Reklama

Po VIII pielgrzymce „Niedzieli” na Jasną Górę

Przez Niepokalaną - dla Boga i ludzi

Niedziela rzeszowska 41/2004

Doroczna, wrześniowa pielgrzymka pracowników, czytelników i sympatyków Tygodnika Katolickiego Niedziela na Jasną Górę jest zawsze szczególnym wydarzeniem. U stóp Jasnogórskiej Pani i przez Jej pośrednictwo dziękujemy Bogu za otrzymane łaski i prosimy o błogosławieństwo na kolejny rok życia i pracy.
Dla pracowników edycji diecezjalnych Niedzieli, w tym także Niedzieli Południowej, pielgrzymka - oprócz uczestnictwa w uroczystej Eucharystii na Jasnej Górze, wysłuchania słowa Bożego oraz późniejszych wykładów w Auli o. Augustyna Kordeckiego (w tym roku była to konferencja ks. prof. dr. Teofila Siudego pt. Św. Maksymilian Maria Kolbe - promotor kultu Niepokalanej) jest również okazją do spotkania z Redaktorem Naczelnym ks. inf. dr. Ireneuszem Skubisiem i całą Redakcją macierzystą, do dyskusji i wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych edycji diecezjalnych.
Tradycyjnie już podczas pielgrzymkowego spotkania w Auli o. Kordeckiego wręczone zostały medale „Mater Verbi” - nagrody Redaktora Naczelnego Niedzieli. Miło nam poinformować, że z naszej diecezji uhonorowani zostali:
- o. Hieronim Warachim OFM Cap. - zakonnik-senior (ur. W 1906 r.) z Sędziszowa Młp. obchodzący w tym roku 60-lecie kapłaństwa, znany sługa ambony i konfesjonału, były kapelan Armii Krajowej, autor artykułów w Niedzieli,
- ks. dr Stanisław Nabywaniec - wykładowca WSD w Rzeszowie, współpracownik Niedzieli Południowej, autor cyklu pt. Z teki bezpieki o powojennych prześladowaniach księży na Podkarpaciu,
- ks. dr Andrzej Motyka - historyk, dyrektor archiwum diecezjalnego w Rzeszowie, wykładowca w WSD, postulator w sprawie beatyfikacji ks. Władysława Findysza, współpracuje z redakcją Niedzieli Południowej od jej powstania, m.in. autor jubileuszowego cyklu artykułów poświęconych historii Kościoła w Rzeszowie (z okazji 650-lecia miasta),
- Maria Bała - osoba świecka, bardzo zaangażowana w rozprowadzanie prasy katolickiej, w tym tygodnika Niedziela. Bez względu na porę roku codziennie trwa przy stoliku prasowym przy kościele Ojców Bernardynów w centrum Rzeszowa.
Serdecznie gratulujemy laureatom medali „Mater Verbi”, a wszystkich Czytelników zachęcamy do lektury Tygodnika Katolickiego Niedziela, w tym także edycji diecezjalnej pt. Niedziela Południowa. Życzymy miłej, a przede wszystkim pożytecznej lektury.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Niedziela warszawska 51/2002

Radek Mokrzycki

Dorota Safjan, wiceprezydent Warszawy Wigilię spędza w domu w Aninie w gronie nie tylko rodzinnym. Przy wigilijnym stole zasiadają: mąż, syn, córka z teściami, samotna starsza ciocia, a także przyjaciele i znajomi, m.in. profesor, który pomagał państwu Safjanom zdobywać tajniki wiedzy prawniczej. Czasami są też przyjaciele córki państwa Safjanów, którzy nie założyli jeszcze własnych rodzin. Przy stole zasiada nieraz 12 osób. - Tradycje wyniesione z mojego domu i z domu mojego męża, sprawiają że Wigilia jest dla nas głęboko religijną uroczystością - mówi pani Dorota. W domu jej rodziców w taki sposób obchodzono Wigilię.

Przygotowania do wigilii wyglądają nieco nerwowo, bo wszyscy dziś są zapracowani. Uczestnicy wigilii dzielą się więc pracą i każdy ma swoją specjalność. - Ja przygotowuję zupę grzybową, według receptury mojej mamy. Zupa jest fantastyczna. Kiedy miałam więcej czasu, robiłam pierogi z grzybami i kapustą, piekłam ciasta. Teraz robię kapustę z grzybami, a z ciast tylko sernik wiedeński. Teściowa córki przygotowuje rybę. Magdusia kroi sałatki - opowiada pani Dorota. Dotychczas mąż pani Doroty zajmował się przywożeniem gości. W tym czasie pani Dorota z córką przygotowywały stół. Po wieczerzy długo siedzą przy stole i słuchają kolęd granych na pianinie przez syna państwa Safjanów. - Niestety nie podejmujemy się śpiewania kolęd. Nie mamy zdolności wokalnych - mówi pani Dorota. Potem państwo Safjanowie idą na Pasterkę. - Czasem jedziemy do katedry, ale ostatnio jeździmy do naszych lokalnych kościołów. W tym roku prawdopodobnie pojedziemy do Międzylesia. Mam szczególny sentyment do tamtejszego kościoła, tam braliśmy z mężem ślub - opowiada pani Dorota. W Święta rodzina odwiedza przyjaciół i bliskich znajomych, przyjmuje gości w domu w Aninie. Często chadza na długie spacery, do pobliskiego lasu, gdzie jest dużo ścieżek spacerowych.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do walki z handlem ludźmi: zamiast wyzysku troska

2021-07-30 16:02

[ TEMATY ]

handel ludźmi

papież Franciszek

Vatican News

W Światowym Dniu Walki z Handlem Ludźmi papież Franciszek zaapelował o podjęcie wspólnych działań na rzecz ofiar tego haniebnego procederu. Zachęcił, by przekształcić ekonomię handlu ludźmi w ekonomię troski i opieki. Trwa też wspierana przez Watykan kampania medialna #CareAgainstTrafficking – opieka kontra handel. Przytacza ona historie kobiet, którym udało się uwolnić z sieci seksualnego niewolnictwa.

Siostra Gabriella Bottani jest koordynatorką międzynarodowej organizacji Talitha Kum, która zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Zaangażowanych jest w nią 3 tys. zakonnic w 90 krajach świata. W ubiegłym roku udzieliły wsparcia 17 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję