Reklama

100-lecie kościoła św. Jakuba w Ścinawce Dolnej

Pieśnią „Bądź pozdrowiony gościu nasz” licznie zgromadzeni w kościele w Ścinawce Dolnej parafianie witali przybyłego na jubileuszowe uroczystości bp. Ignacego Deca. W imieniu Rady parafialnej, władz samorządowych i całej wspólnoty św. Jakuba słowa powitania i gratulacje z wyniesienia do godności biskupiej skierował do bp. Ignacego Deca Krzysztof Hyla. Księdza Biskupa powitali również rodzice i młodzież, prosząc dostojnego Gościa o udzielenie sakramentu bierzmowania.
Ksiądz Proboszcz przedstawił historię kościoła od położenia kamienia węgielnego pod budowę do zbudowania, wyposażenia i konsekracji świątyni. Wymienił ks. Franciszka Ulbricha, który jako proboszcz kierował pracami przy budowie kościoła. Znaczną hojnością odznaczały się wówczas hrabiowskie rody Antoniego, Anny i Zofii von Magnis. Dzięki ofiarności parafian w ciągu 4 lat zbudowano i wyposażono wielką i piękną świątynię.
Dzięki rodom von Magnis zbudowano także sierociniec i szpital pw. św. Józefa. Dziś są to Domy Pomocy Społecznej. W pierwszym Domu około 60 chłopców niepełnosprawnych uczy się i ma zapewnioną całkowitą opiekę. Dom ten prowadzą Siostry Terezjanki (św. Teresy od Dzieciątka Jezus), które też służą w zakrystii kościoła i troszczą się o piękno i jego wystrój. W drugim Domu ok. 100 mężczyzn ma opiekę i schronienie. Do 1982 r. Dom ten prowadziły Siostry Franciszkanki Szpitalne.
W jubileuszowej świątyni prezbiterium z tabernakulum, stacje drogi krzyżowej, witraże, organy, balustrady, ławki i ambona wykonane zostały przez ówczesnych znakomitych rzeźbiarzy, mistrzów i artystów.
Konsekracja kościoła odbyła się 1 października 1904 r. Poświęcenia dokonał kard. Leon Skrebenski z Pragi. Pamiątkowa tablica upamiętniająca to wydarzenie znajduje się w prezbiterium.
Pierwszym proboszczem po II wojnie światowej był ks. Stefan Grabek, jezuita. Po nim kolejno zarządzali parafią: ks. Franciszek Sąsiadek - również jezuita, ks. Jan Lach, ks. Wiktor Płonczyński, ks. Stanisław Kamiński, ks. Stanisław Draguła, ks. Antoni Misiukiewicz, a od czerwca 2002 r. ks. Władysław Wichrowicz.
Po Ewangelii Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży klas gimnazjalnych, do której skierował też słowa pełne biskupiej troski: „Wasz biskup patrzy na Was z miłością i wielką nadzieją, bo to wy będziecie już w niedługim czasie przejmować odpowiedzialność za losy Kościoła i naszej ojczyzny”. Ksiądz Biskup w oparciu o czytania Pisma Świętego wygłosił do wszystkich piękną homilię, w której przypomniał: „Jesteście Bożą budowlą. Fundamentem jest Jezus Chrystus. Jesteście świątynią Bożą” (1 Kor 3, 96-11, 16-17).
Po Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił pamiątkowe krzyżyki, mające być dla bierzmowanych drogowskazem na dalsze życie. Trzeba podkreślić, że młodzież pięknie przygotowała czytania mszalne, modlitwę wiernych i procesję z darami.
Uroczystości w kościele zakończyły się pieśnią w intencji Ojczyzny Boże coś Polskę.
Ksiądz Biskup złożył też wizytę Siostrom Terezjankom w prowadzonym przez nie Domu dla niepełnosprawnych chłopców. Po powitaniu, wspólnym zdjęciu, modlitwie w kaplicy, Siostry ugościły Księdza Biskupa i przybyłych gości kolacją.
Z racji obchodzonych uroczystości został wydany, bogaty w zdjęcia i opisy folder o jubileuszowym kościele w Ścinawce Dolnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

"Tak mi dopomóż Bóg"

2021-07-28 11:40

Marek Perzyński

Andrzej Niemiec, nowy wójt Malczyc

Andrzej Niemiec, nowy wójt Malczyc

Malczyce mają od połowy roku nowego wójta. W wyniku przedterminowych wyborów został nim Andrzej Niemiec. Rotę przysięgi zakończył wezwaniem „Tak mi dopomóż Bóg”.

Marek Perzyński: Czym się pan kierował składając publicznie tę religijną deklarację? - pytamy nowo wybranego wójta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję