Reklama

Dzień Papieski w Warszawie

Już po raz czwarty możemy wziąć udział w Dniu Papieskim. Centralne obchody będą miały miejsce 9 i 10 października. W Warszawie na placu Zamkowym odbędzie się koncert, wystąpią m.in. Ryszard Rynkowski, Ewa Bem, Justyna Steczkowska, Mieczysław Szcześniak. Na ulicach wolontariusze mają kwestować na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W sobotę 9 października organizatorzy zapraszają na międzynarodową sesję naukową: Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju (Aula Główna Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28, godz. 10.00-14.00). Gościem specjalnym będzie o. Pasquale Borgomeo SJ, dyrektor Radia Watykańskiego. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się uroczysta gala na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas której nastąpi wręczenie nagród TOTUS 2004. Natomiast o 20.10 Ojciec Święty wygłosi krótkie przemówienie, emitowane przez Program 1 TVP oraz Telewizję Polonia.
W niedzielę 10 października w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 odprawiona zostanie Msza św. (transmitowana przez Polskie Radio) pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Natomiast o godz. 13.00 Mszę św. w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie ma celebrować kard. Józef Glemp, Prymas Polski (transmisja w Telewizji Polonia). Wieczorem, o godzinie 19.30 na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się „Apel z Ojcem Świętym”.
Podczas uroczystości ma być połączenie telewizyjne miast, które odwiedził Ojciec Święty w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski (Warszawa, Kraków, Częstochowa, Gniezno, Oświęcim, Nowy Targ).
Ruch Światło-Życie, jeden z partnerów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przygotowuje Pogodny wieczór z Janem Pawłem II - zabawę taneczną, która odbędzie się 10 października o godz. 16.00 na Rynku Nowego Miasta. Zaproszona jest młodzież i wszyscy niedzielni spacerowicze.
Na ulicach wolontariusze mają kwestować na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (będą wyposażeni w specjalne identyfikatory i puszki).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystanek wart zatrzymania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 20

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Zapewne niejednego dziwi obecność ewangelizatorów na owianych złą sławą woodstockowych polach. Jaki jest cel Przystanku Jezus i co o nim mówią uczestnicy festiwalu?

Podchodzą do mnie studenci z Torunia – Marcin, Tomasz i Mikołaj, od których bije światło. Zapraszają do wspólnego wyjścia i proponują genialną metodę ewangelizacyjną: – Ojcze, będziemy myli ludziom nogi! – mówią. Na początku trochę mnie zatkało, ale wkrótce okazało się, że to przepiękny sposób, by pokazać woodstockowej młodzieży, jaki naprawdę jest Kościół i jaki jest Chrystus. Dialogi jak z Ewangelii: „Nie, nigdy nie będziesz mi nóg umywał”, potem nić życzliwości, kilka prostych, serdecznych pytań, otwartość, gotowość do słuchania, rozmowa na wydeptanej, wyschniętej trawie gdzieś między namiotami i... prośba o rozgrzeszenie, ogłoszenie Jezusa swoim Panem i Zbawicielem, łzy szczęścia. Na facebookowym profilu Przystanku Jezus jeszcze przez wiele dni będą się pojawiać ogłoszenia typu: „Szukam księdza, który mnie spowiadał koło toi toi przy dużej scenie w piątek wieczorem. Chłopie, uratowałeś mi życie!” – opowiadał kilka lat temu Niedzieli o. Michał Legan, paulin.

CZYTAJ DALEJ

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję