Reklama

Świat

Mjanma: Msza dla młodych, wyzwaniem edukacja

Przed pożegnaniem się z Mjanmą i odlotem do Bangladeszu, w czwartek rano 30 listopada w katedrze w Rangunie papież odprawi Mszę św. dla młodzieży. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział około 6 tys. ludzi młodych, którzy przywitają Franciszka śpiewem i tradycyjnymi tańcami.

[ TEMATY ]

Franciszek w Azji

HamidullahBabu/twitter.com

Modlitwa wiernych w czasie Mszy będzie zanoszona w 6 językach, m.in. w języku tamil, kaczin, kayan, chińskim. „Oczekujemy, że spotkanie z papieżem nas odnowi i umocni w wierze – mówi jeden z młodych organizatorów tego wydarzenia. - Ufamy, że wielu młodych, którzy oddalili się od Boga po zobaczeniu Ojca Świętego będą chcieli powrócić do życia wiarą”.Mjanma to kraj bardzo biedny. Szacuje się, że 80 proc. jej ludności to ludzie ubodzy, z czego 40 proc. żyje w skrajnej nędzy. Bardzo zaniedbany jest system edukacyjny.

Zdaniem o. Josepha Saw Er Khaw Htoo, dyrektora Narodowej Katolickiej Komisji ds. Ludzi Młodych, głównym wyzwaniem dla tego kraju jest brak odpowiedniej edukacji. Bardzo dużo dzieci nie uczęszcza do szkoły, wiele innych nie kończy rozpoczętej nauki. Nie mają więc oni żadnych perspektyw, ani wizji na przyszłość, a to przekłada się na trudności w rozwoju Mjanmy. System nauczania często bazuje jeszcze na bardzo starych metodach. Dlatego bardzo potrzebna jest praca na rzecz młodzieży, co może pomóc w budowaniu lepszego jutra.

2017-11-28 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do biskupów Bangladeszu: budujcie mosty i promujcie dialog

[ TEMATY ]

Franciszek w Azji

Grzegorz Gałązka

"Dążcie nieustannie do budowania mostów i promowanie dialogu, ponieważ starania te nie tylko ułatwiają komunikację między różnymi grupami religijnymi, ale budzą również duchowe energie potrzebne do dzieła budowania narodu w jedności, sprawiedliwości i pokoju" - zachęcił Franciszek biskupów Bangaldeszu w przemówienie wygłoszonym podczas spotkania w "Domu kapłanów w podeszłym wieku" w Dhace. Papież podkreślił, że bengalscy katolicy mogą być dumni ze swojej służby ubogim, zwłaszcza w obszarach najbardziej odległych i we wspólnotach plemiennych poprzez swój apostolat edukacyjny, szpitale, kliniki i ośrodki zdrowia oraz różnorodność dzieł charytatywnych.

Na wstępie Franciszek z wyraził się o programie duszpasterskim bengalskiego Kościoła z 1985 roku, który "uwypuklił zasady ewangeliczne i priorytety, które kierowały życiem i misją wspólnoty kościelnej w tym młodym państwie".

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie

2022-09-25 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie Mszy św. w Materze Ojciec Święty zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na udręczonej wojną Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie. Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaapelował także o otoczenie ich troską.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję