Reklama

Archikatedra

Maryja z Jasnej Góry przychodzi do nas

Niedziela lubelska 41/2004

Z dziekanem, ks. Adamem Lewandowskim, proboszczem parafii archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, rozmawia ks. Antoni Nadbrzeżny.

Ks. Antoni Nadbrzeżny: - Archikatedra lubelska to pierwsza świątynia na szlaku peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji. W jaki sposób wierni przywitali Obraz?

Ks. Adam Lewandowski: - W sobotę, 18 września br. wieczorem po uroczystej Eucharystii na Palcu Zamkowym wizerunek Jasnogórskiej Pani został przeniesiony w procesji do archikatedry. Po ustawieniu obrazu na honorowym miejscu umilkły wspólne śpiewy i zapadła cisza, w której wierni i duszpasterze trwali na modlitwie, kontemplując wraz z Maryją oblicze Chrystusa. Był to czas osobistego powitania Matki Bożej, przychodzącej w znaku Ikony oraz wyrażenia Bogu wdzięczności za wszystkie dary Jego miłości.

Reklama

- Jak przebiegał wieczorny program modlitewnego czuwania?

- O godz. 21.00 licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, podczas którego bp Ryszard Karpiński nawiązał do historii nawiedzeń kopii Obrazu w naszej diecezji, a paulin, o. Hieronim przedstawił relację o cudach, dokonujących się na Jasnej Górze i podczas peregrynacji. Po modlitwie różańcowej czuwanie rozpoczęła młodzież. Dokładnie o północy 23 księży, pochodzących lub pracujących w minionych latach w parafii archikatedralnej, koncelebrowało Eucharystię pod przewodnictwem bp. Karpińskiego.

- Które wydarzenia szczególnie utkwiły Księdzu Proboszczowi w pamięci?

- Każda Eucharystia i każde spotkanie modlitewne było dla nas wszystkich wielkim przeżyciem. Pragnę jednak wspomnieć choćby o kilku z nich. W niedzielę 19 września na Mszy św. o godz. 10.00 modliliśmy się wraz z rodzicami o Boże błogosławieństwo dla dzieci. W świątyni było bardzo wielu rodziców, którzy odmówili modlitwę i na czołach swoich dzieci kreślili znak krzyża. Rodzice wyrzekli się również wszystkich złych słów, skierowanych kiedykolwiek do dzieci. Kapłani udzielili błogosławieństwa dzieciom, przypominając o macierzyńskiej miłości Maryi wobec wspólnoty Kościoła. Tego samego dnia o godz. 13.00 sprawowaliśmy Eucharystię w intencji osób chorych i starszych. Dla wielu cierpiących udział we Mszy św. oraz spojrzenie na obraz Matki Bożej było wzruszającym i zarazem głębokim przeżyciem duchowym. Niektórzy z obecnych mówili do mnie, że z powodu choroby już nigdy nie będą mogli pojechać na Jasną Górę, ale dziś Maryja Jasnogórska przyszła do nich. Wielu cierpiących przyjęło sakrament namaszczenia chorych. Innym ważnym wydarzeniem było nocne czuwanie parafialnego zespołu Caritas, podczas którego były obecne również osoby korzystające z pomocy. Zrodziła się wspaniała wspólnota modlitwy darczyńców i obdarowanych. W modlitwie nie zapomnieliśmy także o ludziach bezrobotnych.

- Czy - zdaniem Księdza Proboszcza - można już dziś mówić o owocach peregrynacji?

- Bez wątpienia tak. Owocem peregrynacji są ważne zobowiązania, które podejmujemy w naszym programie duszpasterskim. Gorąco zapraszamy wszystkie rodziny do wspólnej modlitwy różańcowej w kościele i w domach. W każdą środę po Mszy św. wieczornej pragniemy zorganizować katechezy dla dorosłych. Chcemy, by świetlica jubileuszowa poszerzyła swoją działalność i była miejscem spotkań formacyjnych dla jak największej liczby osób, które będą zdolne nieść pomoc innym. Cieszy mnie fakt, że 15 dni przed nawiedzeniem Cudownego Obrazu 200 osób z naszej parafii podjęło różnego typu zobowiązania duchowe. Jedni postanowili częściej czytać Pismo Święte, drudzy uczestniczyć w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, a jeszcze inni podjęli drobne zobowiązania, prosząc o błogosławieństwo Boże z racji nawiedzin obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

- Czego życzyłby Ksiądz swoim parafianom z okazji peregrynacji?

- Jako duszpasterz życzę z całego serca, aby peregrynacja przyniosła błogosławione owoce w życiu wszystkich parafian. Niech te dni będą powiewem Bożej mocy, optymizmu Ewangelii i doświadczeniem troskliwej opieki Matki Bożej dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy obecnie przeżywają chwile cierpienia, smutku i samotności. Przygotowując się do nawiedzenia obrazu Jasnogórskiej Pani wraz z księżmi prowadziliśmy rozważania na temat istoty, tajemnicy i misji Kościoła w oparciu o konstytucję duszpasterską O Kościele w świecie współczesnym Soboru Watykańskiego II. Życzę, abyśmy tworzyli żywą wspólnotę Kościoła parafialnego, zespoloną więzami głębokiej wiary w Chrystusa i gotową do świadectwa ewangelicznej miłości. Gorąco pragnę, aby w naszych rodzinach było więcej modlitwy oraz aby ci, którzy roznosili listy do parafian, byli nadal łącznikami między wszystkimi parafianami i duszpasterzami. Życzę, abyśmy umocnieni łaską Bożą w tych wspaniałych dniach modlitewnego czuwania potrafili stworzyć doskonały system współpracy, w którym my - duszpasterze będziemy mogli jeszcze lepiej poznać potrzeby naszych parafian i dotrzeć również do tych, którzy bardzo rzadko przychodzą do świątyni.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi z Irlandii Północnej: brytyjski rząd narzuca nam niesprawiedliwe prawo

2021-07-29 17:10

[ TEMATY ]

rząd

biskupi

Irlandia Północna

Vatican News

Biskupi z Irlandii Północnej wyrazili sprzeciw wobec decyzji brytyjskiego rządu nakazującej liberalizację aborcji w ich kraju. Opublikowali oświadczenie, w którym wzywają wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli do protestów przeciwko dyrektywie władz. Londyn nakazał rządowi w Belfaście wprowadzenie reformy aborcyjnej do 21 marca przyszłego roku.

W oświadczeniu biskupi stwierdzili, że dyrektywa sekretarza stanu ds. Irlandii Północnej Brandona Lewisa to decyzja, która nie tylko narusza prawo do życia, przysługujące każdemu człowiekowi, ale także zagraża kruchej równowadze politycznej zagwarantowanej dzięki porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 r., które zakończyło trzydziestoletnią wojnę domową.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję