Reklama

Polska

"Czym jest in vitro?" – zaprezentowano nowatorski podręcznik

Podręcznik "Wobec in vitro", który naświetla istotę tej procedury z punktu widzenia genetyki, moralności, filozofii, teologii i prawa zaprezentowano dziś w Warszawie. Ta nowatorska praca zbiorowa powstała pod patronatem i kierunkiem abp. Henryka Hosera przewodniczącego Zespołu KEP ds. Bioetycznych.

[ TEMATY ]

in vitro

Magdalena Kowalewska

Wyjaśniając, dlaczego konieczne było wydanie takiej publikacji, abp Hoser przypomniał, że opinia publiczna otrzymuje informację z mediów, a dominuje w nich zawężony, jednostronny, często uproszczony i nierzadko manipulowany przekaz. Dlatego, żeby dotrzeć do ludzi w sprawie tak ważnej, operującej na granicy życia i śmierci, konieczne było przedstawienie problemu w całościowym ujęciu.

Problem jest trudny do rozpoznania, gdyż operuje w optyce mikroskopowej i w sposób laboratoryjny i nieudolny próbuje odtworzyć organizm matki, gdzie następuje zapłodnienie – wskazywał abp Hoser. Dodał, że tę trudną problematykę przybliża podręcznik, który uświadamia ludziom, co praktycznie dzieje się w laboratorium, "na szkle in vitro".

Reklama

Za tą procedurą - podkreślił biskup warszawsko-praski - stoi odczytanie kim jest człowiek, jaki jest status bytu, który powołuje się poprzez zapłodnienie pozaustrojowe i jaki jest status embrionu z punktu widzenia antropologii.

Arcybiskup wskazał, że podręcznik napisany jest z punktu widzenia etyki personalistycznej. "Idąc za biologią, przyznajemy status podmiotowy człowiekowi w jego krańcach istnienia biologicznego - od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreślił. - Tego statusu nie wolno odbierać, choć mamy do czynienia z pełną dowolnością, bo niektórzy sądzą, że pewne etapy życia wewnątrzmacicznego można uznać za próg człowieczeństwa. Są też tacy, którzy uważają, że człowiek w okresie płodowym nie ma żadnego statusu podmiotowego, a nabywa go po urodzeniu" - mówił abp Hoser.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych mówił też o problemach prawnych, związanych z przyznaniem statusu embrionu człowieczeństwa w granicach jego biologicznego istnienia. To, jak wskazał, wiąże się także z problemem aborcji, która dokonuje się w technice in vitro, niewidocznej, bo w skali mikroskopowej. Mnóstwo embrionów ginie, inne są zamrożone.

Reklama

Abp Hoser zwrócił uwagę na opublikowane w podręczniku ważne artykuły genetyków klinicznych, ukazujących zagrożenia, wynikającej z manipulacji genetycznej oraz skutki dla pokolenia, które rodzi się w ten sposób i pokoleń następnych.

Ks. prof. Jacek Grzybowski z UKSW poinformował, że pomysł wieloaspektowego opracowania problemu in vitro powstał w 2013 w Komisji ds. Bioetycznych Episkopatu Polski. Autorom zależało na wszechstronnym rozpatrzeniu tej kwestii.

Ks. Grzybowski wskazywał na znaczenie wymiaru moralnego in vitro. Część autorów publikacji podejmuje debatę w wszystkimi pojawiającymi się argumentami "za" ta procedurą. Innym wymiarem jest tajemniczy, ukrywany, genetyczny wymiar dziedziczenia, związany z zapłodnieniem pozaustrojowym.

Jest też ujęcie teologiczne - mówił ks. prof. Grzybowski, czyli wyjaśnienie sprzeciwu Kościoła wobec in vitro. Z kolei o procedurze zapłodnienia pozautrojowego z filozoficznego puntu widzenia pisze ks. prof. Andrzej Maryniarczyk z KUL. Wskazuje on na podstawy godności ludzkiej od momentu poczęcia, czyli powstania zygoty.

- Chcieliśmy aby wszystkie argumenty zostały uzasadnione - podkreślił ks. prof. Grzybowski. Przypomniał, że ostatni rozdział, który jest najdłuższy, pokazuje problem niepłodności oraz etycznie dopuszczalnych metod jej przeciwdziałaniu. In vitro przedstawiane jest jako odpowiedź na cywilizacyjny problem niepłodności. Ten rozdział ukazuje zaś - mówił ks. prof. Grzybowski - że są pozytywne formy pomocy rodzicom. Alternatywą dla in vitro jest zrozumienie źródła problemu, ale wyjściem jest głęboka refleksja nad darem płodności mężczyzny i kobiety.

"Wobec in vitro, Genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego", Redakcja ks. Jacek Grzybowski, ks. Franciszek Longchamps de Berier. Jedność, Kielce 2017. (rozszerzymy)

2017-12-01 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki w Polsce nt. in vitro

[ TEMATY ]

Kościół

in vitro

Marian Sztajner

Publikujemy wybór dokumentów Kościoła w Polce nt. in vitro, przygotowany przez BP KEP.

1. Świadkowie Ewangelii Życia – List na Niedzielę Świętej Rodziny 28 grudnia 2003 r. · całość http:// episkopat.pl/dokumenty/listy_pasterskie/4514.1,Swiadkowie_Ewangelii_Zycia.html

CZYTAJ DALEJ

Dzień Ojca. Co kard. Wyszyński pisał do swego ojca podczas uwięzienia?

2021-06-23 10:51

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

wikimedia

Rodzina: Julianna Karp i Stanisław Wyszyński z dziećmi (poniżej od lewej): Stanisława, Janina, Stefan (przyszły prymas) i Anastazja (Zuzela, 1906)

Rodzina: Julianna Karp i Stanisław Wyszyński z dziećmi (poniżej od lewej): Stanisława, Janina, Stefan (przyszły prymas) i Anastazja (Zuzela, 1906)

Dziś obchodzimy Dzień Ojca. Wielkim świadectwem miłości syna do ojca są listy, jakie kardynał Stefan Wyszyński pisał w okresie uwięzienia do swego ojca - Stanisława. Choć skrupulatnie sprawdzane przez komunistycznych cenzorów, listy były pełne próśb do ojca i członków rodziny o zachowanie spokoju i ufności w Boży plan.

"Wcześnie straciłem Matkę rodzoną, która miała szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Ostrobramskiej, dokąd jeździła z pielgrzymką, jeszcze z Zuzeli. Ojciec mój natomiast ciągnął zawsze na Jasną Górę. Cześć Matki Bożej w życiu domowym była bardzo rozwinięta" - pisze w "Zapiskach więziennych" kard. Stefan Wyszyński. Nie bez powodu przyszły prymas w swym biskupim herbie umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Jego listy do ojca przepełnione są duchowością Maryjną.

CZYTAJ DALEJ

Papież uznał męczeństwo s. M. Paschalis i 9 towarzyszek. Beatyfikacja odbędzie się we Wrocławiu

2021-06-23 14:26

Archiwum Niedzieli Wrocławskiej

Msza na zakończenie procesu na poziomie diecezjalnym

Msza na zakończenie procesu na poziomie diecezjalnym

W sobotę papież Franciszek uznał męczeństwo 10 elżbietanek zamordowanych na Śląsku (dawne tereny Archidiecezji Wrocławskiej w 1945 roku. To oznacza, że we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja sióstr. O s. Paschalis i jej 9 towarzyszkach, zamordowanych przez żołnierzy sowieckich, rozmawiamy z s. Marią Czepiel CSSE.

Proces beatyfikacyjny s. M. Paschalis Jahn, i jej 9 towarzyszek: s. M. Edelburgis (Juliana) Kubitzki, s. M. Rosaria (Elfrieda) Schilling, s. M. Adela (Klara) Schramm, s. M. Sabina (Anna) Thienel, s. M. Sapientia (Łucja) Heymann, s. M. Melusja (Marta) Rybka, s. M. Adelheidis (Jadwiga) Töpfer, s. M. Felicitas (Anna) Ellmerer, s. Maria Acutina (Helena Goldberg) rozpoczął się w 2011 roku. Od tego czasu coraz więcej osób miało okazję poznać s. Paschalis i inne elżbietanki, które poniosły śmierć z rąk sowietów - Proces na poziomie diecezjalnym zaczął się w 2011 roku. W 2015 roku w sposób uroczysty został zakończony. Nasz ks. abp podpisał wszystkie potrzebne dokumenty i następnie przesłano je do Rzymu. Wtedy też proces był kontynuowany na Watykanie. W momencie, gdy nasze siostry stały się Służebnicami Bożymi, starałyśmy się o nich mówić i przekazywać wartość życia ludziom młodym i wszystkim, do których jesteśmy posłane. Większość ludzi, z którymi się spotykamy, znają nasze siostry męczenniczki i wartości ich życia. Myślę, że to pomaga im w przeżywaniu osobistego cierpienia - mówi s. M. Czepiel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję