Reklama

Nauczyciel świadkiem

„Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli, a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami”
(Paweł VI, adhortacja „Evangelii nuntiandi”)

Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej - tradycyjny Dzień Nauczyciela. Przy tej okazji warto zastanowić się nad tym, jaki powinien być wzór nauczyciela. Szkoła przekazuje młodym pokoleniom nie tylko wiedzę i umiejętności, ale też idee i wartości dla ich formacji, by uczynić młodzież dobrymi obywatelami.
Posługa nauczyciela wymaga nieustannego dawania świadectwa wartościom, w które się wierzy i które się przekazuje. Wymaga przyjęcia roli pośrednika ukierunkowującego uczniów na wartości, wytworzenia klimatu przyjaźni i scalenia wspólnoty uczniowskiej, odnoszenia się z szacunkiem i życzliwością do rówieśników i dorosłych. Posługa ta domaga się, aby przekazywane wartości były konstruktywne, potrzebne młodemu człowiekowi w jego osobowej relacji; aby nauczyciel - wychowawca był zdolny przychodzić z pomocą uczniowi w jego wątpliwościach, rozterkach i niepewnościach; aby budził wrażliwość moralną wśród młodego pokolenia, które w dzisiejszych czasach przyucza się do postaw egoistycznych i permisywizmu w myśl zasady: „róbta, co chceta”.
Słyszymy narzekania na brak autorytetów, tj. ludzi, na których można by polegać, którzy umieliby budzić szacunek dla siebie i dla wartości, jakie reprezentują, ku którym prowadzą. Częstochowa może poszczycić się nauczycielami, których można nazwać prawdziwymi świadkami. Jednym z nich był zmarły tragicznie w Tatrach (17 sierpnia 2004 r.), nauczyciel i wychowawca młodzieży Zygmunt Łęski. Wartości, którym wierny był przez całe życie, związane były z ideą polskiego harcerstwa. Raz złożona przysięga, poświadczona słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”, była dla niego zobowiązaniem na całe życie. Jako wychowawca opiekował się szkolnymi kołami krajoznawczymi, harcerstwem, PTTK, ucząc, co znaczy słowo Ojczyzna, co znaczy służba krajowi. Uwielbiany przez uczniów brał na siebie najtrudniejsze obowiązki, prowadził zajęcia z dziećmi specjalnej troski i sprawiającymi trudności wychowawcze.
W dniu poświęconym nauczycielom, warto przytoczyć słowa Wielkiego Nauczyciela - świadka naszych czasów: „Proszę was, wychowawcy, którzy jesteście powołani, aby wpajać młodemu pokoleniu autentyczne wartości życia. Uczcie dzieci i młodzież tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka. Wychowujcie młode pokolenie w klimacie prawdziwego pokoju. To jest ich prawem, to jest waszym obowiązkiem”. (Jan Paweł II, Toruń, 7 czerwca 1999 r.).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję