Reklama

„Niedzielne” spotkanie

11 września br. w gościnnym Domu Spotkania Caritas w podlubelskiej Dąbrowicy odbyło się spotkanie redaktorów i współpracowników „Niedzieli Lubelskiej”. W jesiennym spotkaniu uczestniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz goście z Częstochowy: ks. Jacek Kowalik, red. Katarzyna Woynarowska, dyr. Mariusz Książek oraz red. Piotr Kublicki. W gronie ok. 60 osób znaleźli się redaktorzy „Niedzieli Lubelskiej”, księża, siostry zakonne oraz świeccy współpracownicy edycji, w tym tegoroczni laureaci medalu „Mater Verbi”.

Niedziela lubelska 41/2004

Na program całodziennego spotkania złożyły się konferencje, wygłoszone przez ks. inf. Ireneusza Skubisia oraz ks. dr. Antoniego Nadbrzeżnego, warsztaty dziennikarskie prowadzone przed redaktorów Niedzieli oraz uroczysta Msza św. Dzięki słonecznej pogodzie, jaka towarzyszyła „niedzielnym” obradom, spotkanie zakończyło się biesiadowaniem przy ognisku. W pierwszej konferencji, wygłoszonej przez Księdza Infułata, uczestnicy usłyszeli o charakterze pracy Tygodnika Katolickiego Niedziela, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom czytelników, poruszając najistotniejsze problemy i docierając do coraz szerszego grona odbiorców. Jako tygodnik katolicki oprócz wersji ogólnopolskiej posiada 24 edycje diecezjalne, studio radiowe i telewizyjne, wydawnictwo oraz bogaty serwis internetowy w trzech językach: polskim, rosyjskim i angielskim. Ksiądz Infułat poruszył także problem spadku czytelnictwa, który - jego zdaniem - wiąże się z dominacją kultury obrazkowej oraz zubożeniem społeczeństwa. Konferencję o charakterze teologicznym wygłosił ks. dr Nadbrzeżny, który - nawiązując do peregrynacji kopii Ikony Jasnogórskiej po archidiecezji lubelskiej - przybliżył słuchaczom formy kultu maryjnego.
W drugiej części spotkania uczestnicy zgromadzili się w kaplicy na uroczystej Mszy św., której przewodniczył Ksiądz Infułat. Liturgia miała wyjątkowy charakter, ponieważ osoby najbardziej zaangażowane w tworzenie Niedzieli Lubelskiej poprzez nadsyłanie tekstów, zdjęć i kolportaż Tygodnika zostały odznaczone przez Redaktora Naczelnego medalem „Mater Verbi”. W dowód wdzięczności i uznania za szeroko pojętą współpracę z Tygodnikiem medale oraz dyplomy otrzymali: Ewa i Tomasz Kamińscy (parafia św. Antoniego w Lublinie), Katarzyna Artymiak (parafia Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie), Piotr Klejny (parafia Świętego Krzyża w Lublinie), Krzysztof Sobot (parafia Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie) oraz Zbigniew Winiarczyk (parafia św. Andrzeja Boboli w Lublinie). Msza św. była także okazją do podziękowania za czteroletnią pracę w redakcji ks. Andrzejowi Bubiczowi, który od lipca br. jest proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Świdniku Dużym oraz powitania nowego redaktora, ks. dr. Antoniego Nadbrzeżnego.
Trzecią część spotkania stanowiły warsztaty dziennikarskie, poprzedzone krótkim wystąpieniem ks. Jacka Kowalika, który podzielił się z uczestnikami wspomnieniami związanymi ze swoją pracą duszpasterską w Stanach Zjednoczonych. W najbardziej oczekiwanym przez współpracowników Niedzieli Lubelskiej wykładzie nt. gatunków dziennikarskich red. Katarzyna Woynarowska w prosty sposób opowiedziała o zasadach kompozycji tekstu. Wypowiedź uzupełnił red. Piotr Kublicki, odpowiedzialny za strony lubelskie w redakcji częstochowskiej. Dużą porcję wiedzy z zakresu zasad pisowni i ortografii, ale także i radości, dostarczyło dyktando, przygotowane przez red. Agnieszkę Strzępkę. Ostatnim punktem warsztatów było szczegółowe przedstawienie warunków współpracy z Niedzielą Lubelską, a całodzienne spotkanie zakończyło się biesiadowaniem przy ognisku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję