Reklama

100-lecie kościoła św. Jakuba w Ścinawce Dolnej

Pieśnią „Bądź pozdrowiony gościu nasz” licznie zgromadzeni w kościele w Ścinawce Dolnej parafianie witali przybyłego na jubileuszowe uroczystości bp. Ignacego Deca. W imieniu Rady parafialnej, władz samorządowych i całej wspólnoty św. Jakuba słowa powitania i gratulacje z wyniesienia do godności biskupiej skierował do bp. Ignacego Deca Krzysztof Hyla. Księdza Biskupa powitali również rodzice i młodzież, prosząc dostojnego Gościa o udzielenie sakramentu bierzmowania.
Ksiądz Proboszcz przedstawił historię kościoła od położenia kamienia węgielnego pod budowę do zbudowania, wyposażenia i konsekracji świątyni. Wymienił ks. Franciszka Ulbricha, który jako proboszcz kierował pracami przy budowie kościoła. Znaczną hojnością odznaczały się wówczas hrabiowskie rody Antoniego, Anny i Zofii von Magnis. Dzięki ofiarności parafian w ciągu 4 lat zbudowano i wyposażono wielką i piękną świątynię.
Dzięki rodom von Magnis zbudowano także sierociniec i szpital pw. św. Józefa. Dziś są to Domy Pomocy Społecznej. W pierwszym Domu około 60 chłopców niepełnosprawnych uczy się i ma zapewnioną całkowitą opiekę. Dom ten prowadzą Siostry Terezjanki (św. Teresy od Dzieciątka Jezus), które też służą w zakrystii kościoła i troszczą się o piękno i jego wystrój. W drugim Domu ok. 100 mężczyzn ma opiekę i schronienie. Do 1982 r. Dom ten prowadziły Siostry Franciszkanki Szpitalne.
W jubileuszowej świątyni prezbiterium z tabernakulum, stacje drogi krzyżowej, witraże, organy, balustrady, ławki i ambona wykonane zostały przez ówczesnych znakomitych rzeźbiarzy, mistrzów i artystów.
Konsekracja kościoła odbyła się 1 października 1904 r. Poświęcenia dokonał kard. Leon Skrebenski z Pragi. Pamiątkowa tablica upamiętniająca to wydarzenie znajduje się w prezbiterium.
Pierwszym proboszczem po II wojnie światowej był ks. Stefan Grabek, jezuita. Po nim kolejno zarządzali parafią: ks. Franciszek Sąsiadek - również jezuita, ks. Jan Lach, ks. Wiktor Płonczyński, ks. Stanisław Kamiński, ks. Stanisław Draguła, ks. Antoni Misiukiewicz, a od czerwca 2002 r. ks. Władysław Wichrowicz.
Po Ewangelii Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży klas gimnazjalnych, do której skierował też słowa pełne biskupiej troski: „Wasz biskup patrzy na Was z miłością i wielką nadzieją, bo to wy będziecie już w niedługim czasie przejmować odpowiedzialność za losy Kościoła i naszej ojczyzny”. Ksiądz Biskup w oparciu o czytania Pisma Świętego wygłosił do wszystkich piękną homilię, w której przypomniał: „Jesteście Bożą budowlą. Fundamentem jest Jezus Chrystus. Jesteście świątynią Bożą” (1 Kor 3, 96-11, 16-17).
Po Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił pamiątkowe krzyżyki, mające być dla bierzmowanych drogowskazem na dalsze życie. Trzeba podkreślić, że młodzież pięknie przygotowała czytania mszalne, modlitwę wiernych i procesję z darami.
Uroczystości w kościele zakończyły się pieśnią w intencji Ojczyzny Boże coś Polskę.
Ksiądz Biskup złożył też wizytę Siostrom Terezjankom w prowadzonym przez nie Domu dla niepełnosprawnych chłopców. Po powitaniu, wspólnym zdjęciu, modlitwie w kaplicy, Siostry ugościły Księdza Biskupa i przybyłych gości kolacją.
Z racji obchodzonych uroczystości został wydany, bogaty w zdjęcia i opisy folder o jubileuszowym kościele w Ścinawce Dolnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję