Reklama

Z kalendarza liturgicznego

Niedziela płocka 41/2004

10 października. XXVIII Niedziela zwykła.

Ojczyzną ludzi jest niebo, dom nie ludzką ręką uczyniony, lecz Bożą. Tym nie mniej Bóg pragnie, aby na ziemi nikt z cierpiących nie był pozbawiony pomocy. Mówią o tym uzdrowienia, o których słyszymy dzisiaj w pierwszym czytaniu i w Ewangelii.

11 października. Poniedziałek. Dzień powszedni.

Dwaj synowie Abrahama, jeden urodzony z niewolnicy, a drugi z wolnej, są obrazem dwóch typów postaw wobec Boga: jedni drżą przed Nim, drudzy - pokładają w Nim nadzieję i widzą w Nim swą przyszłość. „Nie jesteśmy dziećmi niewolnicy, ale wolnej” (Ga 4, 31) - przypomina św. Paweł.

12 października. Wtorek. Dzień powszedni.

Reklama

Zwykle oceniamy ludzi według ich wyglądu zewnętrznego. Bóg patrzy w serce człowieka. Dlatego św. Paweł mówi, że nie znaki na ciele są najważniejsze, ale wiara, która przejawia się w miłości i jej czynach.

13 października. Środa. Wspomnienie bł. Honorata, kapłana.

Od pierwszych lat kapłaństwa marzył o tym, by „dać poznać ludziom miłość Bożą”. Związany jest z Płockiem, gdzie otrzymał średnie wykształcenie i z Zakroczymiem (klasztor Ojców Kapucynów). Był założycielem wielu zgromadzeń żeńskich, które w latach zaborów szerzyły wiarę i polskość wśród ludu; spowiednikiem i kierownikiem duchowym, apostołem abstynencji. Zmarł w Nowym Mieście nad Pilicą w 1916 r.

14 października. Czwartek. Dzień powszedni.

Bóg nas ukochał i wybrał jeszcze przed założeniem świata (1, 4) - pisze św. Paweł w Liście do Efezjan. Niech ta prawda napełni nasze serca wdzięcznością i pokojem.

15 października. Piątek. Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.

Reklama

Teresa z Ávila urodziła się w 1515 r. Żyła zatem w czasie, gdy do serc chrześcijan na Zachodzie wtargnęła nienawiść, której owocem były bratobójcze wojny. W ten rozdarty świat wnosiła naukę o Bożym miłosierdziu.

16 października. Sobota. Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej.

Słowa: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej (...) do kraju, który ci ukażę”, Patronka dnia usłyszała w 1190 r., kiedy poślubiono ją Henrykowi Brodatemu, księciu Śląska. Stała się błogosławieństwem dla tej krainy. 788 lat później te same słowa skierował Pan do arcybiskupa Krakowa Karola Wojtyły, który jest błogosławieństwem dla Kościoła naszych dni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję