Reklama

Nowy Ośrodek Duszpasterski w Bełchatowie

Niedziela łódzka 41/2004

…w tym świętym miejscu sam wznosisz dla siebie świątynię z żywych kamieni, którymi my jesteśmy i sprawiasz, że Kościół rozszerzony po całym świecie rozwija się jako Mistyczne Ciało Chrystusa.
(Z prefacji na poświęcenie kościoła)

Na terenie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie - w jej wschodniej części - względy duszpasterskie podyktowały potrzebę wybudowania kaplicy - ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Olsztyńskim. Taką myśl powziął przed laty nieżyjący dziś ówczesny proboszcz ks. prał. Aleksander Łęgocki. Jego inicjatywa została podjęta przez obecnego proboszcza ks. kan. Janusza Krakowiaka, który swym staraniem doprowadził do rozpoczęcia budowy.
W sobotę 11 września br. podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny bp Ireneusz Pękalski poświęcił kilkumetrowy krzyż oraz kamień z tablicą pamięci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci, wmurował kamień węgielny w fundamenty kaplicy i podpisał akt erekcyjny pod budowę.
„Ostatnie lata pozwoliły na przygotowanie terenu i poważną decyzję o rozpoczęciu budowy. Okolicznością sprzyjającą, a nawet wskazującą stał się obecny rok poświęcony męczennikowi ks. Jerzemu Popiełuszce. W 20. rocznicę śmierci ks. Jerzego, powstaje myśl, by upamiętnić tę postać, by na ziarnie rzuconym w glebę budować nowe treści, nowe wartości, nową wspólnotę zjednoczoną wokół kaplicy” - mówił w słowie powitalnym podczas Mszy św. Ksiądz Proboszcz.
Na zaproszenie komitetu obchodów uroczystości, któremu przewodniczył Prezydent Miasta przybyła delegacja z kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie z pocztem sztandarowym, której przewodniczył ks. Czesław Banaszkiewicz. W słowie Bożym zachęcał wiernych, by jak ks. Jerzy nie lękać się żyć w prawdzie. Obecny był także senior ks. kan. Antoni Sawicki - kapelan AK, który ochrzcił ks. Jerzego w parafii Suchowola, byli także obecni kapłani naszego dekanatu, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i gminnych, Stowarzyszenia Katolickiego Civitas Christiana z Warszawy i Łodzi, prezesi i dyrektorzy zakładów pracy naszego terenu, dyrektorzy, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Związków Zawodowych oraz wierni naszego miasta, szczególnie mieszkańcy Osiedla Olsztyńskiego. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe.
Pod koniec Mszy św. dr Dariusz Rogut z Akademii Świętokrzyskiej wygłosił referat nt.: Ks. Jerzy Popiełuszko - symbol walki o prawdę. Uroczystość uświetnił solista Jacek Szyłkowski z Warszawy, który wykonał pieśni patriotyczno-religijne.
Bp Ireneusz Pękalski powiedział na zakończenie Liturgii: „W tamtych czasach ludzie byli tak blisko ks. Jerzego, a dzisiaj? Chorągiewki. Zmieniły się ich poglądy, zdradzają idee, którym wówczas służyli i występują otwarcie czy w inny sposób przeciw Kościołowi. Ksiądz Jerzy nie był chorągiewką, nie dlatego, że był kapłanem, ale dlatego że swoje człowieczeństwo przez czas młodości budował na skale”. I dalej mówił Ksiądz Biskup: „Jeden z morderców ks. Jerzego to łodzianin, ochrzczony, zawarł sakramentalny związek małżeński, a potem co? Nie wystarczy przyjąć chrzest, inne sakramenty św. ażeby być człowiekiem sumienia. Trzeba czegoś więcej. To dobrze, że w naszej archidiecezji rodzi się miejsce, które będzie upamiętniało to, co cały Kościół zawdzięcza ks. Jerzemu. Drobny, ale jakże ważny przejaw zadośćuczynienia za sprawcę śmierci, skoro on po dziś dzień nie widzi potrzeby uderzenia się w piersi i powiedzenia: zgrzeszyłem, pobłądziłem, szedłem niewłaściwą drogą i przepraszam”. Po błogosławieństwie zostały złożone kwiaty pod tablicą pamięci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję