Reklama

„Nadzieje Kielc” 2004

Niedziela kielecka 41/2004

Od 10 lat na początku roku szkolnego w Kieleckim Centrum Kultury odbywa się uroczystość, podczas której laureatom konkursu „Nadzieje Kielc” wręczane są wyróżnienia. Tak też było i w tym roku. 22 września na scenie KCK mogliśmy poznać dziesięciu wyróżnionych.
Zebranych powitali przewodniczący Rady Miasta Marek Piotrowicz oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski, którzy wyrazili swe zadowolenie z faktu, iż „mamy tak zdolną młodzież”. Prezydent przypomniał, jaki cel ma ten konkurs - wyszukiwanie, oraz nagradzanie zdolnych i pracowitych młodych ludzi, którzy są, jak to zaznaczył, „przyszłością Kielc”, a ich cechą wspólną jest „wysoka średnia ocen, wyróżniają się kulturą osobistą, odpowiedzialnością i koleżeńskością” - podkreślił.
W imieniu nagrodzonych, za wyróżnienie podziękował Paweł Hińcza, który obiecał, że „Nadzieje” nie zawiodą pokładanych w nich nadziei. „Cieszę się, że miasto pamięta o młodych ludziach, takich jak ja. Nie zapomnimy tego wieczoru” - zaznaczył.
Uroczystość uświetniła Justyna Łysak recitalem Moje życie jest moje.
Nagrody „Nadzieje Kielc” przyznawane są młodym, utalentowanym i wyjątkowym kielczanom. Otrzymują ją uczniowie i absolwenci danego roku szkolnego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu, czy też działalności społecznej. Tegoroczni laureaci zostali wybrani po wnikliwej analizie 24 wniosków nadesłanych do Urzędu Miasta przez dyrekcje szkół. Ich oceny dokonała siedmioosobowa Komisja Konkursowa powołana przez Prezydenta Miasta.
Od 1996 r. miasto przyznało już 83 nagrody „Nadzieje Kielc”, trzy osoby w tym gronie otrzymały Nagrody Specjalne. Pierwsi laureaci ukończyli już studia, niejednokrotnie na kilku kierunkach czy zagranicznych stypendiach i rozpoczęli życie zawodowe.
W tym roku najwięcej powodów do dumy miała dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Aż połowa z nagrodzonych to absolwenci tej szkoły, laureaci wielu olimpiad: Kamil Ciosek, Anna Dorabialska, Paweł Hińcza, Tomasz Lenarcik, Aneta Wysocka. Powody do zadowolenia mieli także m.in. dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół: IV LO im. Hanki Sawickiej - absolwent tego liceum Grzegorz Golonka również został wyróżniony. Maciej Guzera - absolwent II LO im. Jana Śniadeckiego oraz jego kolega szkolny Michał Zych, Rafał Januchta - absolwent Liceum Ekonomicznego w ZSE im. Mikołaja Kopernika w Kielcach, Małgorzata Lipecka - absolwentka V LO im. ks. Piotra Ściegiennego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję