Reklama

„Z Szarych Szeregów szarym bohaterom”

Doroczna uroczystość w rocznicę śmierci Wojtka Szczepaniaka - tym razem 60. - była w tym roku wyjątkowo wzruszająca, zabrakło bowiem brata zamordowanego harcerza, ks. Zygmunta Szczepaniaka, który tego dnia już nie doczekał.

Mszę św. w kościele Chrystusa Króla poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu stracenia harcerza, w lesie na Stadionie, na jego grobie na cmentarzu partyzanckim oraz na grobie ks. Zygmunta Szczepaniaka na cmentarzu nowym.
Koncelebrowanej Mszy św. w asyście harcerskiego pocztu sztandarowego przewodniczył ks. kan. Józef Zbroszczyk, homilię wygłosił ks. Jerzy Marcinkowski. Przypomniał w niej krótką, obfitującą w dramatyczne wydarzenia historię życia młodego harcerza, ale nie tylko jego. Wiele jest bowiem miejsc między Baranówkiem, Posłowicami, Słowikiem a Dyminami, kryjących bezimienne mogiły. Wielu było ministrantów i zarazem harcerzy - m.in. dh Zygmunt Kwas, którzy służąc Bogu, chętnie podjęli ryzyko ofiary za Ojczyznę. „Przez ich przykład uczymy się miłosierdzia dla drugiego człowieka” - powiedział ks. dr J. Marcinkowski.
W środowisku Szarych Szeregów zrodziła się myśl, aby tablicą pamiątkową utrwalić pamięć o tych młodych bohaterach, bowiem niestety w wypadku nas, ludzi, pamięć bywa zawodna. Być może tablica zostanie wmurowana w kaplicy Matki Bożej w kościele Chrystusa Króla.
W uroczystości uczestniczyły także delegacje młodzieży szkolnej ze Szkół Podstawowych nr 29, 21 i 9 oraz z Gimnazjum nr 26. Młodzież i dorośli - pamiętający ten dzień, recytowali swoje wiersze. Wzruszający program artystyczny przygotował zespół „Polanie”, a zebrani w kościele chętnie włączali się w śpiew pieśni patriotycznych i harcerskich.
19 września w lesie na Stadionie także miała miejsce uroczystość patriotyczna i religijna w intencji pomordowanych i spoczywających tam żołnierzy, harcerzy i ludności cywilnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż to miłość bez granic. Pielgrzymka chorych w Krakowie-Mogile

2021-09-17 17:34

Anna Bandura

Arcybiskup błogosławi wiernych

Arcybiskup błogosławi wiernych

17 września do cysterskiego sanktuarium w Krakowie-Mogile przyjechali uczestnicy Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Krakowie-Mogile we wrześniu tradycyjnie gościło Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję