Reklama

Niemcy

Niemcy: biskupi przypomnieli katolickie rozumienie małżeństwa

Od kilkudziesięciu lat teoria i praktyczne przeżywanie katolickiego rozumienia małżeństwa różnią się między sobą – stwierdził arcybiskup Berlina, Heiner Koch, który w łonie episkopatu niemieckiego odpowiada za duszpasterstwo rodzin. Jest on współautorem broszurki na temat pojmowania małżeństwa przez Kościół, którą w tych dniach wydali biskupi tego kraju. Ma ona stanowić zachętę do „zapoznania się z warunkami małżeństwa chrześcijańskiego, z ofertami przygotowań do przyjęcia tego sakramentu, organizowanymi w parafiach oraz z innymi propozycjami dla rodzin katolickich”.

[ TEMATY ]

małżeństwo

Magdalena Pijewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W książeczce zatytułowanej „Na zawsze razem – na drodze do małżeństwa sakramentalnego” abp Koch stwierdza, że dokument ten jest odpowiedzią na większą potrzebę przypomnienia zasad związanych z małżeństwem kościelnym. „Intensywnie prowadzona w tym roku dyskusja, związana z otwarciem małżeństwa cywilnego na pary tej samej płci, pokazała, że wielu jeszcze nie potrafi zrozumieć naszego pojmowania małżeństwa sakramentalnego” – napisał arcybiskup Berlina.

Przypomniał i podkreślił, że w rozumieniu Kościoła „małżeństwo między kobietą a mężczyzną jest związkiem na całe życie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-12-22 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc Kościoła w realizacji zadań właściwych małżeństwu i rodzinie

[ TEMATY ]

małżeństwo

Archiwum rodzinne

Dotychczasowe artykuły i zawarte w nich analizy pozwoliły uchwycić istotne elementy nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny. One także sprzyjają zrozumieniu sensu zadań, jakie Kościół stawia przed współczesną rodziną zachęcając ją, aby sama wnikała, a następnie przeżywała swoje szczególne posłannictwo, zgłębiając jego wielorakie treści. Do tych zadań w świetle adhortacji Familiaris consortio zalicza się: a) tworzenie wspólnoty osób (communio personarum) związane z promocją i szacunkiem dla każdego członka rodziny; b) służbę życiu rozumianą jako opowiadanie się za każdym życiem od poczęcia, aż po naturalna śmierć i troska o nie, a także proces wychowania ujmowany jako duchowe rodzenie potomstwa do wartości prawdziwych i egzystencjalnie ważnych; c) udział w rozwoju społeczeństwa poprzez samoświadomość i aktywne tworzenie polityki prorodzinnej oraz interwencje polityczne tam, gdzie prawo albo instytucje państwowe nie wypełniają swojej służebnej (pomocniczej) roli względem małżeństwa i rodziny; d) uczestnictwo w życiu i posłannictwie Kościoła poprzez realizację duchowości i sakramentalności małżeństwa (nr 17-64). Pierwsze trzy zadania są ważne i wiążące dla wszystkich rodzin, bo wynikają z samej ich natury. Ostatnie zadanie dotyczy małżeństw i rodzin chrześcijańskich rozumianych jako „domowy Kościół”.

CZYTAJ DALEJ

USA: Donald Trump postrzelony przez zamachowca podczas wiecu w Pensylwanii

2024-07-14 07:14

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Stan kandydata Republikanów jest dobry.

Do próby zabójstwa byłego prezydenta doszło kilka minut po rozpoczęciu przemówienia w Butler, ok. 50 km od Pittsburgha. Chwilę po tym, jak dało się usłyszeć dwa strzały, były prezydent upadł na ziemię, trzymając się za ucho, po czym został przykryty przez chroniących go agentów Secret Service.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo: Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi!

2024-07-14 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

– Kult maryjny potwierdzamy na płaszczyźnie wiary. Jest on poszukiwaniem instynktownego oparcia dla naszych zmagań i prób dziejowych, aby na fundamencie wiary w prawdziwego Boga objawionego w Chrystusie odnajdywać sens życia i powołanie człowieka. Nie może być prawdziwym wyznawcą Chrystusa ten, kto nie ma odniesień do Jego Matki. Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi. Tego uczą nas nasze dzieje i nasza kultura - powiedział ks. abp Wacław Depo podczas 33. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, a o czym pisze portal Radia Maryja.

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję