Reklama

Św. Jadwiga patronką wyboru Papieża-Polaka. Jak to się stało?

Opatrznościowa Trzebnica

16 października 1978 r., gdy przy grobie św. Jadwigi w Trzebnicy trwały uroczystości ku jej czci i modlono się o mądry wybór papieża, na następcę św. Piotra wybrano ku zaskoczeniu świata i zgryzocie rządzących Polską komunistów - krakowskiego metropolitę, kard. Karola Wojtyłę. - Nie było w tym przypadku - uważa on sam.

Tak Jan Paweł II mówił 5 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze do pielgrzymów z metropolii wrocławskiej, podczas swej pierwszej wizyty do Ojczyzny: „A teraz pozwólcie, że z Jasnej Góry przekażę szczególne wotum do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy koło Wrocławia. Tym wotum jest świeca paschalna, którą przywiozłem z Rzymu, i kielich dla sanktuarium trzebnickiego. Mam, jak wiecie dobrze, szczególne powody do przekazania tego wotum. Opatrzność Boża w swoich niewypowiedzianych zrządzeniach wybrała 16 października 1978 r. jako dzień przełomowy w moim życiu. W dniu 16 października Kościół w Polsce czci św. Jadwigę Śląską. I dlatego też poczytuję za swój szczególny obowiązek złożyć dzisiaj na ręce Kościoła w Polsce, na ręce metropolity wrocławskiego, to wotum dla tej Świętej, która jest patronką sąsiadujących narodów, jest również patronką dnia wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową. Proszę, abyście po powrocie do Waszych stron zanieśli to papieskie wotum do sanktuarium w Trzebnicy, miejsca, które stało się nową Ojczyzną z wyboru św. Jadwigi, tak jak moją nową Ojczyzną z wyboru stał się Rzym. Niech też to moje wotum dopełni tej długiej historii ludzkich wydarzeń, nieraz bardzo trudnych, a zarazem dzieł Opatrzności Bożej, jakie wiążą się z tym miejscem, z tym sanktuarium w Trzebnicy - i z całą Waszą ziemią”.
Jeszcze mocniej związek obu dat Papież zaakcentował w pierwszą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową w liście, który 16 października 1979 r. skierował do Metropolity Wrocławskiego: „A wydarzyło się to - powiem otwarcie, co czuję - nie przez jakiś ślepy traf właśnie w tym dniu, w którym Umiłowani Rodacy moi, zwłaszcza ci z Dolnego Śląska i z Opolszczyzny oraz inni przebywający w Trzebnicy na uroczystościach ku czci św. Jadwigi, modlili się o szczęśliwy wybór Papieża. Co więcej, jestem głęboko przekonany, że w tamtym pamiętnym dniu św. Jadwiga stała się również patronką wyboru pierwszego w dziejach Polaka na stolicę św. Piotra”.
Od tej pory grób św. Jadwigi to miejsce, gdzie zanoszone są modły w intencji Papieża-Polaka, a październikowe uroczystości przesiąknięte są pierwiastkami papieskimi. W pobliżu bazyliki trzebnickiej stanął pomnik Jana Pawła II, a w samej bazylice zawisła tablica pamiątkowa upamiętniająca fakt wyboru Polaka na Stolicę Piotrową w dniu patronalnym św. Jadwigi.
Karol Wojtyła jako papież nigdy wprawdzie do Trzebnicy nie przybył, ale bywał w niej wcześniej wielokrotnie - najpierw jako biskup, potem arcybiskup i w końcu - jako kardynał. Przy okazji pobytów we Wrocławiu, gdzie był prelegentem, wykładowcą i chętnie słuchanym kaznodzieją. Trzeba dodać, że był jednym z hierarchów Episkopatu Polski, który przyczynił się do pełnej normalizacji organizacji kościelnej na tzw. ziemiach odzyskanych.
Po raz pierwszy odnotowano wizytę abp. Karola Wojtyły w Trzebnicy w dniach 29-31 sierpnia 1965 r., podczas obrad Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski. Obrady były uroczyste, z okazji 20-lecia polskiej organizacji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych, a odbywały się w klasztorze boromeuszek. Mszy św. pierwszego dnia obrad w bazylice trzebnickiej przewodniczył arcybiskup Wojtyła.
16 października 1966 r., z okazji uroczystości milenijnych w archidiecezji wrocławskiej, Metropolita Krakowski wygłosił przemówienie o dwóch Jadwigach, które wpisały się w historię Polski: o świętej Jadwidze Śląskiej i o Jadwidze Królowej Polski, obecnie również świętej. Mówił ponadto o związkach Śląska z Małopolską.
Rok później Metropolita Krakowski, będąc już kardynałem, stał na czele Episkopatu Polski przy grobie św. Jadwigi z okazji 700. rocznicy jej kanonizacji. W mowie, którą wygłosił na końcu uroczystości, powiedział, że życie św. Jadwigi, przepełnione miłością do drugiego człowieka, jest przykładem dla każdego z nas.
W 1974 r., z okazji 800-lecia urodzin św. Jadwigi i 600. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, kard. Wojtyła za pośrednictwem Radia Watykańskiego wygłosił przemówienie do rodaków, w którym powiedział m. in., że „Tak się opatrznościowo składa, że w tym roku Wrocław obchodzi 800. rocznicę urodzin św. Jadwigi, księżnej śląskiej, której grób znajduje się w Trzebnicy. Ona to była matką Henryka Pobożnego, którego umocniła do walki z Tatarami. W tej walce Henryk poległ pod Legnicą, ale zagony tatarskie cofnęły się na wschód, i Polska oraz Europa zostały ocalone. Może w tym imieniu było już w jakiś sposób wypisane Jej powołanie, Jej posłannictwo. W każdym razie faktem znamiennym jest, że na dzień swojej koronacji wybrała Jadwiga 16 października 1384 r.”.
Kard. Henryk Gulbinowicz, pisząc do wiernych w jednym z listów pasterskich, stwierdził kiedyś, że archidiecezja wrocławska ma szczególny powód do radości, bo Ojciec Święty Jan Paweł II jako metropolita krakowski był szczególnie związany z Wrocławiem. „Łączyła Go z nami serdeczna więź. Był stałym gościem Wrocławskich Dni Duszpasterskich, spotykał się z kapłanami i wiernymi w czasie wielu uroczystości seminaryjnych, kościelnych, diecezjalnych” - przypomniał.
Na szczęście z wielu tamtych wydarzeń zachowały się materiały filmowe, które są dostępne w ośrodku audiowizualnym wrocławskiej Kurii Arcybiskupiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję