Reklama

Szkoły Braci Szkół Chrześcijańskich

„Wiwat szkoła Jana de La Salle!”

Niedziela częstochowska 41/2004

Uroczystość poświęcenia sali gimnastycznej

Uroczystość poświęcenia sali gimnastycznej

Tak brzmi refren hymnu szkoły prowadzonej przez braci szkół chrześcijańskich pod patronatem św. Jana de La Salle. Bracia razem ze świeckimi współpracownikami starają się wychowywać swych podopiecznych ze szkoły przy ul. Pułaskiego 71 w Częstochowie zgodnie z charyzmatem swego założyciela - w duchu prawdziwie katolickim i patriotycznym.
W dniu św. Stanisława Kostki do szkół przybył szczególny przyjaciel braci i ich dzieła, bp Antoni Długosz, by poświęcić oddaną do użytku szkolnego salę gimnastyczną. Mgr Jarosław Grzybowski, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, w piśmie przesłanym z racji uroczystości zaznaczył: „Dzisiejsze święto przejdzie do chlubnych kart historii Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Wieńczy bowiem kilkuletnie starania o polepszenie warunków nauki i uprawiania sportu oraz pracy nauczycieli. Otwarcie sali gimnastycznej jest spełnieniem oczekiwań całej szkolnej społeczności. Gratuluję wszystkim, którzy nie szczędząc czasu i wysiłku przyczynili się do oddania tego obiektu odpowiadającego wyzwaniom naszych czasów”.
Br. Wojciech Golonka, dyrektor tej szkoły, nie bez wzruszenia oświadczył, że to przede wszystkim Panu Bogu samemu należy się nasza najgłębsza wdzięczność za powstanie tego obiektu. „Bóg jednak w swoich planach posługuje się ludźmi” - przypomniał, przystępując do podziękowań tym wszystkim, którzy przyczynili się do rozbudowy szkoły.
Architektem, który zaprojektował salę gimnastyczną, jest p. Piotr Gawłowski z zespołem. Im oraz firmie budowlanej „Przemysłówka”, której dyrektorem jest p. Janusz Stępień, należy się podziękowanie za wykonanie tego dzieła. Wdzięczność należy się także: p. Markowi Łyszczarzowi - inspektorowi nadzoru, odpowiedzialnym za kredyty w Banku PKO BP w Częstochowie, rodzicom uczniów (szczególnie p. Andrzejowi Kasprzykowi, Arkadiuszowi Musiowi, Arturowi Kmiecikowi i Arturowi Mosiołkowi) i p. Halinie Wróblewskiej-Trojak - głównej księgowej szkoły.
Ruch, gra, zbiorowa rozrywka to czynniki współdziałające w procesie wychowawczym, w kształtowaniu osobowości indywidualnej i uniwersalnej. Ważne jest, by zainteresowania sportem harmonizowały z wszechstronną formacją, z uwzględnieniem hierarchii wartości, by niosły i uszlachetniały autentyczną radość. Przedsmakiem tych idei był wykonany przez uczennice i uczniów tej szkoły balet oraz ćwiczenia gimnastyczne, a także deklamacje, scenki językowe i występ chóru.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję