Reklama

Szkoły Braci Szkół Chrześcijańskich

„Wiwat szkoła Jana de La Salle!”

Niedziela częstochowska 41/2004

Uroczystość poświęcenia sali gimnastycznej

Uroczystość poświęcenia sali gimnastycznej

Tak brzmi refren hymnu szkoły prowadzonej przez braci szkół chrześcijańskich pod patronatem św. Jana de La Salle. Bracia razem ze świeckimi współpracownikami starają się wychowywać swych podopiecznych ze szkoły przy ul. Pułaskiego 71 w Częstochowie zgodnie z charyzmatem swego założyciela - w duchu prawdziwie katolickim i patriotycznym.
W dniu św. Stanisława Kostki do szkół przybył szczególny przyjaciel braci i ich dzieła, bp Antoni Długosz, by poświęcić oddaną do użytku szkolnego salę gimnastyczną. Mgr Jarosław Grzybowski, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, w piśmie przesłanym z racji uroczystości zaznaczył: „Dzisiejsze święto przejdzie do chlubnych kart historii Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Wieńczy bowiem kilkuletnie starania o polepszenie warunków nauki i uprawiania sportu oraz pracy nauczycieli. Otwarcie sali gimnastycznej jest spełnieniem oczekiwań całej szkolnej społeczności. Gratuluję wszystkim, którzy nie szczędząc czasu i wysiłku przyczynili się do oddania tego obiektu odpowiadającego wyzwaniom naszych czasów”.
Br. Wojciech Golonka, dyrektor tej szkoły, nie bez wzruszenia oświadczył, że to przede wszystkim Panu Bogu samemu należy się nasza najgłębsza wdzięczność za powstanie tego obiektu. „Bóg jednak w swoich planach posługuje się ludźmi” - przypomniał, przystępując do podziękowań tym wszystkim, którzy przyczynili się do rozbudowy szkoły.
Architektem, który zaprojektował salę gimnastyczną, jest p. Piotr Gawłowski z zespołem. Im oraz firmie budowlanej „Przemysłówka”, której dyrektorem jest p. Janusz Stępień, należy się podziękowanie za wykonanie tego dzieła. Wdzięczność należy się także: p. Markowi Łyszczarzowi - inspektorowi nadzoru, odpowiedzialnym za kredyty w Banku PKO BP w Częstochowie, rodzicom uczniów (szczególnie p. Andrzejowi Kasprzykowi, Arkadiuszowi Musiowi, Arturowi Kmiecikowi i Arturowi Mosiołkowi) i p. Halinie Wróblewskiej-Trojak - głównej księgowej szkoły.
Ruch, gra, zbiorowa rozrywka to czynniki współdziałające w procesie wychowawczym, w kształtowaniu osobowości indywidualnej i uniwersalnej. Ważne jest, by zainteresowania sportem harmonizowały z wszechstronną formacją, z uwzględnieniem hierarchii wartości, by niosły i uszlachetniały autentyczną radość. Przedsmakiem tych idei był wykonany przez uczennice i uczniów tej szkoły balet oraz ćwiczenia gimnastyczne, a także deklamacje, scenki językowe i występ chóru.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję