Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 41/2004

Doradcy życia rodzinnego na Jasnej Górze

25-26 września na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie spotkanie doradców życia rodzinnego oraz pielgrzymka małżeństw i rodzin. W spotkaniu brali udział przedstawiciele diecezji rzeszowskiej. Pierwszego dnia została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski oraz różaniec w intencji rodzin.
W drugim dniu uczestnicy wysłuchali prelekcji dr Mirosława Sekuły prezesa NIK na temat Uczciwości urzędniczej w służbie dobra wspólnego. O godz. 11.00 odbyła się centralna Msza św. i odnowienie ślubów małżeńskich. Spotkanie zakończył różaniec w intencji rodzin adopcyjnych.

Rzeszowskie dni kardiologiczne

„W trosce o serce” - pod tym hasłem 24-26 września odbywały się „Rzeszowskie dni kardiologiczne”. 26 września w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie sprawowana była Msza św. w intencji osób chorych na serce, ich rodzin oraz służby zdrowia. „Serce dane jest człowiekowi jako dar” - mówił w homilii bp Białogłowski.
W ramach „Rzeszowskich dni kardiologicznych” mieszkańcy Podkarpacia mogli wykonać bezpłatne badania serca, odbyły się prelekcje, pokazy, zabawy i występy zespołów muzycznych.

Obchody 65. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Reklama

26.09 w Rzeszowie odbyły się uroczystości z okazji 65. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie uroczystej Mszy św., przewodniczył bp Kazimierz Górny ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. W homilii ks. inf. Józef Sondej podkreślił, jak wielkie znaczenie w walce o niepodległość miała Armia Krajowa.
Po Mszy św. przemaszerowano pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Chopina. Tam dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy umieszczonej na cokole pomnika, złożono kwiaty. Uroczystości zakończył Apel Poległych.

Festiwal Twórczości Artystycznej

25 września w Rzeszowie odbył się II Festiwal Twórczości Artystycznej Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „I ja potrafię być aktorem”. Na deskach teatru „Maska” wystąpiło około 200 młodych, niepełnosprawnych artystów z Podkarpacia.
W teatrze „Maska” zaprezentowali się podopieczni 8 warsztatów terapii zajęciowej z regionu.

W Akcji Katolickiej

25 września, w Rzeszowie odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Akcji Katolickiej diecezji rzeszowskiej. Spotkanie poprzedziła Msza św. w kościele garnizonowym, której przewodniczył bp Edward Białogłowski.
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej diecezji rzeszowskiej organizuje walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze raz na 3 lata.
Po sprawozdaniu zarządu, komisji finansowanej i rewizyjnej odbyła się dyskusja i decyzja o ich przyjęciu. W czasie obrad Zarządu Akcji Katolickiej podejmowane były tematy aktualne dla Kościoła i naszej Ojczyzny. Przedstawiono stanowisko Akcji Katolickiej wobec ataków na kościół, jakie mają miejsce w ostatnim czasie.

60. rocznica powstania Zespołu Szkół

Reklama

Uroczystości związane z 60. rocznicą powstania Zepołu Szkół w Sokołowie Małopolskim obchodzone 25 września Rozpoczęły się one Mszą św. koncelebrowaną przez księży absolwentów. Modlono się w intencji zmarłych już profesorów i absolwentów, a także młodzieży, która obecnie uczy i wychowuje się w tej szkole. Po Eucharystii odbyła się część artystyczna, spotkania klasowe i wieczorek taneczny.

Zawody sportowe w Budziwoju

W Tyczynie na stadionie klubu sportowego LKS Strug oraz w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Budziwoju 20 września odbyły się zawody sportowe w ramach IV Sportowej Spartakiady dla wychowanków tych placówek opiekuńczo-wychowawczych Podkarpackiego województwa. Spartakiada obejmowała 14 dyscyplin indywidualnych i 6 drużynowych.
W zmaganiach udział wzięli przedstawiciele 31 placówek. Zwyciężyli wychowankowie domu Dziecka w Żyznowie.

Kurs wstępny dla kleryków

W rzeszowskim Wyższym Seminarium Duchownym odbył się tygodniowy kurs wstępny dla 36 alumnów pierwszego roku. „Kurs ten ma uświadomić klerykom, że celem ich przygotowania jest przede wszystkim uświęcenie, dążenie do zbawienia, do odkrycia woli Bożej, do zrealizowania powołania, którym Bóg obdarza - mówi ks. Jerzy Buczek, rektor Seminarium Duchownego w Rzeszowie.
Podczas kursu wstępnego alumni poznają miasto, jego świątynie i ludzi.

Ruch Domowy Kościół rozpoczyna nowy rok pracy formacyjnej

Ruch Domowy Kościół diecezji rzeszowskiej 18 września rozpoczął uroczyście nowy rok pracy formacyjnej. W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach zgromadziły się rodziny zrzeszone w kręgach Domowego Kościoła.
Mszy św. przewodniczył diecezjalny opiekun ruchu - ks. Marek Kędzior.
Druga część spotkania odbyła się w Czarnej Sędziszowskiej, gdzie powstaje diecezjalny dom rekolekcyjny dla rodzin.

Dni skupienia animatorów Ruchu Światło-Życie

Refleksji nad diakonią poświęcone były pierwsze w nowym roku pracy dni skupienia (18-20 września) dla 62 animatorów Ruchu Światło-Życie w Sławęcinie. Prowadzili je ks. Mariusz Cymbała i ks. Piotr Trela. Cykl ćwiczeń rekolekcyjnych oparto wokół refleksji. „Jezus przyszedł by nam służyć, nie aby Jemu służono”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do św. Anny

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję