Reklama

Uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzezinach

Niedziela łódzka 41/2004

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w kościele parafialnym w Brzezinach odbyły się uroczystości odpustowe. Duchowym przygotowaniem było czterdziestogodzinne nabożeństwo prowadzone przez kapłanów parafii. Po Mszy św. w farze, o godz. 12.00 relikwie Krzyża Świętego zostały przewiezione do kościoła św. Anny. Tutaj trwało nabożeństwo do godz. 17.00. O godz. 17.00 z kościoła św. Anny do Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego wyruszyła procesja z relikwiarzem Krzyża Świętego. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Brzezin podczas procesji śpiewali pieśni pasyjne, odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Relikwiarz podczas procesji nieśli przedstawiciele poszczególnych grup: członkowie Komitetu Renowacyjnego kościoła św. Anny w Brzezinach, Anonimowi Alkoholicy, grupy modlitewne, przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, samorządowcy, rodzice, dzieci, młodzież, rolnicy, ministranci, strażacy i kapłani. W procesji szli: abp Władysław Ziółek - metropolita łódzki, kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, licznie przybyli wierni. Procesja miała charakter pokutno-modlitewny. W procesji, jak i w dalszej części uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe. O godz. 18.00 w kościele farnym rozpoczęła się Msza św. w intencji parafii. Wśród celebransów Liturgii, której przewodniczył abp Władysław Ziółek, byli ks. Bogumił Walczak - proboszcz parafii farnej oraz ks. dr Sławomir Sosnowski - rektor Ogniska Miłości w Rogowie. Licznie zgromadzeni wierni w wielkim skupieniu wsłuchiwali się w słowa kazania Księdza Arcybiskupa, który nawiązał do słów św. Jana Ewangelisty - „Bóg tak nas umiłował, że zesłał nam Swojego Jednorodzonego Syna, abyśmy wierząc w Niego mieli życie wieczne” (por. 1 J 4, 9). Ksiądz Arcybiskup zachęcał: „Abyśmy umocnieni miłością płynącą z wysokości Krzyża stali się nosicielami miłości. Abyśmy chcieli naszą codzienność, nasze wzajemne odniesienia w kręgu rodzinnym, zawodowym, społecznym kształtować wedle Chrystusowego prawa, wedle Chrystusowego przykazania miłości. (...) Niosąc krzyż razem z Chrystusem będziemy mogli odnieść zwycięstwo nad grzechem, nad wszelką słabością, wchodząc razem z Nim do Domu Ojca”. Abp Władysław Ziółek wyraził radość, że Brzeziny, co roku w tę uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego przechodzą procesyjnie przez centrum swojego miasta, postępując za wielką, świętą pamiątką, jaką są relikwie Krzyża Świętego. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach.
Po odmówieniu Litanii do Wszystkich Świętych Arcypasterz poświęcił nowy ołtarz ozdobiony dwoma herbami miasta Brzezin i greckim krzyżem równoramiennym. W modlitwie poświęcenia Metropolita Łódzki prosił, aby był on miejscem uwielbienia i dziękczynienia, ołtarzem, przy którym będą spełniane święte obrzędy Ofiary Chrystusa, stołem na którym będzie łamany Chleb Życia. Ksiądz Arcybiskup zanosił błaganie do Boga, byśmy przystępując do Chrystusa, żywego Kamienia wzrastali w Nim jako święty przybytek, a na ołtarzu naszych serc ku Jego chwale składali miłą Bogu ofiarę świętego życia.
Na ołtarzu zapłonęło kadzidło - symbol ofiary złożonej na chwałę Bogu.
W procesji z darami delegacje przyniosły kwiaty, owoce oraz chleb i wino.
W ostatnim czasie w kościele farnym zostały dokonane poważne prace renowacyjne: nowe piękne tabernakulum, złocenie głównego ołtarza, stacji Drogi Krzyżowej i wiele innych prac. Na zakończenie uroczystości abp Władysław Ziółek podziękował serdecznie proboszczowi ks. Bogumiłowi Walczakowi oraz wiernym za ofiarność. Podziękowania Księdza Proboszcza oraz przedstawicieli parafii i kwiaty wręczone Arcypasterzowi były ostatnim akcentem uroczystości. Wśród licznych gości obecni byli przedstawiciele władz miasta i gminy, nauczyciele i młodzież brzezińskich szkół podstawowych i średnich nie zabrakło także rzeszy kapłanów diecezjalnych i zakonnych, obecni byli: ks. kan. Kazimierz Gawroński, proboszcz parafii Rokiciny, ks. kan. Tadeusz Nosal, proboszcz parafii Kurowice, księża dekanatu brzezinskiego: ks. kan. Tadeusz Głąb, proboszcz parafii Jeżów, ks. kan. Jan Kozak, proboszcz parafii Rogów, ks. kan. Czesław Zbiciak, proboszcz i kustosz sanktuarium w Skoszewach, ks. Ryszard Grefkowicz, proboszcz parafii Kołacinek, ks. Paweł Stołowski, proboszcz parafii Kalonka oraz wikariusze: ks. Janusz Kalandyk, ks. Krzysztof Panek, a także zakonnicy: o. gwardian Bogusław Chodkiewicz, o. Wawrzyniec, o. Cezary, o. Bogdan. Jak co roku uroczystości w Brzezinach stały się ważnym wydarzeniem ewangelizacyjnym i publicznym wyznaniem wiary.

Brzeziny to jedno z najstarszych miast archidiecezji łódzkiej. Prawa miejskie otrzymały przed 1327 r. Z Brzezin wywodzili się lub byli z nimi związani wybitni Polacy, jak pisarz i myśliciel Andrzej Frycz Modrzewski; Szymon Szymonowic - wybitny poeta; Maciej Stryjkowski - autor „Kroniki Polskiej, Litewskiej, Żmudzkiej”; Adam Burski - rektor i profesor Akademii Zamoyskiej.
Świadkami dawnych dziejów Brzezin są kościoły. Z obiektów sakralnych znajdują się w Brzezinach: barokowy kościół pw. Świętego Ducha, przy nim znajduje się klasztor Sióstr Franciszkanek-Bernardynek. Z XVIII w. pochodzi drewniany kościół pw. św. Anny; barokowy kościół pw. św. Franciszka z Asyżu wraz z Klasztorem Ojców Reformatów, którzy po raz pierwszy przybyli do Brzezin w 1627 r. Po powstaniu styczniowym w 1864 r. zostali usunięci z miasta. Do Brzezin powrócili w roku 1921. Kościół został spalony przez Niemców w 1945 r., a w latach 1947-52 odrestaurowany przez zakonników i wiernych. Kościołem parafialnym w Brzezinach jest gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (farny), erygowany w 1139 r. przez gnieźnieńskiego abp. Jakuba ze Żnina. Kościół ten był wielokrotnie odnawiany. W 1515 r. dobudowana została do niego kaplica Matki Bożej Różańcowej, która przypomina swoją architekturą wawelską kaplicę Zygmuntowską. W 1619 r. dobudowana została kaplica Świętego Krzyża. Jest to najstarszy kościół w obrębie dekanatu brzezińskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję