Reklama

Dekalog katechety i duszpasterza według bp. Długosza

Co robić, aby lekcje religii w większym stopniu służyły odkrywaniu Chrystusa? Jaki ma być katecheta i duszpasterz młodzieży i dzieci? Na te pytania odpowiadał bp dr hab. Antoni Długosz z Częstochowy, gość dwóch spotkań dla katechetów, duszpasterzy i wychowawców archidiecezji przemyskiej.

Niedziela przemyska 41/2004

Obecny na spotkaniach przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik podkreślił, że celem działań duszpasterskich i katechetycznych jest ukazanie podopiecznym osoby Jezusa Chrystusa. Powtórzył on słowa Jana Pawła II: „Odkrycie Chrystusa to najpiękniejsza przygoda życia. Ale nie wystarczy odkryć Go tylko raz jeden. Każde bowiem odkrycie Go staje się zachętą do tego, by jeszcze bardziej Go szukać i coraz lepiej poznawać”.
Bp Antoni Długosz, znany w Polsce duszpasterz przedszkolaków i narkomanów, stwierdził, że obecnie kapłani i osoby zakonne są bardzo obciążone katechezą w szkole i niekiedy nie starcza im czasu i sił, aby przy parafii prowadzić zorganizowaną formację dzieci i młodzieży. Jego zdaniem, priorytetem pracy duszpasterskiej powinny być małe wspólnoty organizowane przy parafiach. Po zaistnieniu takiej grupy przychodzi czas na drugi etap - życie sakramentalne. Dopiero trzecim etapem, dopełniającym tę formację, powinna być katecheza w szkole.
Bp Długosz podał także propozycję „dekalogu duszpasterza”, o którym powinni pamiętać wszyscy wychowawcy i formatorzy. Oto jego wskazania:
1. Kochać i rozumieć dzieci i młodzież.
2. Być obecnym pośród podopiecznych.
3. Budować autorytet w oparciu o swoje człowieczeństwo, a nie pełnioną funkcję.
4. Nie zaczynać kontaktów od krytyki wychowanków, ale od ukazania Chrystusa.
5. Mieć samemu doświadczenie wspólnoty.
6. Zaczynać od „Betlejem”, czyli nawet od niewielkiej liczby osób w grupie.
7. Nie budować Kościoła dla młodych, ale - z młodymi.
8. Zrezygnować z taktyki walki na rzecz towarzyszenia wychowankom.
9. Zbudować im „dom”, czyli dać salkę, pomieszczenie.
10. Umieć ciągle zaczynać od nowa, czyli nie zrażać się trudnościami i niepowodzeniami.
Spotkania z bp. Dugoszem odbyły 30 sierpnia br. w Krośnie i dzień później w Przemyślu w ramach tzw. kongregacji, czyli spotkania - odprawy katechetów i duszpasterzy przed nowym rokiem szkolnym 2004/2005. Wzięło w nich udział prawie tysiąc katechetów oraz duszpasterzy z archidiecezji przemyskiej, w tym bracia i siostry, przedstawiciele rodziny franciszkańskiej z tego terenu. Gospodarzami spotkań byli: abp Józef Michalik, bp Adam Szal oraz Wydział Nauki Katolickiej i Wydział Duszpasterski Archidiecezji Przemyskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję