Reklama

„Niedzielne” spotkanie

11 września br. w gościnnym Domu Spotkania Caritas w podlubelskiej Dąbrowicy odbyło się spotkanie redaktorów i współpracowników „Niedzieli Lubelskiej”. W jesiennym spotkaniu uczestniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz goście z Częstochowy: ks. Jacek Kowalik, red. Katarzyna Woynarowska, dyr. Mariusz Książek oraz red. Piotr Kublicki. W gronie ok. 60 osób znaleźli się redaktorzy „Niedzieli Lubelskiej”, księża, siostry zakonne oraz świeccy współpracownicy edycji, w tym tegoroczni laureaci medalu „Mater Verbi”.

Niedziela lubelska 41/2004

Na program całodziennego spotkania złożyły się konferencje, wygłoszone przez ks. inf. Ireneusza Skubisia oraz ks. dr. Antoniego Nadbrzeżnego, warsztaty dziennikarskie prowadzone przed redaktorów Niedzieli oraz uroczysta Msza św. Dzięki słonecznej pogodzie, jaka towarzyszyła „niedzielnym” obradom, spotkanie zakończyło się biesiadowaniem przy ognisku. W pierwszej konferencji, wygłoszonej przez Księdza Infułata, uczestnicy usłyszeli o charakterze pracy Tygodnika Katolickiego Niedziela, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom czytelników, poruszając najistotniejsze problemy i docierając do coraz szerszego grona odbiorców. Jako tygodnik katolicki oprócz wersji ogólnopolskiej posiada 24 edycje diecezjalne, studio radiowe i telewizyjne, wydawnictwo oraz bogaty serwis internetowy w trzech językach: polskim, rosyjskim i angielskim. Ksiądz Infułat poruszył także problem spadku czytelnictwa, który - jego zdaniem - wiąże się z dominacją kultury obrazkowej oraz zubożeniem społeczeństwa. Konferencję o charakterze teologicznym wygłosił ks. dr Nadbrzeżny, który - nawiązując do peregrynacji kopii Ikony Jasnogórskiej po archidiecezji lubelskiej - przybliżył słuchaczom formy kultu maryjnego.
W drugiej części spotkania uczestnicy zgromadzili się w kaplicy na uroczystej Mszy św., której przewodniczył Ksiądz Infułat. Liturgia miała wyjątkowy charakter, ponieważ osoby najbardziej zaangażowane w tworzenie Niedzieli Lubelskiej poprzez nadsyłanie tekstów, zdjęć i kolportaż Tygodnika zostały odznaczone przez Redaktora Naczelnego medalem „Mater Verbi”. W dowód wdzięczności i uznania za szeroko pojętą współpracę z Tygodnikiem medale oraz dyplomy otrzymali: Ewa i Tomasz Kamińscy (parafia św. Antoniego w Lublinie), Katarzyna Artymiak (parafia Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie), Piotr Klejny (parafia Świętego Krzyża w Lublinie), Krzysztof Sobot (parafia Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie) oraz Zbigniew Winiarczyk (parafia św. Andrzeja Boboli w Lublinie). Msza św. była także okazją do podziękowania za czteroletnią pracę w redakcji ks. Andrzejowi Bubiczowi, który od lipca br. jest proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Świdniku Dużym oraz powitania nowego redaktora, ks. dr. Antoniego Nadbrzeżnego.
Trzecią część spotkania stanowiły warsztaty dziennikarskie, poprzedzone krótkim wystąpieniem ks. Jacka Kowalika, który podzielił się z uczestnikami wspomnieniami związanymi ze swoją pracą duszpasterską w Stanach Zjednoczonych. W najbardziej oczekiwanym przez współpracowników Niedzieli Lubelskiej wykładzie nt. gatunków dziennikarskich red. Katarzyna Woynarowska w prosty sposób opowiedziała o zasadach kompozycji tekstu. Wypowiedź uzupełnił red. Piotr Kublicki, odpowiedzialny za strony lubelskie w redakcji częstochowskiej. Dużą porcję wiedzy z zakresu zasad pisowni i ortografii, ale także i radości, dostarczyło dyktando, przygotowane przez red. Agnieszkę Strzępkę. Ostatnim punktem warsztatów było szczegółowe przedstawienie warunków współpracy z Niedzielą Lubelską, a całodzienne spotkanie zakończyło się biesiadowaniem przy ognisku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Polska misjonarka z Ułan Ude s. Bernadetta: cała Buriacja to nasza parafia

2021-08-04 07:21

[ TEMATY ]

misje

Dominikanki.pl

S. Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

S.  Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

"Cała republika Buriacja to nasza parafia" - mówi siostra Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude, stolicy Buriacji, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Obszar tej parafii jest większy od terytorium Polski, a jej początki sięgają zesłań Polaków na Syberię.

Buriacja, do której należy 70 proc. wybrzeża Bajkału, leży w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i graniczy z Mongolią. Najbliższy kościół katolicki poza Ułan Ude jest w leżącym 450 kilometrów na zachód Irkucku albo w Czycie - 750 kilometrów na wschód.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję