Reklama

Propozycja kulturalna

Wystawa „National Geographic”

Niedziela warszawska 41/2004

W zabytkowym gmachu Muzeum Geologicznego przy ul. Rakowieckiej 4 (wejście od ul. Wiśniowej) została otwarta wystawa Wyprawy na krańce świata, zorganizowana przez redakcję polskiej edycji amerykańskiego miesięcznika National Geographic.
Popularny periodyk, założony w 1888 r., rozchodzący się na całym świecie w milionach egzemplarzy, w związku z wystawą obchodził 5. urodziny polskiego wydania. Pismo unika tanich sensacji, skupia się na prezentowaniu pięknych i najwyższej klasy zdjęć przyrody z całego świata. Wydawcy sfinansowali ostatnio wyprawę badawczą na Bałtyku, w trakcie której uczestnicy dotarli do dobrze zachowanych szczątków XVIII-wiecznego żaglowca. Wśród stałych eksponatów Muzeum Geologicznego oglądać możemy około 90 zdjęć, dokumentujących dokonania słynnych ekspedycji badawczych Towarzystwa National Geographic od chwili jego powstania do dnia dzisiejszego.
W czasie tych często ryzykownych i pionierskich podróży uczestnicy docierali do odległych zakątków naszego globu, prowadzili prace badawcze i gromadzili dokumentację fotograficzną. Dzięki temu czytelnicy miesięcznika poznawali stare i egzotyczne cywilizacje. Do najciekawszych zdjęć na warszawskiej wystawie należą fotografie dokumentujące odkrycie w 1985 r. słynnego wraku „Titanica” przez wybitnego oceanografa Roberta Ballarda, który z okazji wernisażu przyjechał do Warszawy. Zgromadzone na wystawie zdjęcia pochodzą z wydanych przez miesięcznik w Polsce albumów. Znajdziemy tam także fotografie polskich współpracowników pisma.
Ekspozycja potrwa do 14 listopada.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję