Reklama

Dni Majdanka

Świadectwo prawdy i pamięci

„Pamięć historii, idąca w parze z modlitwą, przyczynia się do pojednania” - powiedział abp Józef Życiński podczas Mszy św. odprawionej przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa w dniu 19 września br. w ramach Dni Majdanka. W uroczystościach uczestniczyli kapłani, byli więźniowie obozu, członkowie i przyjaciele Towarzystwa Opieki nad Majdankiem, kombatanci, przedstawiciele Rady Miasta Lublina i lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, harcerze, uczniowie i nauczyciele z lubelskich szkół oraz pracownicy Muzeum na Majdanku - łącznie kilkaset osób.

Spotkanie rozpoczęto pielgrzymką w stronę obozu spod kościoła św. Maksymiliana. Rozważania do modlitwy różańcowej przygotowały katechetki ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Pamięci Majdanka w Lublinie. Ks. kan. Władysław Kowalik, były więzień obozu i kapelan Towarzystwa Opieki nad Majdankiem, na rozpoczęcie Mszy św. przywołał tych, w których intencji się modlono: pomordowanych na Majdanku i w innych miejscach kaźni oraz nieżyjących już ludzi, którzy udzielali więźniom pomocy często z narażeniem swojego życia. „My, którzy przeżyliśmy, modlitwą dajemy potrzebne do dialogu, przebaczenia i miłości świadectwo prawdy i pamięci” - mówił ks. Kowalik. Na Majdanku w latach 1941-1944 zginęło ok. 235 tys. ludzi 52 narodowości.
Abp J. Życiński w homilii tłumaczył, że wierna pamięć jest wyrazem chrześcijańskiej postawy pielęgnowania historii, z której wyrastamy. Bez pamięci nie da się budować opartej na przebaczeniu i pojednaniu przyszłości. Pamięć jest zobowiązaniem, abyśmy nie powtarzali błędów przeszłości. Postawa autentycznych świadków tragicznych wydarzeń na Majdanku nigdy nie przestaje być aktualna. Potrzeba ich mądrości wobec wysuwanych przez niemieckich przesiedleńców nieuczciwych i nielogicznych roszczeń o odszkodowania za utracone mienie oraz wobec coraz bardziej wyraźnych i realnych współczesnych zagrożeń wobec godności i świętości ludzkiego życia.
Podczas uroczystości nawiązano także do peregrynacji Jasnogórskiej Ikony w naszej archidiecezji: od Maryi uczymy się trwania pod krzyżem, cierpienia i przebaczania. Jej przebite mieczem boleści serce solidarne jest z cierpieniami tych, którzy na dramat łamania ludzkiego życia odpowiadają spojrzeniem wiary. W okolicznościowym przemówieniu dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, Edward Balawajder podziękował wszystkim zgromadzonym za wypełnianie testamentu byłych więźniów obozu, zbudowanego wokół trzech pojęć: prawdy, pamięci i pojednania.
21 września uczestnicy spotkania zgromadzili się przed kamienicą przy ul. Lubartowskiej 6 z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej lubelskich działaczy Rady Głównej Opiekuńczej i Polskiego Czerwonego Krzyża. W latach 1940-1944 pomagali oni ofiarom wojny i okupacji: ludziom potrzebującym, wypędzonym, prześladowanym, umęczonym fizycznie i psychicznie oraz więźniom Majdanka i Zamku Lubelskiego. W tej kamienicy w czasie wojny mieścił się oddział RGO.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję