Reklama

Rocznica poświęcenia katedry legnickiej

Nowi kanonicy Kapituły Katedralnej

663 lata temu kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy został oddany do użytku wiernych i uroczyście poświęcony. 12 lat temu papież Jan Paweł II ustanawiając nową diecezję legnicką, wybrał tę świątynię na katedrę. 20 września o godz. 18.30 Mszy św. rocznicowej przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Podczas Eucharystii ustanowionych zostało 5 nowych kanoników Kapituły. Natomiast 22 kapłanom został nadany tytuł kanonika honorowego.

Niedziela legnicka 41/2004

Katedra legnicka - „matka kościołów”

Papież Jan Paweł II 25 marca 1992 r. wydał bullę „Totus Tuus Poloniae Populus”, na mocy której powołał do istnienia diecezję legnicką. Dotychczasowy kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła podniósł do godności kościoła katedralnego. Historia katedry legnickiej sięga XII wieku. Po raz pierwszy parafia katedralna była wzmiankowana w dokumencie książęcym pochodzącym z 1208 r. Świątynia ta została wybudowana w latach 1333-1378, konsekrował ją w 1341 r. biskup Nankier. Rocznica poświęcenia katedry legnickiej jest obchodzona co roku 20 września. Zanim powstała diecezja legnicka, trzeba było przygotować podstawowe struktury umożliwiające jej funkcjonowanie, w tym kościół katedralny. Tego dzieła podjął się ks. inf. Władysław Bochnak. On też został pierwszym proboszczem legnickiej katedry. Katedra jest miejscem szczególnym. Jest kościołem biskupa diecezjalnego, nazywana jest często „matką kościołów”. Stanowi bowiem serce diecezji i centralny punkt jej religijnego życia. Jest miejscem sprawowania najważniejszych uroczystości religijnych i patriotycznych. W katedrze udziela się święceń diakonatu, kapłaństwa. W katedrze święcone są oleje w Wielki Czwartek. Kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia, siostry zakonne składają śluby. W kaplicy Najświętszego Sakramentu trwa wieczysta adoracja. Katedra jest także miejscem wielkich wydarzeń o charakterze kulturalnym. To tu odbywają się koncerty muzyki organowej i chóralnej. Nie można też zapomnieć, że w legnickiej katedrze znajdują się relikwie świętych biskupów męczenników Wojciecha i Stanisława - patronów Polski. Niezapomnianym wydarzeniem dla katedry legnickiej, jak i dla całej diecezji była modlitwa w katedrze legnickiej Ojca Jana Pawła II, który podczas swojej wizyty apostolskiej 2 czerwca 1997 r. odwiedził również najważniejszy kościół diecezji.

Legnicka Kapituła katedralna

Reklama

Katedra zajmuje wyjątkowe miejsce wśród wszystkich świątyń diecezji. Przy każdym kościele katedralnym istnieje Kapituła katedralna, czyli kolegium kapłanów wybranych przez biskupa. Jego zadaniem jest reprezentowanie i wspieranie biskupa i jego urzędu, służenie radą i pomocą. Kapituła legnicka została ustanowiona dekretem Stolicy Apostolskiej z dnia 25 marca 1994 r. Zachowuje wszystkie zwyczaje i tradycje Wrocławskiej Kapituły Metropolitalnej. Na jej czele stoi prepozyt ks. inf. Władysław Bochnak, zaś na dziekana wybrano ks. Józefa Lisowskiego. Strojem kanoników jest sutanna z obszywkami i guzikami koloru fioletowego, pas fioletowy, następnie rokieta (rodzaj komży z podbiciem z materiału fioletowego) i mucet (fioletowa pelerynka) lub mantolet (to rodzaj dłuższej pelerynki z wycięciami na ręce), oraz łańcuch z dystynktorium z wizerunkiem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na przestrzeni dziejów Kościoła Kapituła pełniła i nadal pełni rolę nośnika tradycji diecezjalnych i stała na ich straży. Kapituła katedralna jest powołana przede wszystkim do tego, aby się modlić we wspólnocie. To jest jej pierwsza funkcja, sięgająca zresztą czasów Kościoła starożytnego. Księża z danego miasta gromadzili się, aby razem modlić się, chwalić Boga w imieniu całej wspólnoty. Drugie zadanie to sprawowanie lub uczestniczenie w bardziej uroczystych czynnościach liturgicznych w kościele katedralnym. Obok kanoników gremialnych są kanonicy honorowi, którzy nie mają już ścisłego obowiązku bycia w katedrze w uroczystości sprawowane przez biskupa. Są obecni wtedy, gdy czas i obowiązki im na to pozwolą.

Uroczystości rocznicowe

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział kapłani, siostry zakonne, Bractwo św. Józefa oraz wierni z parafii księży mianowanych na kanoników. Obecny był także biskup Stefan Regmunt oraz proboszcz katedry i prepozyt Kapituły - ks. inf. Władysław Bochnak. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W homilii Biskup Tadeusz mówił o tajemnicy Kościoła, zwłaszcza o znaczeniu kościoła katedralnego w życiu diecezji: „Katedra jest sercem każdej diecezji. Ma wyjątkowe znaczenie. Jest kościołem biskupa, w niej skupia się życie religijne, sprawowane są najważniejsze sakramenty. Jest także znakiem jedności całej diecezji”. Przy tej okazji Biskup Rybak podziękował ks. inf. Władysławowi Bochnakowi za jego wielki wkład w przygotowanie kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na katedrę oraz za troskę o „matkę kościołów”. „Z kościołem katedralnym jest mocno związana Kapituła katedralna” - kontynuował Ksiądz Biskup. Przypomniał zgromadzonym historię Kapituł, sięgającą wczesnych wieków chrześcijaństwa, oraz ich rozkwit w czasach średniowiecza. Wskazał też na rolę Kapituły w dzisiejszych czasach. „Włączając kapłanów do grona Kapituły, biskup pragnie ich wyróżnić, okazać im wdzięczność za ich pracę dla Kościoła diecezjalnego. Specjalny strój jest wyrazem tego wyróżnienia, ale jest również wezwaniem, by kapłan był przez cały czas wierny swojemu biskupowi, by się z nim jednoczył w wysiłkach na rzecz diecezji” - powiedział Biskup Legnicki. Podziękował też wszystkim księżom kanonikom za ich dotychczasową służbę. Szczególne słowa wdzięczności skierował do tych kapłanów, którzy w ostatnim czasie przeszli już na emeryturę lub znaleźli się w granicach nowej diecezji świdnickiej. Po homilii dziekan Kapituły kanclerz ks. Józef Lisowski odczytał nazwiska nowo mianowanych kanoników gremialnych i honorowych. Następnie Biskup Rybak poświęcił ich stroje oraz wręczył dystynktoria. Księża kanonicy złożyli hołd Biskupowi Legnickiemu przez ucałowanie pierścienia. Uroczystość zakończyła się wspólną kolacją w gmachu Seminarium Duchownego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

2021-07-26 14:42

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Koncerty organowe odbędą się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Festiwal składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ zaproszeni zostali wyłącznie rodzimi artyści, którzy są najwyższej klasy twórcami. Podczas drugiego koncertu gościnnie wystąpi światowej sławy zespół folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Repertuar koncertu będzie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i będzie prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady. W edycji tegorocznego festiwalu wystąpią: 08 sierpnia 2021 – Daniel Strządała – organy, Krzysztof Karpeta. – wiolonczela, Maria Rozynek- Banaszak – sopran, 22 sierpnia 2021 – Łukasz Romanek – organy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, 05 września 2021 – Jerzy Kukla – organy, Angelika Rzewuska – sopran, 19 września 2021 – Ewa Bąk – organy, Wojciech Musiał – trąbka, Marcin Ciszewski – tenor. Podczas tegorocznej edycji festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Projekt ma na celu aktywowanie lokalnego środowiska artystycznego do wspólnego działania, otwarcie mieszkańców na sztukę współczesną, wzbudzenie procesów twórczych i zachęcenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Dziś w tym samym kościele św. Szczepana miejscowy arcybiskup odprawił Eucharystię. Po liturgii odbyła się też uroczystość republikańska na rzecz pokoju i sprawiedliwości, w której uczestniczył minister spraw wewnętrznych Francji.

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję