Reklama

Weekendowe rekolekcje

Niedziela w Chicago 41/2004

Uczestnicy rekolekcji

Uczestnicy rekolekcji

Grupa Nieustającego Różańca z parafii św. Johna Brebeuf w Niles znalazła nowe miejsce do odprawiania rekolekcji zamkniętych. Zazwyczaj tego typu rekolekcje odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonych domach rekolekcyjnych. Wyposażenie takiego domu zawiera kaplicę, salę edukacyjną miejsca noclegowe i oczywiście jadłodajnię i kuchnię. Dobrze jest, jeśli taki dom usytuowany jest w pobliżu lasu lub wody, aby można było łączyć modlitwę z kontemplacją przyrody.
Nasza grupa różańcowa zawiązała się 5 lat temu na rekolekcjach w ośrodku młodzieżowym w Ort a Vista w Wisconsen. Ośrodek ten został założony przez ks. Fischera z myślą o młodzieży. Obecnie jest tak wypełniony, że trudno znaleźć tam miejsce w dogodnym czasie. Jeszcze 5 lat temu po śmierci ks. Fischera był on prawie pusty i niewiele ludzi tam przyjeżdżało. Obecnie trzeba rezerwować miejsce na rekolekcje z rocznym wyprzedzeniem. Widać, jak potrzebne są rekolekcje dla młodzieży i dzieci oraz dorosłych. O tym wiedzą doskonale ci, którzy przeżywali oazy w Polsce. Taki ośrodek, jak w Wisconsen przypomina z pewnością tamte krajobrazy z Polski, wraz z otoczeniem lasu, gór i wody. Grupa Różańcowa z Niles, poszukując podobnego miejsca, udała się tym razem nieco bliżej od Chicago do ośrodka młodzieżowego w Yorkville. Zarządcą tego ośrodka jest 12 i 13 dystrykt Związku Narodowego Polskiego stanu Illinois. Wszyscy wiemy, jak trudno znaleźć wolny czas nawet podczas weekendu. Spośród 70 osób należących do Apostolstwa Nieustającego Różańca udało się zgromadzić 30-osobową grupę, która w piątek wieczorem 17 września udała się na weekendowe rekolekcje. Prowadził je ks. Adam Galek opiekun grupy różańcowej. Asystentką naszych rekolekcji była nazaretanka s. Franczeska, która swoją modlitwą i świadectwem wiary ubogacała całą grupę.
„Jezus i Maryja moją Nadzieją” - to hasło tegorocznych rekolekcji. Przewijało się ono jako motto duchowe podczas głoszonych konferencji i modlitw oraz sprawowanych Eucharystii. Obecność figurki Matki Bożej Fatimskiej na sali konferencyjnej uświadamiała nam, że Maryja prowadzi nas i jest naszą jedyną Nadzieją. Oprócz ks. Adama i s. Franczeski konferencje na temat grzechu i spowiedzi głosili: ks. Piotr Wąsek i o. Błażej Karaś. Służyli również spowiedzią indywidualna i rozmowami duchowymi. Znaleźliśmy również czas na pogodny wieczór przy ognisku, gdzie oprócz modlitwy śpiewaliśmy pieśni religijne.
Kiedy w niedzielę przyszedł czas zakończenia rekolekcji, wszyscy byli szczęśliwie zaskoczeni takim bogactwem duchowych przeżyć, że postanowili już na drugi rok rezerwować czas i miejsce na następne rekolekcje weekendowe. Do przyjazdu zachęcał również w imieniu zarządu ośrodka prezes M. Dąbrowski. Wspomniał przy tym, że ZNP myśli o wybudowaniu hotelu. Byłoby to wspaniałe rozwiązanie problemów noclegowych i możliwość przyjazdu przez cały rok. Nasza grupa już modliła się w tej intencji, aby w tym ośrodku jak najwięcej ludzi mogło korzystać z odnowy duchowej. Wybudowanie pięknej kaplicy, w której każdej niedzieli jest odprawiana Msza św. o godz. 12. 30 p.m. w okresie letnim, jest już wspaniałym osiągnięciem ZNP. Religijny wymiar tego ośrodka to wielka nadzieja dla ludzi wierzących, którzy pragną łączyć rozwój fizyczny z duchowym. Wypoczywający w Yorkville mają już dziś możliwość uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii. Tym bardziej ucieszy cih fakt, że będą mogli skorzystać z weekendowych rekolekcji, które w tym ośrodku już się rozpoczęły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Paryż: długa rozmowa biskupów francuskich z papieżem Franciszkiem

2021-09-24 14:32

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dwie godziny i dwadzieścia minut trwała wczorajsza (23 września) rozmowa Ojca Świętego z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum – donosi portal tygodnika Famille chrétienne. Poruszono między innymi sprawę Motu proprio Traditionis custodes, wizji Francji, czy nadużyć seksualnych.

„To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób” - powiedział prasie kilka godzin po spotkaniu arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Biskupi mogli powiedzieć Papieżowi o ciężarze, jaki stanowi dla niektórych z nich misja biskupia, wspominając nawet o przypadkach bliskich «wypalenia się». Papież powiedział im, aby „oddali trudności w ręce Pana, aby trwali w ufności" - zrelacjonował abp Aupetit.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję