Reklama

60. rocznica bitwy pod Szewcami

19 września odbyły się uroczystości upamiętniające 60- lecie bitwy pod Szewcami, która zakończyła się zwycięstwem żołnierzy AK. Poległo kilku partyzantów, Niemcy zaś stracili ponad 70 żołnierzy.

W religijno-patriotycznej manifestacji wzięli udział przedstawiciele wojewody kieleckiego, powiatu kieleckiego, władz samorządowych gmin Sitkówka-Nowiny, Chęcin, Skarżyska-Kamiennej oraz żołnierze Światowego Związku AK - środowisko „Szaracy”, Związku Inwalidów Wojennych RP. Licznie reprezentowane były przez młodzież okoliczne szkoły.
Organizatorami uroczystości był zarząd koła żołnierzy AK 3 - pp. leg. AK.
Tradycyjnie już wszyscy spotkali się obok Pomnika poświęconego bohaterom AK, na leśnej polanie, w miejscu bitwy, która rozegrała się 60 lat temu. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych pod Pomnikiem, których było blisko 40, ołtarz otoczyli harcerze, zuchy oraz uczniowie wraz z nauczycielami.
Mszę św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy AK 3- pp. leg. AK oraz za żyjących żołnierzy sprawował ks. kan. Henryk Wesołowski, kapelan Związku Inwalidów Wojennych RP w Kielcach. W homilii przedstawił cel zgromadzenia eucharystycznego, przywołując przykład bohaterskiego czynu żołnierzy-partyzantów sprzed 60 laty. Mówił o potrzebie poznania historii tamtych czasów, mocno podkreślając, jakie znaczenie mają dziś słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Oparł swe rozważania na słowach z Ewangelii: „nie można służyć Bogu i mamonie”(por. Mt 6, 24), przestrzegał przed niebezpieczeństwami, które zagrażają człowiekowi: ateizm, laicyzacja, narkotyki, przemoc i terroryzm. Wskazał na żywych świadków obecnych na uroczystości, którzy walczyli o wolną Polskę, „nie pytając: czy muszę, czy powinienem, ale szli, bo wiedzieli, że obrona Ojczyzny jest nakazem sumienia, że aby Polska istniała, potrzebuje Ojczyzny- domu rodzinnego”.
Homilię zakończył słowami modlitwy ks. Piotra Skargi za Ojczyznę: „Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny i Królowej naszej błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna chwałę przyniosła Imieniu Twemu, a syny wiodła ku szczęśliwości”.
Po Mszy św. odbył się apel poległych oraz składanie świadectwa tych, którzy żyją jako świadkowie bitwy pod Szewcami.
Zgromadzeni wysłuchali głównego dowódcy bitwy pod Szewcami Antoniego Hedy „Szarego”, który mówił m. in. o bohaterstwie swoich żołnierzy. Skrytykował pokładanie zbytniej ufności w sojuszach, zamiast w Bogu.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkali się przy wojskowej grochówce, w radosnej atmosferze wspominając wydarzenia sprzed lat.

Antoni Heda ps. „Szary”, legendarny dowódca kieleckiej partyzantki. Po zakończeniu kampanii wrześniowej, przedzierając się przez „zieloną granicę” trafia w ręce NKWD i zostaje uwięziony w Twierdzy Brzeskiej, po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej osadzony w obozie dla jeńców rosyjskich, skąd udaje mu się zbiec, wraca w Góry Świętokrzyskie, gdzie kieruje ruchem partyzanckim. Rozbija m.in. areszty Gestapo w Starachowicach i Końskich. Po wkroczeniu armii sowieckiej do polski w 1945r. pozostaje w podziemnych organizacjach „Nie” oraz „WIN”. Poszukiwany na terenie całego kraju przez UB przeprowadza wiele brawurowych akcji, rozbija więzienie w Kielcach, z którego uwalnia z rąk ubeckich oprawców ok. 700 osób. W 1948 r., zostaje schwytany i skazany na karę śmierci. Z więzienia wychodzi w 1956 r. Heda zawsze uważany był, a szczególnie niebezpiecznego wroga systemu komunistycznego. W czasie stanu wojennego w 1981 r. został internowany w Białołęce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję