Reklama

II Legnicka Paraolimpiada TPD i Pożegnanie Lata 2004

Statuetka „Nade Wszystko Dziecko” dla bp. Stefana Regmunta

Niedziela legnicka 41/2004

Już po raz drugi Oddział Okręgowy i Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy zorganizował Legnicką Paraolimpiadę dla Niepełnosprawnych. Ta idea została zapoczątkowana w ubiegłym roku, który był Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Impreza rekreacyjno-sportowa została zorganizowana na placu sportowym Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Wzięło w niej udział ok. 400 dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i wychowawcami z 9 legnickich placówek oraz z Chojnowa, Lubina i Szklar Górnych. Gośćmi honorowymi byli m.in. bp Stefan Regmunt - krajowy duszpasterz osób niepełnosprawnych, Zygmunt Nowaczyk - członek prezydium Zarządu Głównego TPD, Tadeusz Krzakowski - prezydent Legnicy, Jarosław Humenny - wicestarosta powiatu legnickiego, Andrzej Kłosowski - sekretarz Zarządu Oddziału Dolnośląskiego TPD we Wrocławiu, radni, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta, przedstawiciele duchowieństwa legnickiego, organizacji społecznych, dyrektorzy szkół i placówek oraz rodzice dzieci i młodzieży. Paraolimpiadę rozpoczął barwny przemarsz uczestników przy akompaniamencie kapeli podwórkowej „Felusie”. Rozegrano 11 konkurencji sportowych dostosowanych do wieku i możliwości fizycznych dzieci i młodzieży. Łącznie przyznano ponad 100 medali, oraz wiele nagród i wyróżnień, które sprawiły nieopisaną radość dzieciom i młodzieży, wzbudzając w nich poczucie wartości i wiary we własne siły. Wszystkie placówki otrzymały okolicznościowe plakietki i dyplomy.
Podniosłym momentem tego spotkania był akt wręczenia statuetki „Nade Wszystko Dziecko” bp. Stefanowi Regmuntowi. Jest to honorowe wyróżnienie TPD przyznawane za dobro i serce okazane dzieciom. Z inicjatywą przyznania tego wyróżnienia wystąpiło Prezydium Zarządu Oddziału Miejskiego TPD w Legnicy, a poparło je środowisko rodziców dzieci niepełnosprawnych. W jednym z wniosków czytamy: „Kontakty Biskupa Stefana z niepełnosprawnymi są bardzo ciepłe, wiele osób zna go po imieniu, zawsze serdecznie się z nimi wita i to jest takie budujące dla samych niepełnosprawnych, jak i dla ich najbliższych”.
Uczeń Katolickiego Gimnazjum w Legnicy Łukasz Gawor zadedykował Księdzu Biskupowi melodię Barka graną na flecie. Dziękując za wyróżnienie bp Stefan Regmunt wyraził uznanie dla działań TPD służących dobru dzieci i młodzieży, oraz radość z kontynuacji przedsięwzięć służących niepełnosprawnym.
Paraolimpiadzie towarzyszyły również imprezy związane z „Pożegnaniem Lata 2004”, w których obok niepełnosprawnych brały udział dzieci zdrowe wraz z rodzicami. Były występy dziecięcych zespołów artystycznych, pokazy sprawności strażaków i harcerzy. Policja przeprowadziła konkursy o bezpiecznej drodze do szkoły. Odbywały się prezentacje sprzętu rehabilitacyjnego, loteria fantowa, koło fortuny. Nie mogło zabraknąć wojskowej grochówki. Uczestnicy i goście mogli również obejrzeć przygotowaną wystawę kilkuset zdjęć fotograficznych pt. „Lato spełnionych marzeń”, wykonanych podczas tegorocznych kolonii i imprez TPD. Organizatorzy są wdzięczni licznym sponsorom, bez których zorganizowanie tego spotkania byłoby niemożliwe. Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego dziękujemy za udostępnienienie obiektu sportowego, a prefektowi ks. Markowi Lachowi za jego osobisty wkład w przygotowanie placu rekreacyjnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Kameralne granie. W niedzielę rozpoczyna się festiwal „Sola Musica”

2021-07-28 09:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

muzyka

kultura

festiwal Sola Musica

kościół ewangelicko‑augsburski

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Koncert podczas 6. edycji festiwalu, sierpień 2019

Koncert podczas 6. edycji festiwalu, sierpień 2019

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 wraca Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”.

Z wielką radością na jego 7. edycję zaprasza ks. Adam Glajcar, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie. – Program jest bogaty i ekstraciekawy. Zapraszamy i cieszymy się z perspektywy wspólnego spotkania – przyznaje duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję