Reklama

Różańcowa Zwycięska

Niedziela warszawska 41/2004

Mało kto wie, że dzień 7 października został ustanowiony przez papieża Piusa V świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Tego bowiem dnia okręty państw chrześcijańskich tworzących tzw. Świętą Ligę rozgromiły flotę muzułmańską ciągnącą na podbój Europy. Bitwa rozegrała się w pobliżu greckiego Lepanto. I choć po każdej ze stron brało w niej udział ponad 200 okrętów, to po ludzku, szanse chrześcijan na zwycięstwo były niewielkie. Dlatego papież nakazał, aby wszyscy katolicy odmawiali Różaniec, prosząc Matkę Bożą o ocalenie. Gdy ono nadeszło, papież zarządził, aby w całym Kościele dzień zwycięstwa pod Lepanto obchodzono jako święto Matki Bożej Zwycięskiej. Jednak następca, papież Grzegorz XIII, zmienił po kilku latach nazwę święta na: Matki Bożej Różańcowej.
Dziś Matka Boża jest czczona jako Zwycięska tylko w diecezji warszawsko-praskiej i to całkowicie pod inną datą. W całym Kościele jest wtedy obchodzona Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. A w Rzadzyminie, Ossowie, Rembertowie i na Kamionku, jakby prywatnie i trochę w cieniu wielkich uroczystości celebrowanych na Jasnej Górze, dziękujemy corocznie Matce Bożej za Cud nad Wisłą, przez który w 1920 r. cywilizacja chrześcijańska - bo przecież nie sama tylko Polska - została ocalona przed bolszewicką nawałą. Zwycięstwo było okupione nie tylko krwią bohaterów spod Ossowa i Radzymina, ale również gorliwą modlitwą, do jakiej 11 sierpnia 1920 r. wezwał katolików na całym świecie papież Benedykt XV.
Po Cudzie nad Wisłą nie ma do dziś święta ani wspomnienia znanego w całym Kościele. Nie ma nawet po nim śladu w księgach liturgicznych obowiązujących w Polsce. Mamy tylko diecezjalne obchody, kilka kościołów wotywnych i obraz znajdujący się w konkatedrze na Kamionku. Od roku 1920, dzięki Janowi Pawłowi II, jest Matka Boża Zwycięska patronką diecezji warszawsko-praskiej. Zdaje się więc, że w kwestii wdzięczności Maryi mamy jeszcze sporo do zrobienia.
Po kilkudziesięciu latach, gdy o wojnie polsko-bolszewickiej nie wolno było wspominać, zaczynami nadrabiać zaległości. I znowu zmobilizował nas do tego Ojciec Święty, który niedawno przypominał na Pradze o obowiązku kultywowania pamięci.
17 października br., o godz. 13.00, abp Sławoj Leszek Głódź koronuje obraz Matki Bożej Zwycięskiej. Uroczystość zostanie poprzedzona całotygodniowym przygotowaniem duchowym diecezji. Módlmy się, aby to wydarzenie stało się impulsem do rozwoju kultu Matki Bożej Zwycięskiej, aby rozszerzał się na cały Kościół, podobnie jak wyrazem wdzięczności całego Kościoła stał się kult Matki Bożej Różańcowej po ocaleniu chrześcijaństwa pod Lepanto i kult Najświętszego Imienia Maryi po Odsieczy Wiedeńskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż to miłość bez granic. Pielgrzymka chorych w Krakowie-Mogile

2021-09-17 17:34

Anna Bandura

Arcybiskup błogosławi wiernych

Arcybiskup błogosławi wiernych

17 września do cysterskiego sanktuarium w Krakowie-Mogile przyjechali uczestnicy Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Krakowie-Mogile we wrześniu tradycyjnie gościło Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję