Reklama

Temat tygodnia

IV Dzień Papieski

„Co robicie podczas Dnia Papieskiego? Bo my tu gadu-gadu a Dzień Papieski tuż-tuż... Macie coś, czym możecie się pochwalić, jakieś oryginalne pomysły? Pochwalcie się...” - pisze na forum witryny internetowej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jakaś dziewczyna. Ten głos świadczy o tym, że Dzień Papieski zajął już trwałe miejsce w jesiennym pejzażu naszego życia społecznego. W tym roku 10 października odbędzie się jego IV edycja.

Niedziela sosnowiecka 41/2004

Pomnik z czynów

Pierwszy raz Polska obchodziła Dzień Papieski 14 października 2001 r. w przeddzień 23. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. Była modlitwa, sympozja naukowe, spotkania i koncerty. „Chcemy w ten sposób upamiętnić na całe stulecia dzieło i myśl wielkiego Polaka” - wyjaśniał Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Jak podkreślają organizatorzy, Dzień Papieski ma wymiar intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny.

Program stypendialny

Reklama

Działalność charytatywna Fundacji to program stypendialny mający na celu wyrównanie szans edukacyjnych, skierowany do zdolnej młodzieży, pochodzącej z rodzin uboższych, mieszkających przede wszystkim na terenach wiejskich. „Fundacja stawia sobie za cel objęcie pomocą danego ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, poprzez naukę w liceum i okres studiów, towarzysząc mu w formie pomocy stypendialnej, ale również poprzez formację. Obecnie pomocą objętych jest 1127 osób z 37 polskich diecezji. W naszej programem stypendialnym fundacji objęto 13 uczniów” - poinformował nas ks. dr Ryszard Adrianek, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej i diecezjalny koordynator programu stypendialnego. Proporcjonalnie nie jest to dużo, ale należy wziąć pod uwagę, że nasza diecezja to głównie duże miasta, a preferencje przy uzyskaniu stypendiów mają dzieci byłych pracowników PGR-ów, których sytuacja jest najtrudniejsza. Najważniejsze warunki uprawniające do skorzystania ze stypendium to: zamieszkanie w miejscowości do 20 tys. mieszkańców, potwierdzony dochód na osobę w rodzinie niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, średnia ocen nie niższa niż 4,5 i pozytywna opinia katechety, nauczyciela lub proboszcza.

Dobra inwestycja

Tegoroczna zbiórka to okazja do przyznania kolejnych stypendiów. Odbędzie się w kościołach i na ulicach. Datek będzie można również złożyć przez wysłanie SMS-a albo przez połączenie się z telefonu stacjonarnego ze specjalnym numerem TP SA. Co daje program? Katarzyna Rabuś z II klasy LO w Siewierzu i Sabina Łapacz z III klasy gimnazjum w Rogoźniku zostały objęte właśnie programem stypendialnym. Pierwsza od dwóch lat, druga od kilku miesięcy. Pieniądze ze stypendium inwestują w edukację. Przeznaczają je głównie na książki. Katarzyna, która ma zdolności językowe, dodatkowo opłaca z nich prywatną szkołę językową. Na pytanie, jak zdołały zakwalifikować się do stypendium, odpowiadają zgodnie: pomogła nam w tym katechetka”. W rozmowie z Niedzielą Sosnowiecką mówią, że czują się wyróżnione darem, ale jest on dla nich zobowiązaniem do jeszcze lepszej nauki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję