Reklama

Jubileusz 15-lecia parafii w Rąbieniu

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rąbieniu świętowała w pierwszą niedzielę września jubileusz 15-lecia istnienia.

Niedziela łódzka 41/2004

Uroczystość poprzedziły Misje Święte ewangelizacyjne prowadzone przez Ojców Paulinów: o. Sympilicjusza Berenta - misjonarza z Mariupola ze Wschodniej Ukrainy i o. Kamila Cichockiego z Wieruszowa. Mottem nauk misyjnych były słowa pieśni:

Nie zamykajcie serc
Zbawienia nadszedł czas,
Gdy Chrystus puka w drzwi
Może ostatni raz.

Zakończenie misji nastąpiło 5 września br. - w 15. rocznicę powstania parafii. W tym dniu o godz. 11.00 sprawowana została uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Władysław Ziółek - metropolita łódzki powitany przez dzieci, przedstawicieli Rady Parafialnej oraz proboszcza parafii - ks. kan. Andrzeja Mikołajczyka. Przedstawił on sprawozdanie z działalności parafii, której przewodniczy duchowo od początki jej istnienia.
Ks. kan. Andrzej Mikołajczyk podziękował Księdzu Arcybiskupowi za utworzenie parafii w Rąbieniu, za wsparcie duchowe i materialne, a także zwrócił uwagę na duże zaangażowanie parafian w życie wspólnoty.
Uroczyste nabożeństwo uświetnili swą obecnością księża z sąsiednich parafii: ks. prał. Bartłomiej Rurarz - kapelan Księdza Arcybiskupa, ks. Krzysztof Krzemińsk - wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, ks. prał. Józef Wagner z Łodzi, ks. dyrektor Zbigniew Malinowski z Lutomierska, ks. kan. Henryk Góra ze Zgierza, ks. kan. Józef Caruk z Łodzi, ks. kan. Marek Rzeźnicki z Łodzi, ks. kan. Jerzy Spychała z Konstantynowa, proboszcz ks. Jan Grotek z Konstantynowa Łódzkiego, ks. prał. Narbert Rucki z Aleksnadrowa Łódzkiego, ks. kan. Kazimierz Marczak z Bełdowa, ks. kan. Stanisław Wojtyra z Dalikowa, proboszcz ks. Piotr Bratek z Aleksandrowa Łódzkiego, wikariusz ks. Stanisław Kopeć z Aleksandrowa Łódzkiego oraz członkowie zespołu ludowego „Niesięcin” oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rąbieniu.
Wspólnie z Metropolitą Łódzkim Mszę św. koncelebrowali Ojcowie Misjonarze. Arcybiskup Łódzki zwrócił uwagę, iż człowiek - istota społeczna zakorzeniona zarówno w religijnym, jak i społecznym wymiarze - kształtuje swoją kulturową tożsamość w narodzie i nie może istnieć bez innych ludzi, bez społecznego otoczenia. Niestety, we współczesnym świecie młody człowiek narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Dostrzegając ważną i niezwykle odpowiedzialną rolę rodziny w wychowaniu młodego człowieka powiedział: „To we wspólnocie parafialnej tkwią korzenie człowieczeństwa”.
Arcypasterz zauważył ogromne zaangażowanie ks. kan. Andrzeja Mikołajczyka w wychowanie młodego pokolenia parafian, w ich rozwój duchowy, a także niezwykłą wrażliwość i otwartość na potrzeby innych, szczególnie dzieci.
Wracając do początków istnienia parafii abp Władysław Ziółek podkreślił niezwykłą dojrzałość duchową ks. Mikołajczyka, który objął przewodnictwo parafii jako młody duchowny z pięcioletnim stażem kapłańskim i potrafił poradzić sobie ze wszystkimi problemami oraz stworzyć swoisty klimat we wspólnocie, której przewodniczy.
Po Komunii św. Ksiądz Arcybiskup przyjął podziękowania od dzieci, przedstawicieli zespołu ludowego i rodziców, którzy wyrazili swą wdzięczność za spełnienie ich oczekiwań - przez utworzenie parafii w Rąbieniu. Następnie delegacja dzieci i nauczycieli podziękowała Ojcom Misjonarzom za głoszenie Słowa Bożego.
Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Ks. Stefana kard. Wszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Rąbieniu zwrócili się do proboszcza parafii ze słowami wdzięczności za wszelką pomoc okazywaną szkole, za troskę o los każdego ucznia, za wszystkie nauki, cenne rady i wskazówki, za niezwykłą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Wręczając skromne serce zdobione napisem „Serce za serce” - społeczność szkolna podziękowała Księdzu Proboszczowi za miłość okazywaną wszystkim, szczególnie dzieciom.
Uroczyste błogosławieństwo zakończyło Mszę św., po której zebrani obejrzeli krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów miejskiej szkoły. Dzieci dały świadectwo swej łączności ze wspólnotą parafialną i wyraziły dumę z faktu należenia do niej. Przypominając treść Dekalogu Prymasa Tysiąclecia - uczniowie wyrazili swą łączność duchową z osobą Patrona szkoły. Radosny śpiew piosenek religijnych wykonanych przez najmłodszych uczniów szkoły zamknął występ.
Po uroczystości w kościele wierni udali się na pobliski plac gdzie wzięli udział w rodzinnym festynie zorganizowanym wspólnie przez szkołę i parafię. Atrakcją była loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na potrzeby miejscowej szkoły. Fundatorami fantów były osoby prywatne, jak i firmy. Wśród wielu przyjaciół szkoły w Rąbieniu szczególną wrażliwością na potrzeby najmłodszych odznacza się Firma New Style i jej prezes p. Dariusz Sauer - od lat wspierający dzieci.
Uroczystości rodzinne, konkursy, wycieczki i pielgrzymki organizowane przez społeczność szkolną i parafię stały się już tradycją. Dzięki współpracy tych dwóch instytucji lokalna społeczność ma okazję do scalania i budowania coraz głębszych wzajemnych więzi. Jest to szczególnie istotne, ponieważ miejscowość rozrasta się szybko ze względu na korzystny mikroklimat i bliskie sąsiedztwo miasta.
Piękny jubileusz parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rąbieniu był wzruszającym duchowym przeżyciem dla wszystkich parafian, a liczny i aktywny udział młodych potwierdza, że oferta wychowawcza miejscowej szkoły i parafii skierowana do dzieci i młodzieży jest najwyższej jakości i atrakcyjności, pełna radości i niosąca głęboką prawdę o życiu, kształtując prawdziwe piękne wartości i postawy młodych ludzi.
Podziwiając prace wykonane wewnątrz kościoła i wokół niego, a także obserwując rozwój parafii i jej dynamiczne życie można mieć nadzieję, że będzie ona inspirować swym działaniem inne wspólnoty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję