Reklama

Niedziela Częstochowska

„Życie zadane. Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II"

„Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II", to projekt, w którym artyści z całej Polski, poprzez sztukę, podjęli „rozmowy” z Janem Pawłem II. Pomysłodawcą cyklu jest Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej Bernard Marek Adamowicz, który przypomina, że historia medalierskich rozmów z Janem Pawłem trwa już kilka lat.

[ TEMATY ]

spotkania

Agnieszka Masztalerska

Obecnie prezentowana w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, wystawa: „Życie zadane. Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II", prezentuje prace trzeciego etapu cyklu. Pierwszy, podjęty został w 2013 roku - „Mój Jan Paweł II”. Wystawa miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie. Tematem drugiego etapu były słowa: „Być razem” a jego zwieńczeniem wystawa w Panteonie Narodowym w Krakowie . Obecny, kontynuowany przez artystów etap, to „Życie zadane”.

Agnieszka Masztalerska

Swoje prace medalierskie zaprezentowało pięćdziesięciu artystów z całej Polski. Są one zaproszeniem do podejmowania dialogu – poprzez sztukę – o sprawach ważnych. Jedną z autorek prac jest Małgorzata Zabierowska – Piech. Sama mówi o prezentowanych pracach: - W moim medalu wyszłam od cytatu „ żywe nici”, praca , to jakby fragment serwety, nasze życie jest jakby serwetą, którą tkamy, dziergamy z nici żywych, miłości, porozumienia, czułości, wszystko to chciałam w tym medalu ująć i dziergamy taką serwetkę, która się czasem pruje, nie wszystko wychodzi, ale warto tkać, bo tak jak Papież mówił życie jest dobrem, więc tkajmy go”.

Reklama

Medalierstwo, jak mówią artyści, jest sztuką wymagającą cierpliwości w odczytywaniu. Każda z prac to efekt „uruchomienia wrażliwości”, otwartości twórcy, ale i odbiorcy.

W wypadku tej konkretniej tematyki, obszar inspiracji wyznaczały artystom, ważne dla przeżywania i rozumienia rzeczywistości, tematy: spotkanie, odkrywanie i budowanie wzajemnych relacji, wspólnota, jedność. Wszystkie one były dla polskiego papieża bliskie i ważne.

„Życie zadane” to sformułowanie, to jedna z uprawnionych syntez papieskiego dziedzictwa podkreśla Bernard Marek Adamowicz.

Agnieszka Masztalerska

Reklama

- Patrząc na osobę i dzieło Jana Pawła II oraz próbując podejmować jego spuściznę – tę wypowiedzianą, zapisaną czy pozostającą w pamięci świadków – można stwierdzić, że on tak właśnie rozumiał i przeżywał swój los. Traktował życie jako dar, który dopomina się, mocą swej wewnętrznej dynamiki, twórczego podjęcia. Wnikając w znaczenie ukryte w słowie „zadane” rozpoczynał od rozpoznania życia jako czegoś co zostaje „dane”, podarowane, a później staje się zadaniem.

Oficjalne otwarcie wystawy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się 11 listopada br. „Ta twórczość to kolejne świadectwo łączenia się prawdy o Janie Pawle II z przesłaniem, które jest dla nas ciągle aktualne” - powiedział w czasie wernisażu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przypominając jednocześnie: „Jan Paweł II w liście do artystów postawił pytanie za Dostojewskim. Czy piękno może zbawić świat? (…) Piękno rodzi się przede wszystkim z odkrywania prawdy o człowieku, o świecie, o Bogu i o wzajemnych relacjach”. Arcybiskup Wacław Depo udzielił wystawie swego patronatu.

„W moim życiu i państwa życiu zdarzyła się taka historia, której na imię Jan Paweł II z tego rodzą się rzeczy ważne i piękne. W tym miejscu od lat idziemy w przyszłość z Janem Pawłem II, ta wystawa wpisuje się w to kroczenie z nim – podkreślił gospodarz wystawy, dyrektor, właściciel i twórca Muzeum Krzysztof Witkowski.

Wystawę „Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II" można oglądać do 15 stycznia 2018 roku.

2017-12-01 07:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światło i życie

– Oj tam, oj tam, że jesteś nie nasz – mówi 21-letni Kacper i zachęca do wejścia do środka. Nieśmiały z natury, w końcu się decyduję. Kilka dni później idziemy do salki na spotkanie.

Na miejscu tłum młodych z kapłanem. Informuję go, że chciałbym napisać artykuł. – Witaj, bracie, cieszę się, że tu przyszedłeś – pozdrawia mnie niezwykle serdecznie, a ja, oszołomiony, wracam na miejsce. Saletyn zaczyna przemawiać, po czym wszyscy, chodząc między stołami chyba przez 2 godziny, składamy sobie życzenia. Niektórzy modlą się wspólnie. Jestem w szoku, dotąd myślałem, że młodzi wierzący to wymierający gatunek... Tak oto poznałem oazę Ruchu Światło-Życie w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję