Reklama

Aspekty

Świebodzin: mijają dwa lata od poświęcenia figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

[ TEMATY ]

Świebodzin

Chrystus Król

BOŻENA SZTAJNER

W tym roku mijają dwa lata od poświęcenia stojącej na świebodzińskim wzgórzu figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a także cztery lata od ustanowienia sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Szacuje się, że dotychczas na świebodzińskie wzgórze przybyło już ponad 300 tys. osób. Bp Stefan Regmunt zaprasza diecezjan na uroczystości, które odbędą się 25 listopada.

W zaproszeniu bp Regmunt przypomina, że figura została wzniesiona w celu oddania czci Jezusowi Chrystusowi. – Ustawienie jej w miejscu skrzyżowania głównych szlaków komunikacyjnych wiodących z zachodu na wschód i z północy na południe naszego kraju przyczyniło się do ożywienia kultu Chrystusa Króla Wszechświata – napisał biskup w zaproszeniu, które zostało odczytane w kościołach całej diecezji. – Nie tylko mieszkańcy Świebodzina, ale także całej Polski, a nawet Europy, z wielkim zainteresowaniem przybywają na to miejsce. Docierają do Świebodzina nie tylko powodowani pragnieniem zobaczenia wielkiego monumentu, ale także z pobudek religijnych, aby modlić się na tym miejscu – dodaje.

Szacuje się, że dotychczas na świebodzińskie wzgórze przybyło już ponad 300 tys. osób. Wśród nich są nie tylko Polacy, ale także m.in. Rosjanie, Niemcy, Węgrzy, Włosi, Francuzi, a także pielgrzymi z innych kontynentów, m.in. Japończycy, Brazylijczycy, Amerykanie ze Stanów Zjednoczonych.

Reklama

– Obecnie w okolicy figury powstaje dom pielgrzyma, aby zatrzymujący się tam pielgrzymi mogli odpocząć i otrzymać odpowiednie informacje na temat samego monumentu i sanktuarium Miłosierdzia Bożego – czytamy w zaproszeniu.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione 22 listopada 2008 r. - Jak wiemy, z woli Chrystusa prawda o Bożym miłosierdziu docierała do współczesnego świata przez posługę wielu osób. Wśród nich są: św. s. Faustyna Kowalska, bł. ks. Michał Sopoćko i bł. Jan Paweł II. Stali się oni narzędziami Jezusa dla przekazywania tej wielkiej tajemnicy Bożej, która ma przyczynić się do zjednoczenia świata i uczynienia go królestwem Chrystusa. Wyciągnięte dłonie Zbawiciela, Króla Wszechświata przypominają słowa Chrystusa: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" – pisze bp Regmunt.

Zbliżająca się Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata ma być okazją do przypomnienia diecezjanom o sanktuarium Miłosierdzia Bożego i o figurze Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. – Z całego serca zapraszam przedstawicieli z wszystkich parafii na uroczystości rocznicowe do Świebodzina. W niedzielę 25 listopada br. o godz. 10.30 z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego wyruszy procesja, która uda się pod figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Tam będziemy uczestniczyć w dziękczynnej Mszy św. Pamiętając, że trwa Rok Wiary ogłoszony przez Benedykta XVI, będziemy prosić o głęboką i żywą wiarę i o Boże miłosierdzie dla nas, naszej Ojczyzny i całego świata – zaprasza biskup i dodaje: – Polecać też będziemy nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu, którego patronem jest Chrystus Król. Modlić się będziemy o liczne powołania i za wszystkich diecezjan.

2012-11-12 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Król wieków i całego stworzenia

Niedziela Ogólnopolska 47/2016, str. 14-15

[ TEMATY ]

Chrystus Król

Hans Memling

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Ustanowienie uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata w ostatnią niedzielę roku liturgicznego ma co najmniej podwójny sens. Z jednej strony w dniu tym zawiera się przekonanie o wszechobecnym panowaniu Syna Bożego, a z drugiej – jest tam także zapowiedź końca, ku któremu zmierzamy

Mimo że dla ludzi wierzących koniec świata oznacza początek lepszego życia, niemal wszyscy na myśl o dniach ostatecznych odczuwają lęk. Prawdopodobnie prowokują go obawy przed sytuacją, która bezpośrednio będzie poprzedzać to wydarzenie. Kończący się rok liturgiczny w Kościele oznacza obfitą obecność tematyki apokaliptycznej. W czytaniach mszalnych po uroczystości Chrystusa Króla będzie dominował obraz powtórnego przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Okoliczność ta jest okazją do przypomnienia, że ludzkość doświadczyła trzech adwentów. Pierwszy poprzedzał narodzenie Jezusa w Betlejem, drugi poprzedza każdorazową pamiątkę tamtego wydarzenia, a więc uroczystość Bożego Narodzenia, a trzeci jest naszym udziałem i poprzedza ostateczne zwycięstwo Chrystusa i Jego ponowne przyjście na świat.

CZYTAJ DALEJ

Prywatna wiara?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

„Ksiądz proboszcz odmówił mojemu mężowi bycia chrzestnym, ponieważ zadeklarował się jako wierzący, ale niepraktykujący”. Czy taki katolik może zostać chrzestnym?

Jednym z największych przekłamań, jakie udało mi się w życiu usłyszeć, było powiedzenie, że wiara jest wyłącznie prywatną sprawą człowieka. Nawet jeśli zawęzimy to stwierdzenie tylko do wiary chrześcijańskiej (w judaizmie czy islamie byłoby to w ogóle nie do pomyślenia), to i tak w znacznym stopniu mija się ono z prawdą.

CZYTAJ DALEJ

Trwają na modlitwie różańcowej

2022-09-25 13:12

Małgorzata Pabis

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

    W sobotę – 24 września – już po raz trzynasty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając, a koncelebrowało ją 40 kapłanów.

    Zebranych w bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mówił: - Wielka to radość, gdy ta bazylika wypełnia się waszą obecnością. Serdecznie witam wszystkich zaangażowanych w dzieło Żywego Różańca. To dzięki wam Różaniec żyje, jest waszym towarzyszem każdego dnia, rozważając tajemnice życia Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Przybywacie tutaj, aby stanąć przed Jezusem Miłosiernym i dziękować za dar modlitwy różańcowej i wszystkie łaski przez nią wybłagane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję