Reklama

Polska

Poznań: modlitwa za pierwszych królów i władców Polski

[ TEMATY ]

Msza św.

Poznań

WIKIPEDIA

– Pierwsi władcy Polski: książę Mieszko I i król Bolesław Chrobry, natchnieni pragnieniem zbudowania lepszego świata, wznosili swoją budowlę na Chrystusie i powstanie nowego państwa złączyli z chrztem św. – mówił 18 listopada bp Grzegorz Balcerek. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskiej katedrze w intencji pierwszych królów i władców Polski. Eucharystię poprzedziło odśpiewanie hymnu państwowego.

Bp Balcerek zaznaczył, że człowiek nie zdoła zbudować lepszego świata bez Boga. – Straszne są utopie budowania lepszego świata bez Boga, wystarczy wspomnieć komunizm i nazizm. Taką samą katastrofą będzie każdy system odrzucający Boże przykazania – przekonywał kaznodzieja. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę, że pierwsi władcy Polski, kładąc jej fundamenty, oparli je na Bogu. Przypomniał, że za niecałe trzy lata będziemy obchodzić 1050. rocznicę tych wydarzeń.

Bp Balcerek przywołał słowa Pana Jezusa o Polsce, skierowane do św. Faustyny Kowalskiej i zapisane w jej „Dzienniczku”: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotowuje świat na ostateczne przyjście Moje”. Kaznodzieja podkreślił, że "wielkość naszego narodu przejawia się w postępowaniu tych, którzy byli ludźmi wiary i modlitwy". Wśród tych osób wymienił: św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Faustynę Kowalską i bł. Jana Pawła II.

Odnosząc się do współczesności, zwrócił uwagę na potrzebę wzięcia odpowiedzialności za losy ojczyzny. Przestrzegał przed tym, jak wiele zła może przynieść nieodpowiedzialna polityka, podziały i brak troski o dobro wspólne. – Obyśmy zostali wpisani w szereg tych, którzy budowali dobro, pomyślność i wielkość kraju – mówił bp Balcerek.

We Mszy św. uczestniczyli marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, starosta poznański Jan Grabkowski, a także prezydent Poznania Ryszard Grobelny, posłowie i senatorowie pochodzący z ziemi wielkopolskiej. Obecni byli też przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz harcerze.

Reklama

Po Eucharystii złożono kwiaty w miejscach upominających dynastię piastowską.

Poznańska katedra jest najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich. W jej podziemiach pochowani są: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Przemysł II, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Odonic, Bolesław Pobożny i Przemysł I, a także księżna Dąbrówka.

2012-11-19 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: świętowanie na Stadionie INEA (synteza)

[ TEMATY ]

Poznań

Chrzest Polski

chrzest966.pl

Świętowanie jubileuszowe o charakterze ewangelizacyjnym, wspólne uwielbienie Boga z udziałem chóru złożonego z 1050 śpiewaków oraz Msza św. pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina, legata papieskiego, złożyły się na jubileuszowe świętowanie na poznańskim Stadionie INEA z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Od rana tłumy pielgrzymów z Poznania, ale także wielu przybyłych z różnych regionów Polski podążały w stronę stadionu INEI, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa Lech Poznań. Na stadion przybyły całe rodziny, wielu młodych. Biskupi z kraju i zagranicy, kapłani, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, alumni, delegacje diecezji z całego kraju, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej. Reprezentanci władzy państwowej oraz samorządowej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję