Reklama

„Oto wszystko czynię nowe”

Z Maryją w Lubelskim Wieczerniku

W sobotnie popołudnie 18 września br., na Placu Zamkowym w Lublinie przeżywaliśmy uroczystość rozpoczęcia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji lubelskiej. Kilkanaście tysięcy wiernych zgromadziło się przed Zamkiem Lubelskim, aby powitać Maryję w znaku Jasnogórskiej Ikony. Stojąc u stóp wzgórza zamkowego wierni tworzyli klimat Wieczernika, przeżywając na nowo obecność Maryi we wspólnocie Kościoła.

Niedziela lubelska 40/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Maryjo, witam Cię

Około godz. 17.00 przybył samochód - kaplica, z którego diakoni wynieśli obraz Matki Bożej i przy brzmieniu fanfar umieścili na specjalnie przygotowanym miejscu powyżej ołtarza. Kardynałowie, arcybiskupi, biskupi, kapłani oraz wszyscy obecni zaśpiewali pieśń O Maryjo, witam Cię. W tym czasie delegacja diecezji zamojsko-lubaczowskiej złożyła u stóp tronu Matki Bożej kwiaty jako wyraz podziękowania za dzieło peregrynacji w siostrzanej diecezji. Wyrazem największego szacunku dla obecności ikony był hymn Gaude Mater Polonia, zaśpiewany przez chóry lubelskich uczelni. Następnie, proklamowana przez diakona Ewangelia o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję stała się biblijnym wprowadzeniem do przeżywanej uroczystości. Wyśpiewane słowa Magnificat wyraziły w podniosły sposób dziękczynienie Kościoła za wielkie dzieła, jakie Bóg czynił i nadal czyni w historii świata.
Po wspólnym śpiewie wierni z uwagą wysłuchali telegramu Ojca Świętego, który przeczytał bp Ryszard Karpiński. Ojciec Święty wyraził duchową łączność z Kościołem lubelskim, który na peregrynacyjnym szlaku pragnie pogłębiać wiarę przez zapatrzenie się w przykład Panny Wiernej i Matki Kościoła i w ten sposób przygotować się duchowo do jubileuszu 200-lecia diecezji. Papież przypomniał świadectwo wiary dawane od wieków przez synów i córki Lubelszczyzny i całej ojczyzny oraz zachęcił, aby uroczystości peregrynacyjne były wyrazem dziękczynienia za posługę prawdy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i za dobro, jakie dokonało się w rodzinach, wspólnotach parafialnych i ruchach kościelnych. Wyraził nadzieję, że w Roku Eucharystii Maryja poprowadzi serca wszystkich do Wieczernika, aby poznać ogrom łaski Bożej. Życząc błogosławionych owoców nawiedzenia, Ojciec Święty udzielił apostolskiego błogosławieństwa.
Przedstawiciele młodzieży w słowach powitania powierzyli Matce Pana ludzi młodych, będących dziedzicami historii i budowniczymi przyszłości, prosząc, aby Maryja była nauczycielką modlitwy i przewodniczką w wypełnianiu słów Chrystusa. Wyrazili gotowość, aby z zapałem rozwijać wiarę, stając się radosnymi świadkami Dobrej Nowiny dla rówieśników odurzonych namiastkami materialnego szczęścia, często zranionych, których nadzieja umiera z powodu nędzy i samotności. W imieniu rodzin reprezentanci Kościoła Domowego przywitali Matkę Bożą, wyrażając nadzieję, że Ona wie, co kryje się w sercu każdego człowieka i tak jak w Kanie podpowie Synowi o brakach ludzkich sumień oraz pomoże odkrywać wartość skarbu, jakim jest rodzina. Prezydent Lublina, Andrzej Pruszkowski zwrócił uwagę na osłabienie więzi rodzinnych i społecznych; podkreślił, że potrzebujemy umocnienia duchowego i moralnego. „Zawierzając Maryi wszystkie bolesne problemy, chcemy pamiętać o tych, którym najciężej i o tych, na których spoczywa odpowiedzialność za dobro wspólne” - mówił.
W słowach powitania abp Józef Życiński wskazał na Maryję jako Matkę, która z wysokości Zamku Królewskiego kieruje swoje zatroskane spojrzenie i przychodzi do tych dzieci, które 55 lat temu wpatrywały się w Jej oblicze, gdzie pojawił się znak łez. Przez ponad pół wieku u katedralnej Płaczącej Pani gromadzi się Lublin, dając wyraz solidarności i modlitwy. Następnie wyraził wdzięczność wszystkim, których obecność pozwala zbudować wspólnotę nadziei i radości. Witając Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, Metropolita Lubelski podkreślił, że jego obecność wprowadza nas w wielkie karty polskich dziejów, kiedy posługa Prymasa Wyszyńskiego budziła nadzieję podczas poprzednich peregrynacji, kiedy przez Ojczyznę wędrowały puste ramy, Ewangelia, świeca i kwiaty. Witając kard. Macharskiego, który symbolizuje apostolski szlak św. Stanisława, wyraził wdzięczność za wierność dziedzictwu, odczytywanemu wśród nowych wyzwań oraz za więź historyczną między Krakowem i Lublinem, sięgającą XVII w. Obecność abp. Stanisława Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego, to znak duchowej więzi z Ojcem Świętym, któremu Metropolita Lubelski podziękował za specjalne przesłanie z okazji rozpoczynającej się peregrynacji. Na ręce abp. Józefa Michalika abp Życiński wyraził wdzięczność za ważną obecność kolegium biskupów. Symbolem otwarcia na kraje Wschodu był kaznodzieja, abp Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy. Abp Życiński powitał i pozdrowił także delegację z Wołynia na Ukrainie oraz przedstawicieli międzynarodowej wspólnoty Michała Archanioła. Obecność gości z Wołynia była symbolem tego, że przychodząca Maryja łączy i goi głębokie rany, które pojawiły się w historii naszych narodów. Witając przedstawiciela Kościoła greckokatolickiego na Białorusi, archimandrytę ks. Sergiusza Gajka, Metropolita dodał, że wspólnota modlitwy przekracza wszelkie ludzkie bariery, a wpatrzeni w Maryję uczymy się humanizmu, szacunku dla człowieka oraz podjęcia nowych wyzwań i zadań.

Reklama

Serca pełne Boga

W homilii abp Kondrusiewicz pozdrowił słowami Apelu Jasnogórskiego wszystkich obecnych, wyrażając jedność z Kościołem rosyjskim, który przeżył „Golgotę XX w.” i przy wsparciu polskiego Kościoła powstaje do nowego życia. Maryja, jako druga Ewa, wypowiada Bogu „tak”. Jej fiat zmienia historię świata. Ona staje się pierwszym tabernakulum, Służebnicą Pańską i Służebnicą człowieka, która z łaską obecnego pod sercem Chrystusa podąża do Elżbiety. Sławimy Maryję, bo jest Ona drogą do Chrystusa, jako Matka Kościoła jest w Kościele, który cierpi i który zwycięża. Ksiądz Arcybiskup przypomniał objawienia fatimskie z 1917 r., orędzie o nawróceniu Rosji i świata. W latach zniewolenia komunistycznego uciemiężony naród rosyjski żył nadzieją, którą dała Maryja. W sytuacji braku kościołów, kapłanów i literatury religijnej, wiara przetrwała dzięki modlitwie w domach. Kiedy zapadła decyzja o zamknięciu katedry św. Franciszka Ksawerego w Grodnie, komunistyczni urzędnicy po wejściu do świątyni zobaczyli na posadzce krzyż ułożony z ludzkich ciał i zrezygnowali ze swego planu. Ludzie przez 28 lat bronili kościoła, płacili podatki, gromadzili się na nabożeństwa Słowa Bożego.
W 1993 r. w mieście Marks ludzie jako kamień węgielny pod budowę kościoła przynieśli poobijaną cegłę, którą wzięli ze zburzonego przez komunistów kościoła. Ta cegła stała się symbolem ciągłości między starą i nową świątynią. Innym przykładem mężnej wiary był fakt, że ludzie przychodzili na mogiłę kapłana, aby ze wspólnej modlitwy czerpać nadzieję, że Chrystus zwycięży, bo jest Królem wszechświata. Maryjne orędzie z Fatimy było nadzieją Kościoła na Wschodzie. 15 lat temu demokracja przyszła do tych krajów, gdzie wydawało się, że reżim komunistyczny będzie panował na zawsze. Jan Paweł II jest świadkiem realizujących się w historii fatimskich obietnic. Również dziś Maryja idzie do świata, aby poprzez swego Syna przynieść pokój między narodami i wyznaniami. Ikona Matki Bożej Kazańskiej, przekazana ostatnio przez Papieża prawosławnemu patriarsze w Moskwie, jest symbolem nadziei, że kult Matki Bożej może istotnie przyczynić się do jedności między Kościołami.
W kontekście rozszerzenia Unii Europejskiej abp Kondrusiewicz przypomniał słowa Ojca Świętego, że Polska potrzebuje Europy i Europa potrzebuje Polski. Racje ekonomiczne, polityczne i społeczne nie wystarczą do pełnej jedności naszego kontynentu. Unia Europejska potrzebuje świadectwa Polski i innych krajów, które nie wyrzekły się wiary, ale przypieczętowały tę wiarę własną krwią. Na zakończenie homilii Metropolita Moskwy zachęcał do ponownego wsłuchania się w testament Maryi, aby „stągwie naszych serc zostały napełnione dobrymi uczynkami, a miłość i pokój zapanowały w świecie”. Nawiązując do hasła peregrynacji „Oto wszystko czynię nowe”, Kaznodzieja przypomniał, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jutro Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na szlaku Maryjnej pielgrzymki

Po Liturgii Słowa w uroczystej procesji wierni przynieśli do ołtarza dary: młodzież złożyła księgę duchowych owoców peregrynacji, rolnicy - owoc swojej pracy, górnicy - lampkę górniczą, wydawnictwo „Norbertinum” - pozycje wydawnicze, pracownicy społeczni - dar dla misji, siostry zakonne - stułę, dzieci pierwszokomunijne - chleb i wino. Po Komunii św., na zakończenie Eucharystii, głos zabrał abp Stanisław Kowalczyk. Przypomniał, że rozpoczynająca się peregrynacja jest wielkim dziełem duszpasterskim, zapoczątkowanym przez sługę Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia związanego z diecezją lubelską w okresie studiów i posługi biskupiej. Nawiązał do listu z 1956 r., w którym Prymas Tysiąclecia tłumaczył, że „żyć po katolicku to żyć w łasce uświęcającej, że siła Kościoła zależy od siły duchowej wiernych żyjących w łasce uświęcającej”. Abp Kowalczyk życzył, aby peregrynacja była pomocą w dochowaniu wierności wartościom chrześcijańskim. Z okazji rozpoczynającej się pielgrzymki Ikony Jasnogórskiej Pani, Definitor Generalny Zakonu Ojców Paulinów życzył błogosławionych owoców nawiedzenia w sercach wiernych na nowym etapie dziejów Kościoła w Polsce i w świecie.
Dziękując za wspólnotę modlitwy i czuwania, abp Józef Życiński zawierzył Jasnogórskiej Matce mieszkańców Lublina, ludzi ziemi lubelskiej i chełmskiej, wszystkie rodziny, młodzież, pracowników nauki i kultury, a także najuboższych i bezrobotnych, kapłanów, siostry zakonne, osoby konsekrowane, studentów i zaangażowanych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich. Metropolita prosił Matkę Bożą, aby wszyscy ludzie dobrej woli, włączeni w nurt obecnych przemian, potrafili okazywać wierność Chrystusowi i stać się prawdziwymi świadkami Ewangelii w Europie i świecie. Po słowach zawierzenia, w uroczystej procesji przeniesiono obraz Matki Bożej Częstochowskiej do archikatedry. W modlitewnej atmosferze, w obecności licznie zgromadzonych wiernych, obraz nieśli kapłani, wojsko, klerycy, siostry zakonne, straż pożarna i przedstawiciele parafii.

* * *

Radosna uroczystość inauguracji nawiedzenia kopii Obrazu Jasnogórskiego na Placu Zamkowym stała się żywym powiewem nadziei na zwycięstwo Chrystusowej prawdy w sumieniach tych wszystkich, którzy spotkają Matkę Pana na dalszym szlaku Jej pielgrzymki w naszych wspólnotach parafialnych.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Civitas Christiana

konkurs biblijny

ks. Krzysztof Moszumański

okwb

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Do rywalizacji przystąpiło 30 uczniów z terenu diecezji świdnickiej. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Gościem specjalnym w czasie biblijnych zmagań był bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy świętej dla uczestników w Wałbrzyskiej Kolegiacie, a następnie towarzyszył finalistom, aż do rozstrzygnięcia wyników.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję