Reklama

Niezwykły pedagog

Niedziela kielecka 41/2004

Panią Bronisławę Piskorz znałam, będąc dzieckiem. Wraz z rodzicami mieszkałam w tym samym budynku szkolnym, co ona. Cechowała ją wyjątkowa otwartość oraz bezinteresowna chęć niesienia pomocy. Kochała życie i ludzi. Była wychowawczynią i „dobrą mamą” dla dzieci i młodzieży. Drzwi mieszkania otwierała również dla mieszkańców Zielonek. Mówiła, że kochać, znaczy dawać i serdecznie przyjmować. Nigdy nie ogłaszała swoich dokonań. Była mądrą i sprawiedliwą nauczycielką. Kolejny dzień i człowieka powierzała Matce Bożej. Każdego roku uczestniczyła w rekolekcjach dla nauczycieli na Jasnej Górze, mimo iż władze komunistyczne zakazały religii w szkołach. Całe jej życie streszczone jest w jednym zdaniu wykutym na pomniku św. Maksymiliana Kolbe - „Wszystko dla innych, nic dla siebie”.
Kim była? Urodziła się w 1903 r. w Komarnie k. Lwowa, gdzie ukończyła Szkołę Powszechną. Następnie udała się do Lwowa. Podjęła naukę w Seminarium Nauczycielskim, które skończyła w 1925 r. Po złożeniu ofert pracy w Inspektoratach Oświaty otrzymała odpowiedź z Jędrzejowa. Zaproponowano jej pracę w Szkole Podstawowej w Zielonkach. Tu ją podjęła i doskonaliła się zawodowo. W 1931 r. uzyskała kwalifikacje nauczyciela publicznego szkół powszechnych. 1 września 1939 r. została kierowniczką szkoły w Zielonkach. W czasie okupacji, ostrzeżona anonimowym listem, że grozi jej niebezpieczeństwo, na dwa lata przeniosła się do szkoły w Mieronicach. Zachęcając uczniów do nauki, powtarzała, że człowieka można zabić bardzo łatwo, zwłaszcza w czasie wojny, ale duszy człowieka nikt nie zdoła zniszczyć.
W 1962 r. odeszła na emeryturę, jednak tęsknota za dziećmi i pracą skłoniła ją do ukończenia kursu katechetycznego. Uczyła religii w Wodzisławiu, Klemencicach i Szczekocinach. Za szlachetną i katechetyczną pracę otrzymała w 1978 r. od papieża Pawła VI odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”, które przekazał jej bp Jan Jaroszewicz. Staraniem dyrektor szkoły w Zielonkach Z. Podsiadło oraz nauczycielek niegdyś z nią pracujących została odznaczona w 1982 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła po krótkiej chorobie w 1984 r., w Wielki Piątek. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył śp. bp Mieczysław Jaworski. W uroczystość nadania szkole w Zielonkach im. gen. F. Komińskiego, w 2001 r., wmurowano w szkole tablicę ku jej czci.
W marcu br. w Szkole Podstawowej w Zielonkach odbyła się „uroczysta wieczornica” poświęcona Bronisławie Piskorz. Uczniowie przedstawili krótki spektakl słowno-muzyczny, a na zakończenie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą tę niezwykłą osobę oraz dokonano wpisu do kroniki szkolnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

    W kościele św. Mikołaja w Krakowie 25 lipca po Mszy św. odbył się festyn parafialny ku czci drugiej patronki parafii - św. Anny.

    W homilii ksiądz Dominik Sujecki wyjaśnił, czemu Eucharystia jest centralnym punktem każdego wydarzenia: - Chcemy więc dzisiaj, kiedy będziemy przystępować do Komunii Świętej, prawdziwie otworzyć nasze serca, aby nasycić się tym chlebem w pełni, aby z wiarą przyjąć to, co Jezus dla nas przynosi. Bardzo często skupiamy się tylko na tym chlebie codziennym, który wdrażamy przez naszą pracę, przez zarobek. Każdy z nas, kto chce jeść, musi pracować. To jest podstawa naszego życia, ale tego fizycznego. Ale jest coś więcej — życie duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję