Reklama

O nadzwyczajnych obrazach w parzęczewskim kościele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parzęczewskim kościele znajdują się dwa obrazy namalowane w ostatnich latach XIX w. w Rzymie i stamtąd przywiezione do Parzęczewa; chodzi o obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i obraz Najświętszego Oblicza. Oba obrazy umieszczone są w ołtarzach bocznych nawy głównej. Ołtarze te wykonane zostały z drewna dębowego w stylu tzw. neorenesansu pod koniec XIX w. - podczas całkowitej zmiany wyposażenia kościoła z funduszów skarbu powstańczego, za czasów administrowania parafią przez ks. Franciszka Marcinkowskiego. Ołtarze wykonał Aleksander Przewalski, uczeń Jana Matejki - malarz i rzeźbiarz, ceniony artysta. Każdy z nich zwieńczony jest przepiękną rzeźbą Chrystusa wiszącego na krzyżu, którego adorują płaczący i zasmuceni Aniołowie. Przyozdobione bogatą snycerką oraz złoceniami, wyposażone w kunsztowne drewniane lichtarze, robią ogromne wrażenie na zwiedzających świątynię parzęczewską. Prawdziwe jednak perły ukryte są w ich wnętrzu: każdy z nich zawiera jeden obraz stały i po cztery obrazy ruchome - odsłaniane, malowane na płótnie.
Ołtarz z lewej strony poświęcony jest Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Pochodzi z Rzymu, jest wierną kopią cudownego Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującego się w kościele św. Alfonsa Liguori, a przywiezionego swego czasu do Rzymu aż z Krety. Przed przywiezieniem go do Parzęczewa, obraz został pobłogosławiony przez papieża Leona XIII i do cudownej Ikony Rzymskiej dotknięty. Miało to miejsce 12 stycznia 1899 r. O tym nadzwyczajnym wydarzeniu dowiadujemy się nie tylko z Kroniki parafialnej, ale przede wszystkim ze specjalnego dokumentu, który został wydany w Rzymie w Kongregacji Watykańskiej i dołączony do wyjątkowego obrazu jako swoisty dokument jego tożsamości. Pismo to zostało odnalezione podczas odnawiania bocznych ołtarzy w maju 2002 r.; było przyklejone do tylnej strony obrazu i przypieczętowane dwiema pieczęciami lakowymi rzymskiej Kongregacji. Po odjęciu dokumentu i jego zabezpieczeniu, został on oddany do wiernego przetłumaczenia z języka łacińskiego na język polski ks. Grzegorzowi Leszczyńskiemu, notariuszowi Kurii Arcybiskupiej w Łodzi. A oto treść odnalezionego dokumentu:

Reklama

Mathias Raus
Kongregacja
Najświętszego Odkupiciela
Superior Generalny
i Rektor Najwyższy
Niniejszym dajemy wiarę i zaświadczamy, że obraz Najświętszej Maryi Panny jest wiernie odtworzony z jego dawnego cudownie jaśniejącego Pierwowzoru, pod wezwaniem Nieustającej Pomocy, otaczanego czcią dawniej w kościele św. Mateusza (Merulana de Urbe), obecnie w innym św. Alfonsa M. Liguori, i przez Najczcigodniejszą Kapitułę Watykańską złotą koroną naznaczonego.
W wierze
Rzym, 12 stycznia 1899
W/z Ojca Superiora Generalnego
Num. 2141
P. Franco X. Reun

To podniosłe wydarzenie, które miało miejsce ponad 100 lat temu, uzmysławia nam, że w tej chwili Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest skarbem jeszcze większym, bo naznaczony jest i ubogacony długą historią kultu i czci poszczególnych pokoleń wiernych parzęczewskiej parafii i wszystkich modlących się w tym kościele. Ołtarz ten ubogacają dodatkowo relikwie Świętych Męczenników: św. Grzegorza i św. Konstancji - znajdujące się w mensie ołtarzowej oraz następujące obrazy ruchome: Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Józefa, św. Franciszka z Asyża i św. Wojciecha.
Podobną i bardzo ciekawą historię zawiera drugi ołtarz boczny od strony północnej, poświęcony Najświętszemu Obliczu Zbawiciela. Obraz stały, który znajduje się w jego wnętrzu, przedstawia Najświętsze Oblicze Zbawiciela odbite na Chuście św. Weroniki. To piękne malowidło zostało wykonane również w Rzymie jako wierna kopia Obrazu Najświętszego Oblicza czczonego w jednej z rzymskich bazylik i pobłogosławione przez papieża Leona XIII.
Dokument autentyczności dołączony do obrazu przyklejony został czterema pieczęciami lakowymi, z datą 15 lutego 1898 r.
A oto treść odnalezionego pisma:

Kanonik Najświętszej Bazyliki
Książąt Apostołów w Mieście
Niniejszym pismem zaświadczam, że poddany mojemu świadectwu wizerunek Naszego Pana Jezusa Chrystusa, odbity na Najświętszej Chuście Weroniki, wydrukowany w materiale koloru białego, białego wysokości... szerokości... ze czcią należną tejże Chuście, wraz z ożywczym Drzewem Krzyża i ostrzem Włóczni Pańskiej, w wyżej wymienionej naszej Bazylice świątobliwie i z najwyższym ludzkim szacunkiem są czczone. Wiarygodność obrazu poświadczam własnym podpisem i pieczęcią. Wydano 15 lutego Roku Pańskiego 1898 (za Pontyfikatu Papieża Leona XIII).

U stóp wyjątkowego Obrazu w mensie ołtarzowej umieszczono relikwie męczenników: św. Wincentego i św. Flory, które dodatkowo ubogacają ołtarz, razem z obrazami ruchomymi: św. Anny, św. Franciszka Salezego, św. Alfonsa Liguori i św. Cecylii.
Obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Najświętszego Oblicza, opatrzone dokumentami tożsamości, nadają szczególną rangę naszej świątyni. Po pierwsze są znakiem bogatej historii dziejów naszej parafii, po drugie mówią o wyjątkowej łączności ze stolicą chrześcijaństwa i z papieżem, po trzecie rzucają pozytywne światło na proboszczów tu pracujących, którzy byli ludźmi głębokiej wiary i pobożności i chcieli uczynić ze świątyni w Parzęczewie miejsce głębokiego kultu pasyjno-maryjnego. Umiejmy to docenić i odpowiednio wykorzystać na płaszczyźnie duchowej. Niechaj te wyjątkowe znaki będą zachętą do głębokiej pobożności oraz swoistym dopingiem do serdecznej, szczerej i ufnej modlitwy.
Ołtarze boczne zostały w maju 2002 r. umieszczone i odrestaurowane. Po gruntownym oczyszczeniu zabezpieczono drewno silnymi środkami chemicznymi przeciw kornikom, następnie pomalowano dwukrotnie bejcolakierem, a liczne elementy dekoracyjne wyzłocono szlakmetalem. Wcześniej uzupełniono liczne braki w drewnie - zwłaszcza w górnej części ołtarza.
Fundacja złocenia i konserwacji bocznych ołtarzy, była w zasadzie ostatnim etapem w dziele odnowy wnętrza kościoła parzęczewskiego. Cieszymy się, że udało się to zrobić przed rozpoczęciem wielkiego parafialnego jubileuszu: uroczystych obchodów 200-lecia budowy świątyni i 100-lecia powtórnej jej konsekracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

W piątek w Łomży zakończy się trzydniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej(COMECE). W czasie trzech sesji biskupi dyskutują o procesie integracji Unii Europejskiej, o jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej i o przyszłych kierunkach jej rozwoju w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję