Reklama

Po 15 latach

Parafia na łódzkim Olechowie

Niedziela łódzka 41/2004

Przed niespełna 20 laty na łódzkim Olechowie powstało Osiedle „Słowiańskie”. Zasiedliły je w większości młode małżeństwa z dziećmi. Daleko było stąd do kościoła pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, a jeszcze dalej (i bez możliwości dojazdu) do zabytkowej świątyni w Mileszkach. Dlatego mieszkańcy osiedla, zatroskani o życie religijne swoje i dzieci, zwrócili się do ordynariusza bp. Władysława Ziółka z prośbą (podpisaną przez 290 osób) o utworzenie parafii. Wkrótce prośbie stało się zadość, bowiem 1 października 1989 r. Łódzki Ordynariusz erygował parafię pw. św. Jana Ewangelisty, mianując jej proboszczem ks. Grzegorza Michalskiego.
Rozwój duchowy i materialny nowej wspólnoty utrwala dla potomnych parafialna kronika, ale i w pamięci wielu wiernych z pewnością jest ciągle żywe najważniejsze wydarzenia, a więc inauguracyjna Msza św. w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej (15 października 1989 r.) i pierwsza Rezurekcja w Wielkanoc (1990 r.) na terenie boiska pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 141, a także budowa tymczasowej kaplicy.
W 1991 r. architekt Aleksy Dworczak opracował projekt architektoniczny ośrodka duszpasterskiego (przy ul. Kazimierza Odnowiciela 5), a nadzór budowlany objął inż. Janusz Frey.
W latach 1992-97 zbudowano świątynię, której akt erekcyjny: „W imię Trójcy Przenajświętszej. Na chwałę Boga, który jest Miłością” - wmurował 19 czerwca 1994 r., a poświęcił kościół w stanie surowym abp Władysław Ziółek 14 grudnia 1997 r.
W kwietniu 1998 r. rozpoczęto budowę plebanii, natomiast rok później na wieży kościoła zamontowano 4-metrowy metalowy krzyż jako wotum wdzięczności za pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny.
To właśnie ten krzyż góruje nad osiedlem i zielonym terenem, z którym pięknie kontrastuje biel zewnętrznych tynków świątyni i plebanii, ukończonej i poświęconej w 2000 r.
Wnętrze świątyni zaprojektowano tak, że z każdego jej miejsca jest widoczny główny ołtarz na tle ściany ołtarzowej, której centrum wypełnia krzyż, zaś u jego stóp - figury Matki Bożej i św. Jana. Postaci, które spotkały się na Golgocie i tu w kościele, który właśnie 5 września 1995 r. otrzymał drugi tytuł: Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, dlatego - jak napisano w Gazecie Parafialnej - możliwość kontemplacji tego wydarzenia, czyli spotkania pod krzyżem jest wielką łaską.
Autorem całości wystroju wnętrza świątyni jest ks. prał. Tadeusz Furdyna. Na wystrój ten składają się elementy ściany ołtarzowej, freski w górnych częściach ścian nawy głównej, stolarka w prezbiterium i ławki, a także 14 witraży, fundowanych przez indywidualnych darczyńców (7) i przez wspólnotę parafialną. Witraże przedstawiają postacie Świętych, a także Ojca Świętego i sługę Bożego kard. Ste fana Wyszyńskiego. Ks. T. Furdyna zaprojektował także dwa boczne mozaikowe ołtarze. Lewy będzie poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej, która w znaku obrazu od początku towarzyszy umacnianiu się życia parafialnej wspólnoty. W prawym bocznym ołtarzu znajduje się Najświętszy Sakrament w tabernakulum, a wyżej - mozaikowe wyobrażenie Chrystusa Miłosiernego. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę wystroju wnętrza: z bielą ścian kontrastują kolory niebieski i granatowy, co w witrażach - zdaniem ks. Furdyny - jest sprawą najważniejszą.
O zamierzeniach na najbliższą przyszłość Ksiądz Proboszcz mówi z wielką powściągliwością. Najważniejsze zadanie to położenie posadzki (biała „marianna” w prezbiterium i granit w nawach), wykonanie obejścia procesyjnego i położenie trwałego dachu. Wymaga to pokonania trudności finansowych, które przeżywają przede wszystkim parafianie - mieszkańcy osiedla, którzy chociaż borykają się z problemami materialnymi, w miarę możliwości ofiarnie uczestniczą w dziele budowy parafialnego ośrodka duszpasterskiego.
Równocześnie z tą budową wzrasta i umacnia się świątynia duchowa, bo jak powiedział Ojciec św. Jan Paweł II, „Kościół buduje się nie tylko z cegieł, ale także z żywych kamieni”. Sprzyja temu działalność grup parafialnych (ministranci, kółka różańcowe, schola, Oaza Rodzin), uczestnictwo we wspólnej modlitwie i organizowaniu różnych uroczystości, a także przeżycie Misji Świętych i peregrynacji obrazu Matki Bożej Watykańskiej z okazji 75-lecia diecezji łódzkiej (1995 r.). Duże znaczenie dla duchowego rozwoju wspólnoty mają pielgrzymki na Jasną Górę (stałe uczestnictwo w IX grupie), oraz do innych miejsc kultu religijnego, w tym do Rzymu i Ziemi Świętej (1998 r.).
Zauważalne miejsce we wspólnocie mają dzieci i młodzież. Ich przedstawiciele - ministranci i wspomniana schola uczestniczą licznie w nabożeństwach. W salach domu parafialnego spotykają się także harcerze XV drużyny ZHR. Grupa uczniów korzysta z dofinansowania obiadów w szkole.
Trudy pracy duszpasterskiej dzielili z Księdzem Proboszczem księża wikariusze: ks. Bogdan Jeleń (do 1997 r.), któremu wspólnota jest wdzięczna nie tylko za żarliwą posługę kapłańską, ale także za projekt i wykonanie aparatury nagłośniającej w kościele; ks, Kazimierz Bednarek (do 1998 r.) i obecnie ks. Bogdan Żeromiński.
Nad całością życia parafialnego czuwa z zatroskaniem proboszcz ks. kan. Grzegorz Michalski, jednocześnie (od 2000 r.) dziekan Dekanatu Łódź-Olechów.
Mija 15 lat historii parafii. Za wszystkie dzieła duchowe i materialne, jakie w niej się dokonały, wspólnota parafialna będzie dziękować Bogu podczas Mszy św. sprawowanej przez abp. Władysława Ziółka - metropolitę łódzkiego, w niedzielę 17 października o godz. 12.00. Uroczystość jubileuszową zaplanowano wspólnie z nadaniem Szkole Podstawowej nr 205 im. św. Królowej Jadwigi.
Niech Bóg Wszechmogący błogosławi całej wspólnocie parafialnej w dalszej realizacji zamierzeń duszpasterskich i budowlanych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Krzysztof Świertok/BPJG

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję