan wokół kościoła, wykonano nowe tablice ogłoszeniowe. Przy kościele zbudowano sanitariat wraz z chodnikiem i zalesiono teren przykościelny.
Przy cmentarzu grzebalnym powiększono plac na pojazdy mechaniczne i uporządkowano teren, wykonano nowy śmietnik, oczyszczono bramę, teren przed cmentarzem i aleję główną wyłożono polbrukiem (w sumie 180 m2), posadzono także drzewa. Prace prowadzone były również przy plebanii: wyłożono schody i taras terakotą, założono antywłamaniowe okna w piwnicy, zainstalowano nowe meble kuchenne, odnowiono kancelarię, wymieniono wszystkie klamki i zamki, wykonano obróbki blacharskie parapetów i balkonów, nową podłogę w pokoju i panele w przedpokoju. Wokół budynku gospodarczego wykonano nowy płot sztachetowy, zakupiono też nowe meble ogrodowe. Wszystkie płoty wokół plebanii zabezpieczono i zalesiono cały teren (w sumie 1200 drzewek i krzewów).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duszpasterstwo

Wykonanie tak wielu prac możliwe jest dzięki aktywności parafian. Przejawia się ona oczywiście nie tylko w dziedzinie materialnej, ale i duchowej. W lipcu 2001 r. wznowiła działalność rada parafialna. W jej skład wchodzą sołtysi z każdej wioski i osoby czujące się odpowiedzialne duchowo i materialnie za parafię. Asysta procesyjna liczy 54 osoby, które przez czynny udział w procesjach uświetniają nabożeństwa w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i w święta. „Chętnie w procesji uczestniczą dzieci i ludzie młodzi” - podkreślali podczas spotkania z Księdzem Biskupem przedstawiciele asysty.
Na terenie parafii czynnie działają 4 koła różańcowe: w Mężeninie, w Burkatach, w Nasierowie Górnym i w Truszkach. Niestety, nie wszystkie mają pełny skład personalny, a w większości należą do nich ludzie starsi, gdyż - jak mówiła przedstawicielka Kół - „młodzież i dzieci oraz osoby w średnim wieku nie widzą potrzeby grupowej modlitwy różańcowej”.
Liturgiczna służba ołtarza liczy 23 osoby w wieku od 9 do 24 lat. Wśród ministrantów są także lektorzy. „Pomimo że jest nas niewielu, staramy się jak najlepiej wywiązywać z powierzonych nam zadań” - mówili ministranci. Ponieważ na terenie parafii nie funkcjonuje żadna szkoła i nie ma katechetów, więc to oni wspierają Proboszcza w przygotowaniu do Pierwszej Komunii św. i uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz w innych pracach parafialnych.
Parafialne koło Akcji Katolickiej liczy 12 członków, którzy są podzieleni na sekcje według zainteresowań i posiadanych umiejętności. Sekcja liturgiczna zajmuje się oprawą liturgiczną uroczystości, sekcja dekoratorska dekoruje kościół, sekcja turystyczna organizuje pielgrzymki. Członkowie Akcji zorganizowali dożynki parafialne, uczestniczą w spotkaniach dekanalnych, organizują pogadanki i dyskusje głównie na tematy dotyczące rodziny i zagrożeń we współczesnym świecie.

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa rozpoczęła się o godz. 13.00 odwiedzinami u chorych. Potem na plebanii bp Roman spotkał się z przedstawicielami władz, dyrektorem pobliskiej szkoły oraz sponsorami, dzięki którym możliwe było wykonanie wielu kosztownych prac (na spotkaniu obecny był również Henryk Goryszewski - wicepremier rządu Hanny Suchockiej). O godz. 17.30 Ksiądz Biskup udał się na cmentarz, by tam wraz z przedstawicielami parafian modlić się za spoczywających na nim parafian i bliskich zmarłych, m.in. spoczywających tu księży Karola Przystańskiego i Józefa Kuleszę.
O 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza ingresowa, poprzedzona sprawozdaniami działających w parafii grup i stowarzyszeń. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił także sakramentu bierzmowania ponad 50-osobowej grupie młodzieży.
„Wasza droga do Boga rozpoczęła się od domu rodzinnego, od waszych rodziców - mówił Biskup Roman do bierzmowanych. - Gdyby oni Boga nie kochali, gdyby Bóg dla nich nie miał żadnej wartości, to dzisiaj byście do bierzmowania nie przystępowali. Nie wiedzielibyście, kim jest Bóg, czym jest wiara, czym jest Kościół, czym jest ta świątynia, czym jest obrzęd religijny i zwyczaj. Na ten dzień złożył się trud waszych rodziców, trud waszego domu. To od nich usłyszeliście o Bogu. Rodzice wybierali dla was to, co najcenniejsze, to, co najlepsze: chronili was przed tym, co podłe, co niegodne człowieka, bronili, strzegli, modlili się, czasem może upominali, a może nawet wami wstrząsnęli. To wszystko było z miłości. To wszystko było z troski. Nikt was tak nie kocha jak rodzice, nikt dla was takiego dobra nie pragnie jak oni. Ale oni wiedzą, że wy dorastacie, że przychodzi czas, kiedy wy jak ptaki wyfruniecie z gniazda. Oni wiedzą, że na tym polega rozwój człowieka, że on przygotowany przez dom, przez szkołę, przez parafię, sam potem przejmuje pewne zadania i czyni się za nie odpowiedzialnym - mówił Ksiądz Biskup, wzywając bierzmowanych do jednoznacznego opowiedzenia się za Chrystusem. - Bóg Cię dzisiaj wzywa. Wzywa do tego, żebyś stanął po Jego stronie. Bierzmowanie to jest przecież umocnienie w wierze, to jest świadome stanięcie po stronie Jezusa, stanięcie przy Nim i przejście przez życie razem z Nim. Przyjmując bierzmowanie, chcesz być protestem, żywym protestem przeciwko temu, co jest podłe, co jest wulgarne, przeciw temu, co poniża człowieka, co każe mu nie chodzić po ziemi, ale pełzać, czołgać się”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem Niepokalane Poczęcie

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lourdes

Adobe.stock.pl

Maryja wypowiada w miejscowym dialekcie słowa, które dla wizjonerki były zupełnie niezrozumiałe. „Que soy era Immaculada Councepciou” – „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Dziewczynka biegnie do swego przyjaciela i kronikarza objawień pana Estrade, by zadać mu pytanie, co oznaczają te dziwne słowa. Gdy słyszy wyjaśnienie, opanowuje ją niezwykła radość, która nigdy już jej nie opuści...

Lourdes. Już pierwsze objawienia sprawiły, że wokół groty zaczęły się gromadzić pogrążone w modlitwie tłumy. Wszystko zaczęło się w 1858 r...

CZYTAJ DALEJ

PKWP: coraz więcej księży i zakonników ofiarami przemocy

[ TEMATY ]

księża

Bożena Sztajner/Niedziela

W 2023 r. co najmniej 132 katolickich księży i zakonników zostało zabitych, uprowadzonych lub uwięzionych. To o osiem osób więcej niż w poprzednim roku, poinformowało papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) w raporcie opublikowanym 10 stycznia w Monachium. Raport zastrzega, że rzeczywista liczba może być wyższa, ponieważ w niektórych krajach trudno jest uzyskać wiarygodne informacje.

Z danych PKWP wynika, że w szczególności wzrosła liczba aresztowań pracowników kościelnych. Naliczono 86 przypadków na całym świecie w 2023 r., w porównaniu do 55 w roku poprzednim. Na szczycie listy krajów, w których uwięziono najwięcej duchownych, znalazły się Białoruś i Nikaragua. W obu krajach Kościół katolicki wielokrotnie publicznie krytykował łamanie praw człowieka i działania autorytarnych rządów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Podwieczorek z tańcem

2024-04-17 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Różnorodne style taneczne zaprezentowali młodzi tancerze i tancerki podczas spotkania muzycznego Podwieczorek z tańcem w Pałacu Młodzieży w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję