Reklama

Katolickie - znaczy uniwersalne

Po wakacyjnym odpoczynku wrzesień kojarzy się nam najczęściej z budzącą się do życia szkołą, dzwonkiem wzywającym dzieci na lekcje, gwarem uczniów… W czasie wakacji w budynkach szkolnych często przeprowadzane są przeróżne remonty. Ważne, by wraz z pierwszym dzwonkiem wszystko było dopięte na ostatni guzik. Taka myśl przyświecała również tym, którym leżało na sercu, by budynek szkół katolickich w Mławie, w którym mieszczą się Katolicka Szkoła Podstawowa, Gimnazjum Katolickie i Katolickie Liceum Ogólnokształcące, również były gotowe na przyjęcie uczniów.

Uroczystości związane z poświęceniem nowego budynku szkolnego miały miejsce 5 września. Rozpoczęła je Msza św. odprawiona w kościele Matki Bożej Królowej Polski, której przewodniczył biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus.
Powitania zgromadzonych, a w szczególności Pasterza diecezji, przybyłych kapłanów i przedstawicieli władz dokonał proboszcz parafii ks. kan. Wiesław Gutowski. Słowa powitania skierował również Jacek Dusza, prezes Stowarzyszenia Akademii Rozwoju i Umiejętności.
W homilii wygłoszonej do wiernych Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Bardzo się cieszę, że ze wszystkimi, którzy należą do grupy twórców szkół katolickich w Mławie, mogę świętować ten dzień, historyczny dzień, kiedy ta szkoła zostanie poświęcona, polecona opiece Ducha Świętego, który jest tak bardzo potrzebny uczącej się i studiującej młodzieży. Ogromnie się cieszę, że w tak krótkim czasie dokonano tego wielkiego dzieła. Z całego serca dziękuję jego twórcom. Jest ich wielu, a w tym miejscu podziękowania chcę złożyć na ręce prezesa Jacka Duszy, prefekta ks. Romana Jankowskiego i osób ściśle z nim współpracujących. Gratuluję z całego serca i dziękuję za ten wielki dar dla waszego miasta i całej okolicy. W tych szkołach realizowany będzie program prawdziwie katolicki, powszechny - tzn. dla wszystkich, obejmujący nie tylko kształcenie intelektualne tej młodzieży, ale także i wychowanie, co w naszych czasach jest szczególnie ważne. Żeby nie tylko młodzież wykształcić intelektualnie, przygotować do życia, do konkurencji, z jaką się spotkają w tym swoim dorosłym życiu, ale żeby także tę młodzież wychować. Żeby ukształtować ich charaktery, ukształtować ich sumienie, żeby nauczyć ich rozróżniać dobro od zła” - mówił Kaznodzieja.
Po homilii Biskup Stanisław pobłogosławił uczniów klas zerowych, a uczniom klas pierwszych poświęcił tornistry.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli przed nowy budynek szkół katolickich, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości, którą rozpoczęły wystąpienia zaproszonych gości. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił nowy budynek szkolny, zwrócił też uwagę, że w procesie nauczania bardzo ważny jest warsztat, którym staje się nowy budynek szkolny.
Burmistrz Mławy zaznaczył natomiast, że dzięki katolickim szkołom w tym mieście dokonało się bardzo wiele dobrego. Podkreślił też zasługi ks. Romana Jankowskiego oraz Jacka Duszy. Wyrazem wdzięczności miasta dla wymienionych było odznaczenie Jacka Duszy medalem „Zasłużony dla miasta Mławy”. Ksiądz Roman podobne odznaczenie otrzymał już wcześniej - w chwili otwarcia szkoły.
Na zakończenie uroczystości, aby ten dzień pozostał w pamięci zebranych, zasadzono dąb „Prawdzic”, który wszystkim przechodzącym obok będzie przypominał o doniosłym wydarzeniu z 5 września 2004 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Rada Ministrów zwróci się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni

2021-09-28 14:00

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni" - powiedział Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję