Reklama

Niedziela Częstochowska

Unia Laikatu Katolickiego przeciw dofinansowaniu zabiegów in vitro

[ TEMATY ]

Częstochowa

in vitro

BOŻENA SZTAJNER

„Z najwyższym oburzeniem protestujemy przeciwko polityce prowadzonej przez prezydenta miasta Częstochowy o proweniencji lewicowej” – głosi uchwała Unii Laikatu Katolickiego (ULK) o dofinansowaniu zabiegów in vitro z budżetu miasta.

W uchwale podpisanej przez prezesa ULK Józefa Błaszczecia i wiceprezesa Krzysztofa Janusa czytamy, że in vitro jest złamaniem V przykazania „Nie zabijaj!”.

Reklama

Unia krytykuje działania Prezydenta Częstochowy i podkreśla, że „prawo nie może być obrażane, a w Częstochowie jest wręcz gwałcone. In vitro to nie jest ani zadanie własne, ani zadanie zlecone gminy”.

"Nie może być tak, że lewicowy Prezydent Miasta wydaje polecenie radnemu lewicowemu – lekarzowi ginekologii i położnictwa – aby ten ustanowił prawo do dofinansowania zabiegu in vitro. To jest korupcjogenne!" – głosi uchwała.

ULK stwierdza również, że nie ma racjonalnych podstaw, by dopłacać czy też refundować zabiegi in vitro. - Żeby urodzić jednego człowieka, należy uśmiercić kilku innych – etycznie jest to nie do przyjęcia. Są inne bardzo skuteczne metody faktycznego leczenia bezpłodności, a nie są finansowane z budżetu gminy czy też państwa, a powinny - czytamy w uchwale.

Unia zwraca uwagę, że uchwała budżetowa Rady Miasta Częstochowy z dnia 29 grudnia 2011 r. w zakresie dofinansowania zabiegu in vitro w 2012 r. z budżetu gminy Częstochowa została w lutym zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i będzie rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Reklama

Unia opowiedziała się za metodami naprotechnologii, które, jak stwierdza, są "dwa-trzy razy bardziej skuteczne niż in vitro i wielokrotnie tańsze”.

Przypomnijmy, że 18 października głosami radnych SLD i PO Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę ws. dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta. Zdecydowany sprzeciw wyraził abp Wacław Depo. W słowie pasterskim metropolita częstochowski podkreślił m.in., że „z płaszczyzny wiary chrześcijańskiej metoda in vitro wkroczyła na równię pochyłą, a mianowicie pragnienie posiadania własnego dziecka zostało zrównane i związane z niszczeniem poczętego życia, nadliczbowych embrionów, uczestniczących w tym procesie”.

Decyzję Prezydenta Częstochowy skrytykowały także Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej i Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. W swoim stanowisku Kuria Metropolitalna wyraziła zdziwienie, że w dobie powszechnego kryzysu „pojawiają się politycy, którzy za wszelką cenę chcą dofinansowywać zabiegi in vitro, które są niepewne, kosztowne i nieetyczne”.

Unia Laikatu Katolickiego powstała w 1990 r. z inicjatywy ks. prof. dr. hab. Mariana Dudy. Na początku lat 90. ubiegłego stulecia członkowie ULK weszli do parlamentu i do samorządów.

Działalność ULK opiera na pracy formacyjno-edukacyjnej, zaangażowaniu katolików świeckich w życie społeczno-polityczne, kulturalne i gospodarcze. Stowarzyszenie wielokrotnie zajmowało zdecydowane stanowisko w obronie zasad etyki chrześcijańskiej. Prowadzi też działalność charytatywna i różnorakie formy pracy z młodzieżą.

ULK liczy aktualnie ponad 300 członków. Jest organizacją ogólnopolską z siedzibą w Częstochowie.

Więcej informacji na http:// www.ulk.org.pl/portal/

2012-11-09 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońcy życia o finansowaniu in vitro

[ TEMATY ]

in vitro

BOŻENA SZTAJNER

To wydawanie pieniędzy podatników na procedurę etycznie wątpliwą i to w momencie kiedy służba zdrowia boryka się z trudnościami – tak skomentował informację o ministerialnym programie zdrowotnym umożliwiającym finansowanie in vitro z budżetu państwa dr Paweł Wosicki. - Jako Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) jesteśmy przeciwni takim rozwiązaniom – zaznaczył jej prezes. Polscy obrońcy życia przypominają o Konwencji Bioetycznej, której Polska jeszcze nie ratyfikowała i apelują do rządu, aby to uczynił.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję